Propaganda lapila i členy kabinetu, překvapuje analýza

Významní čeští politici publikují své články i na webech, které analytici označují jako “prokremelské” či “dezinformační”. Jde přitom o lídry stran i vlády, kteří ve veřejném prostoru obvykle hájí demokratické hodnoty a vůči manipulacím se vymezují.

V pravidelném monitoringu “O kremelské propagandě v Česku”, v němž tým analytiků nevládní organizace Evropské hodnoty rozebírá obsah proruských informačních zdrojů, se tento týden objevila i nečekaná jména: Šéf KDU-ČSL, předseda ODS, lidovecký ministr vlády či zástupci České pirátské strany, kteří reálně ovlivňují chod v hlavním městě.

“Překvapilo nás, že místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, ministr zemědělství Marian Jurečka nebo předseda ODS Petr Fiala, vedle řady dalších politiků, publikují na webu První zprávy,” komentují svou analýzu autoři Adam Čech a Jakub Janda. “Jde totiž o server, který opakovaně publikuje dezinformace. Za poslední měsíc šlo například o falešnou predikci údajné záhuby lidstva, o falešné obvinění USA ze spolupráce s Islámským státem či o dezinformaci, že americká diplomatka Victoria Nuland na Ukrajině připravila neonacistický puč, a nyní varuje před útokem NATO na Rusko. Připadá nám nešťastné, že zmínění pánové komunikují se svými voliči skrze takto pochybnou platformu.”

[responsive_youtube qgecsQ4GmDg]

Autoři monitorovací zprávy Evropských hodnot se pozastavují i nad tím, v jakém prostředí publikuje Česká pirátská strana, jejíž zástupci aktivně vstupují do politického dění v Praze.

Mohlo by vás zajímat:

Vasily Smirnov / Shutterstock.com
» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Hlavní hrozby dneška: Asertivní Rusko a islámský terorismus, říká Petr Pavel
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie
» Jak funguje ruská propaganda v Česku? Zapleveluje zprávami a vytváří chaos
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: První pětice
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Druhá pětice

“Překvapilo nás, že strana komunikuje se svými sympatizanty skrze server Czech Free Press, který je jedním z hlavních šiřitelů prokremelských dezinformací na českém internetu. Za poslední měsíc tato stránka zveřejnila kupříkladu falešnou výzvu Vladimira Putina proti třetí světové válce připravované Severoatlantickou aliancí, varování před plány elit na zničení evropské civilizace masovou imigrací, a nechybělo zde ani falešné obvinění USA z podpory Islámského státu.”

V obsahové analýze se objevuje řada informačních zdrojů v češtině, jejichž databázi začal v loňském roce v rámci dlouhodobého projektu sestavovat deník Neovlivní.cz: například Aeronet, AC24, Parlamentní listy či Sputnik News.

DATABÁZE: Prokremelská média v ČR na Neovlivní.cz »

Monitoring Evropských hodnot nabízí konkrétní ukázky, jakým způsobem se tato média snaží průběžně ovlivňovat a manipulovat vnímání událostí v Česku i ve světě. V poslední době autory zaujalo například toto (citujeme):

  • KSČM na Donbasu: “Poslanci KSČM, Stanislav Mackovík a Zdeněk Ondráček, poskytli Sputniku exkluzivní rozhovory z jejich návštěvy Donbasu” (jedno z epicenter ruské invaze na Ukrajinu).
  • Aféra Kolín: Prokremelské zdroje v ČR čile živí fámy kolem novoročního útoku imigrantů na ženy v německém Kolíně. “Svět kolem nás v několika článcích spekuloval, že události v Kolíně byly zinscenovány tajnými službami. Muži obvinění z obtěžování vysokého počtu žen a dívek byli podle něj komparsisté a policie měla rozkaz nezasahovat. Strůjcem těchto provokací by měly být CIA, NATO a Mosad. Útočníci prý vůbec nemuseli být uprchlíci, mohlo se jednat třeba o středoškolské studenty zaplacené heroinem a z kapes daňových poplatníků. AC24 informoval, že policisté nechávali kordonem projít muže s novinářským průkazem, i když právě on vrhal zápalné lahve. Upozornil na užívání agentů provokatérů nebo policistů v civilu k podněcování násilností, aby měla policie záminku protesty zrušit.”
  • Invaze NATO: “Server První zprávy zveřejnil informaci, podle které americká diplomatka Victoria Nuland stojí za převratem na Ukrajině, po kterém zde ustavila neonacistickou vládu. Nyní měla varovat Rusko před bezprostředním nebezpečím invaze NATO.”
  • Mír v Sýrii: “Czech Free Press uveřejnil zprávu, že díky Rusům je proces nastolování míru v Sýrii již nezvratný. Tak o tom přinejmenším mluví nejmenovaní představitelé vítězných syrských bojovníků, které „zpovídá” reportér televize Rossija Alexej Baranov. Titulek hlásá, že kvůli tomu dokonce prezident Obama volal Putinovi, článek se o telefonátu ale nikde nezmiňuje.”
  • Proti Erste: “Aeronet informoval, že mu Slovenská Spořitelna zrušila bankovní účet z důvodu, že server a jeho obsah není v souladu s morálními hodnotami a vnitřním kodexem skupiny Erste. Server prý bude zvažovat možnost arbitráže a podání podnětu Evropské centrální bance pro podezření z nezákonné bankovní diskriminace. Erste Bank podle něj selektuje své zákazníky podle politického myšlení. AC24 navázal zprávou o tom, že Erste Bank zavřela účet rakouských Identistů odporujících masové migraci. Podle této skupiny rakouská banka vede konkrétní kampaň nabídek účtů bez poplatků pro migranty a žadatele o azyl, zatímco běžní Rakušané platí tučné poplatky.”
  • Sobotkovy maily: “Stejně jako před dvěma týdny se i nyní proruské weby věnovaly úniku premiérových emailů. Aeronet publikoval článek kritizující premiéra za používání freemailového účtu. Uvádí, že extremisté nejsou lidé z White Media, ale premiér a jeho poradci, kteří tolerují takto nezabezpečenou komunikaci. V dalším článku se Aeronet věnuje především obsahu emailů. Uvádí například že vláda se připravuje na zavedení monitoringu veškeré internetové komunikace, což má být dalším krokem k zavedení nového světového řádu.” Další konkrétní výčet odhalených dezinformací najdete v detailní analýze přímo na webu Evropských hodnot

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf