Propustit, zastavit, ukončit. Máme interní plán, jak bude ČSSD šetřit

Zastavíme Lidový dům a dalších třináct nemovitostí. Sedm milionů nám vynese veřejná sbírka mezi členy a sympatizanty, na mzdách jen letos ušetříme 15 milionů korun, na provozu dalších 16. Propustíme dvaadvacet lidí. A omezíme fondy na reprezentaci. Deník Neovlivní.cz získal neveřejné plány ČSSD, jak ve volebním roce vyřešit nečekanou, soudem nařízenou platbu 330 milionů pro advokáta Altnera.

Dvacetibodový interní scénář, jak razantně ušetřit po dramatickém úderu soudu z  konce března (zde »), už schválilo předsednictvo strany. Je součástí pětistránkového usnesení, které vedení ČSSD jednomyslně podpořilo 6. dubna a podepsaný je pod ním předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Redakce Neovlivní.cz má usnesení k dispozici.

Detaily úsporného plánu přitom drží sociální demokraté v tajnosti. Předseda Sobotka na konci minulého týdne pouze potvrdil, že si strana kvůli rozhodnutí soudu vezme úvěr 338 milionů u Fio banky a úspornými kroky hodlá letos ušetřit 55 milionů. Jakékoli další detaily neprozradil, stejně tak mlčí jeho straničtí kolegové.

Psali jsme:

Lidovy-dum_CSSD
» ČSSD se chystá splatit stamiliony, prší na ni exekuce za Altnerem
» ČSSD prohrála stamiliony ve sporu o Lidový dům

Z usnesení předsednictva je nicméně zřejmé, že škrty budou dramatické. Jen na mzdách hodlá ČSSD letos ušetřit patnáct milionů, v příštím roce dokonce 24 milionů. Další miliony mají přinést snížené náklady na provoz.

“Předsednictvo schvaluje strop provozních prostředků a prostředků na činnost ČSSD v roce 2016 na 55 420 tis. Kč (bez odpisů), předpokládaná úspora v roce 2016 ve výši celkem 16 530 tis. Kč,” stojí v usnesení.

Sociální demokraté také očekávají, že sedm milionů by jim mohla letos přinést veřejná sbírka mezi členy a příznivci strany. Vyhlášená má být “neprodleně”.

Předsednictvo proto uložilo místopředsedovi strany zodpovědnému za finance Martinovi Starcovi: “Zajištění sbírky formou darů (darovací smlouvy) bez omezení částky a dále jednorázovým členským příspěvkem v roce 2016 ve výš 100,- Kč/člena. Předpokládaný výnos v roce 2016 ve výši celkem 7 000 tis. Kč.”

“Zásadní” omezení se týká také repre fondů, tedy především občerstvení. A také cestovného pro funkcionáře a členy strany. Už v dubnu navíc nedostanou zaměstnanci sociální demokracie ke své mzdě nenárokovou část, tedy odměny. Do konce letošního roku má ústřední sekretariát ČSSD opustit 22 lidí, polovina do letošního července, druhá část k 1.1. 2017.

Bohuslava Sobotku coby předsedu strany pak jeho kolegové pověřili, aby v případě potřeby zastavil hned čtrnáct nemovitostí, které ČSSD po republice vlastní. Mezi nimi je i Lidový dům.

Úvěr, parcely, další zástavy: Pět stran autentických dokumentů ke škrtům vám nabízíme na tomto místě »