Proti Babišovi hlasovali v EU i lidé z jeho frakce

Český premiér je ve střetu zájmů a evropské i domácí úřady musí postup vůči němu zpřísnit. A vymáhat zpátky od Agrofertu neoprávněné dotace.

Drtivá většina evropských zákonodárců osoudila postoj českého premiéra Andreje Babiše, které navzdory pravidlům čerpá dotace z veřejných peněz pro svůj holding Agrofert. Pro rezoluci hlasovalo 505 poslanců, včetně těch z frakce Renew Europe, kam spadá i hnutí ANO. Proti bylo jen 30 zákonodárců.


Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Rezoluce není právně závazná, nicméně vedle střetu zájmů českého premiéra také apeluje na unijní i české úřady, aby zpřísnily svůj postoj při udělování dotací Agrofertu. A žádají, aby v rámci ochrany peněz daňových poplatníků donutily premiérovu firmu vrátit všechny neoprávněně získané peníze.

Jak prohlásila šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohelmeier: “Můj vzkaz Agrofertu je: Prosím, přestaňte pracovat s alternativními fakty. Naše studie jasně ukázala, že jste největším příjemcem zemědělských dotací v celé EU.”

Hohelmeier patří do frakce EPP, která také jasně popsala postoj Babišovy administrativy. “České úřady přesto záměrně pokračují v porušování zákonů na ochranu kapsy pana Babiše.”

Andrej Babiš ale dál trvá na svém a na rezoluci reagoval svým obvyklým způsobem. Řekl, že to je kampaň před říjnovými parlamentními volbami, které se evropský parlament podle něj snaží ovlivnit. Rozhodnutí pak označil za vměšování do vnitřních záležitostí ČR.

Na evropské půdě to je za poslední měsíc další tvrdí políček pro českého premiéra. Jeho pozice v unii dál slábne, stahuje s sebou ovšem celou Českou republiku.

Naposledy nedokázal přesvědčit lídry ostatních zemí, aby solidárně vyhostili ruské špiony jako odvetu za výbuchy ve Vrběticích. Německá kancléřka i britský premiér následně Babiše zkritizovali, že včas nevyjednával a celý případ pokazil.

Zdroj náhledové foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email