Proti systému. Podnikatel se vzepřel korupci

Podnikatel ve stavebnictví se stal spolupracujícím svědkem v kauze novodobé Stoky na Moravě.

Není to úplně běžné a zní to až neuvěřitelně. Mladý podnikatel z Karvinska se postavil zajeté praxi ve stavebních zakázkách a odmítl si uloupnout ze státního víc, než mu podle smluv náleželo. Stal se spolupracujícím svědkem a pomohl odhalit novodobou Stoku na severní Moravě.


Ilustrace: Shutterstock.com

Čtyřiatřicetiletý Tomáš H. sice podniká ve stavebnictví už devět let, do veřejných zakázek ale vstoupil teprve nedávno. A choval se tak, jak byl zvyklý z podnikání. Když se mu něco nelíbilo, ozval se. Jako třeba když měl pocit, že zakázka byla diskriminační a byl ze soutěže vyřazený neprávem.

Proto pro něj bylo jisté překvapení, když za ním přišli lidé z konkurenčních firem a administrátoři zakázek s nabídkou: vezmeme tě do party. Pojď hrát podle našich pravidel, občas uděláš ve výběrku křoví a jindy tě necháme vyhrát. Nebudeš na tom tratit, získáš rozhodně víc peněz a nebudeš nám kazit hru.

Těmi penězi navíc byly myšleny miliony z rozpočtů obcí a veřejných úřadů nebo z evropských dotací. O ty by byly okradeny konkrétní vesnice či nemocnice.

Tomáš H. neměl moc na výběr. Kdyby nesouhlasil a dál dělal potíže, v zakázkách by si ani neškrtnul: „Bylo mi řečeno, že pokud nepřijmu nabídku ve výši 1 % z hodnoty zakázky za roli křoví a budu soutěžit normálně, tak mě technický dozor s vědomím zadavatele zařízne. Bylo mi jasné, že mi budou dělat problémy, které mohou vést k sankcím a poškození mojí firmy.“

Mladý podnikatel to nakonec vyřešil tak, že všechno oznámil policii. „Prostě jsem se rozhodl, že takové věci dělat nebudu, nechci v takovém prostředí fungovat. Svým rozhodnutím jsem chtěl přispět k tomu, aby se to prostředí narovnalo a mohlo se soutěžit fér,“ říká ke své motivaci.

Celé jméno zatím zveřejnit nechce, stejně jako detaily příběhu. „Čeká mě ještě jeden výslech.“

SE ŠTĚNICÍ NA SCHŮZKY

Každopádně ale v rozhovoru s Neovlivní.cz potvrdil, že se stal spolupracujícím svědkem v kauze, která má potenciál stát se novodobou Stokou. Dál chodil se zástupci firem a zadavatelů na schůzky, ovšem olepený nahrávacím zařízením, kterým jej vybavila policie. A s jejím vědomím také přebíral úplatky, které za cinklé zakázky dostával.

Příběh novodobé Stoky na Moravě popisujeme v Letním speciálu Neovlivní.cz. Tištěný časopis můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email