Protřelý zákulisní hráč si udržel vliv nad penězi pro sport

Několikatýdenní souboj o kontrolu nad státními miliardami na sport pro tuto chvíli skončil. Zvítězil v něm protřelý zákulisní hráč pražské politiky Petr Hulinský z ČSSD. Nová ministryně školství Kateřina Valachová včera jmenovala do funkce náměstka pro sport jeho pravou ruku Pavla Šulce, dosud vrchního ředitele sekce sportu a a mládeže.

Jestli ministerstvo školství drží vlivovou agendu, je to bezpochyby sport. Zatímco v ostatních oblastech je úřad v zásadě jen “kurýrem” mandatorních výdajů na platy zaměstnanců ve školství, v případě sportu má ministryně téměř volnou ruku při rozdělování tří miliard korun: 2,4 miliardy korun jsou určené na reprezentaci či mládež, dalších 600 milionů na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně.

Sport měl dosud na ministerstvu školství na starosti náměstek a protřelý zákulisní hráč pražské politiky Petr Hulinský. Díky tomu jej deník Neovlivní.cz zvolil šestým nejmocnějším mužem českého sportu. Hulinský je spojencem třeba předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala.

Jenže nová ministryně Kateřina Valachová neoplývá zrovna láskou k Hulinskému. Do funkce totiž přišla z Úřadu vlády, kde pracovala pod největším Hulinského politickým protivníkem: ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem. Ten kdysi svého rivala z pražské ČSSD označil za “ztělesnění klientelismu”.

Valachová tak po příchodu do funkce koketovala s myšlenkou dosadit si na sport svého člověka. Jako třeba na oblast evropských fondů či legislativy.

Využít k tomu mohla blížící se účinnost služebního zákona. Aby totiž Hulinský mohl zůstat na ministerstvu a zároveň si ponechal stranické funkce v ČSSD, musel se přesunout z odborného na takzvaného politického náměstka. “Pan Hulinský byl Marcelem Chládkem jmenován do pozice politického náměstka. Nechystám v tomto směru žádné změny,” potvrdila Valachová.

Politický náměstek ale nemůže mít v gesci žádnou odbornou agendu. Hulinský byl tedy s někdejším ministrem školství Chládkem domluven, že se náměstkem pro sport stane jeho pravá ruka Pavel Šulc, dosud vrchní ředitel sekce sportu a mládeže. Tím by si Hulinský svůj vliv zachoval.

Valachová ale přes naléhání Hulinského oddalovala rozhodnutí, zda Šulce jmenuje. Nakonec tak podle zjištění Neovlivní.cz na začátku týdne učinila.

Šéfové sportovních svazů přesto dál sledují dění na ministerstvu s nervozitou. Jde o velké peníze. “Pan ministr Chládek nám přislíbil  letos navíc 300 až 400 milionů, které mají jít do základních článků, tedy do jednot a klubů. Pan ministr to projednal s panem premiérem a peníze měly jít z rozpočtové rezervy. Zajímá nás, zda toto platí,” řekl předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Mimochodem – jednička v TOP 10 nejvlivnějších lidí v tuzemském sportu podle indexu Neovlivní.cz ».