Průvan na Kavkách. Zaměstnanci promluvili i proti Fridrichové

To, co se politikům nepovedlo za dlouhé roky, zařídili zaměstnanci veřejnoprávní televize během jednoho měsíce. Pořady 168 hodin i Reportéři – v podobě, v jaké je známe – se vedení ČT chystá změnit.

Marek Wollner odchází z České televize. Nora Fridrichová se obhajuje v interním vyšetřování. Dva klíčové pořady České televize, které byly dlouhé roky trnem v oku mnoha politiků, jsou ve své současné podobě ve vážném ohrožení. Co se to stalo na Kavčích horách?


Kavčí hory. Foto: Shutterstock

Česká televize ve svém zpravodajství opakovaně čelila kritice, že nadbíhá vládním politikům. Zejména v éře Andreje Babiše nechávala provládní tváře promlouvat do éteru bez korekcí, jak pro časopis Neovlivní.cz před časem analyzoval expert na politický marketing Petros Michopulos.

Veřejnoprávní televize to ovšem roky „vyvažovala“ dvěma svými pořady. 168 hodinami a Reportéry ČT. V neděli a v pondělí v nich novináři soustavně vysílali reportáže o poklescích mocných. A proto také oba pořady byly pod dlouholetým tlakem politiků typu Babiš, Okamura, Zeman či Klaus.

Zkraje roku 2023 je ale jasné, že se „stošedesátosmičkou“ i Reportéry v podobě, v jaké je známe, je prakticky konec, píšeme v časopise Neovlivní.cz. Televize kvůli podezření z nevhodného chování k podřízeným odstavila šéfa Reportérů Marka Wollnera a ten následně z televize úplně odešel. Kvůli stejnému podezření nyní interní komise vyšetřuje i Noru Fridrichovou ze 168 hodin. I proti ní promluvili podle zjištění Neovlivní.cz zaměstnanci z televize, kteří se cítí být obětí bossingu.

Podněty na sebe podaly obě televizní hvězdy navzájem.

A televize kromě personálních změn podle informací z časopisu Neovlivní.cz řeší i dramaturgii obou pořadů, tedy jejich další osud. To, co se politikům nepovedlo za dlouhé roky, zařídili zaměstnanci veřejnoprávní televize během jednoho měsíce.

A WOLLNERA KRYJETE, NORO?

Začalo to přitom nenápadně. Zemětřesení na Kavčích horách odstartoval článek na webu bývalé redaktorky z týmu Reportérů Markéty Dobiášové. Vyšel v polovině loňského listopadu s titulkem Pracovní podmínky v redakci Reportérů ČT: Aktivismus, bossing i harašení.


Marek Wollner a jeho tým ve složení z roku 2019. Druhá zleva Markéta Dobiášová, která jej jako první obvinila z bossingu a harašení. Foto: facebook.com/reporterict

Dobiášová odcházela z Reportérů ne právě v dobrém, stejně jako z dalších redakcí – Seznam Zpráv či Reflexu. Tvrzení z jejího webu o bossingu a sexuálních narážkách tedy nikdo v televizi nebral příliš vážně. A několik dní se nedělo nic.

Skutečným spouštěčem se stal až mail Nory Fridrichové. Napsala jej na konci listopadu a svých nadřízených se dotazovala, co je pravdy na tvrzení Dobiášové. Ve svém mailu pro šéfy uváděla, že podobné informace od Dobiášové totiž slyšela už kdysi. A proto se teď „ptá“.

Mezi svými kolegy pak Fridrichová tvrdila, že impulsem k odeslání mailu byly reakce pod příspěvky na jejím twitterovém účtu, kde promovala reportáž 168 hodin o obžalobě psychiatra Cimického ze sexuálního predátorství. „Říkala, že musela reagovat a nemohla to nechat být. Obávala se, že jí budou vyčítat, že zatímco po Cimickém jde, tak Wollnera kryje,“ uvedl jeden z lidí, kteří o tom s Fridrichovou mluvili.

Ona sama ani svoji roli, ani situaci na Kavčích horách veřejně komentovat nechce. „Komise vyšetřuje, mám nějakou mlčenlivost. V tuto chvíli se nemůžu k ničemu vyjadřovat,“ reagovala na dotazy redakce.

Pod jejím twitterovým příspěvkem o Cimickém jsou skutečně dvě výzvy, jak bude kromě psychiatra řešit kolegu Wollnera. Obě přišly z anonymních účtů, které opakovaně sdílejí příspěvky proti Ukrajincům, Fialově vládě, České televizi a retweetují Lubomíra Volného, ale také antivaxerské články Markéty Dobiášové o covidu.

Mail Fridrichové určený šéfům veřejnoprávní televize formálně splňoval parametry oficiálního podnětu. Manažeři ČT se už nemohli tvářit, že se nic neděje. A spustilo se vyšetřování.

Marek Wollner si to však nenechal líbit a obratem podal totožný podnět na Noru Fridrichovou. „Jestliže tvrdí, že jsem se dopouštěl nějakého nepěkného chování, měla by si sáhnout do svědomí. Měli jsme spolu dlouholetý kamarádský vztah a vůbec nechápu, proč to neřešila se mnou, ale tak, že na mě pošle komisi,“ vysvětlil Wollner.

Nora Fridrichová pak Neovlivní.cz řekla, že se vyšetřování nebojí. „Nic jsem neprovedla, nyní počkám na výsledky práce komise,“ uvedla a zopakovala, že do detailů se kvůli mlčenlivosti pouštět nebude.

Jenže i proti ní se objevila svědectví, která ji obviňují z bossingu. Zaměstnanci ČT o tom vypovídali na komisi a zopakovali to i v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz.

“Nebyla to šikana na první dobrou, ale permanentní tlak, kdy jdete do práce a bolí vás břicho, protože nevíte, co zase ze strany Nory přijde. A nebyly to věci pracovní, ale bohužel ona to přetáčela do osobní roviny,” řekl redakci jeden ze svědků, který vypovídal na komisi. 

Co přesně řekli podřízení Fridrichové i Wollnera? Proč lidé z Reportérů za svým šéfem striktně stojí a mluví o odvetě méně schopných? A proč se vedení ČT chystá změnit podobu obou pořadů? Podrobnosti přinášíme v únorovém časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email