Prymula: Nenoste respirátor s ventilkem. Ústav: chrání líp než rouška

Předseda krizového štábu Roman Prymula vyzval lidi, aby nenosili respirátory s ventilkem. A pokud ano, ať přes něj nosí roušku. Ústav bezpečnosti práce ale vydal opačné stanovisko: infekční osoba je mnohem nebezpečnější s improvizovanou rouškou než s takovým respirátorem.

“Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory jakékoli třídy, které mají ten ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co my tady chceme. My chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí, aby tady nevytvářelo aerosol,” prohlásil v týdnu Prymula a dodal,  že tyto respirátory nezabrání tomu, aby se virem nenakazili druzí lidé. “Já doufám, že se nebudeme setkávat s tím, že řada lidí nosí respirátory. A pokud někdo má tu potřebu nosit respirátor, tak by si ještě přes něj měli dát roušku. Děkuji.”

Výzkumný ústav bezpečnosti práce je ale zcela jiného názoru. Na vyžádání senátora Tomáše Goláně vydal toto stanovisko: “Respirátor je určen na ochranu nositele, pokud je bez ventilku, plně chrání i okolí. Existuje i verze s ventilkem, který slouží pro odvod vydechovaného vzduchu. Pokud takový respirátor nosí infekční osoba, může ventilkem šířit infekci, protože ve ventilku není filtr. Toto riziko je ovšem poměrně malé. Pokud by infekční osoba nosila improvizovanou roušku určitě by ohrožovala okolí více než při nošení respirátoru s ventilkem.”

Pod stanoviskem, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, je podepsaný zástupce oddělení zkušebnictví a certifikace Karel Škréta.

Prymulův výrok přišel v době, kdy Česká republika bojuje s kritickým nedostatkem účinných respirátorů pro zdravotníky, lékaře a sestřičky. Většina obyvatel nosí podomácku vyrobené roušky, ty jednorazové nejsou v obchodech k mání.

Dezinformacím a záměrnému mlžení Babišovy administrativy ohledně ochranných pomůcek se věnujeme v dubnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Předplácejte zde:


Štítky: ,