Prymula podpořil kandidáta proti svému rivalovi Maďarovi

Ministr veřejně vyslovil podporu kandidátovi na post děkana lékařské fakulty Ostravské univerzity Václavu Procházkovi. Proti němu kandiduje i Rastislav Maďar, s nímž měl Prymula vyhrocené vztahy.

Epidemiolog Rastislav Maďar a dnešní ministr Roman Prymula na sebe narazili během první vlny epidemie covid-19, kdy oba patřili do týmu Adama Vojtěcha. Ačkoli měli úzce spolupracovat, jejich rivalita převážila a nakonec vedla k tomu, že Prymula skončil u Andreje Babiše na úřadu vlády.

Teď se karty obrátily. A Roman Prymula v pozici ministra zdravotnictví veřejně podpořil Maďarova protikandidáta na pozici děkana lékařské fakulty Ostravské univerzity.

“Hovořil jsem s docentem Václavem Procházkou, který mi představil svou vizi pro @LekarskaO. Udělal na mě dojem člověka, který ví, co dělá. Je skvělým kandidátem na děkana fakulty. Přeji mu v blížící se volbě hodně štěstí a zdaru,” napsal na Twitter ministr Prymula.


Rastislav Maďar, specialista v oborech epidemiologie, prevence a kontrola infekčních nemocí Foto: Archiv Rastislava Maďara.

Rastislava Maďara se to zjevně dotklo a tak obratem reagoval. “A kdyby takovouto podporu vyjádřil nějaký politik den před tajnou volbou apolitického Akademického senátu Tvému protikandidátovi, Romane, když jsi před let kandidoval na rektora, co by sis o tom myslel? Taky že je to účelovka a kampaň? V akademickém prostředí se to fakt nehodí,” napsal Maďar.

A přestřelka pokračovala. Prymula se ohradil, že by zasahoval do akademického světa. “Žádnou volbu neovlivňuji. Pouze jsem vyjádřil podporu uchazeči, který mě navštívil a představil mi vizi. Podle mého nezávislého soudu skutečně dobrou. To mohl ostatně udělat kdokoliv, včetně tebe,” vzkázal Maďarovi.

Epidemiolog Maďar odešel z Vojtěchova týmu koncem srpna, kdy premiér Andrej Babiš osobně zasáhl do chystaných protiepidemiologických opatření a zmírnil pravidla pro nošení roušek. Vinu za chaos se pak předseda vlády pokusil hodit právě na Maďara. A ten si to nenechal líbit. Jak pravil, pracoval ve Vojtěchově skupině zadarmo: “Byla to z mé strany v mnoha ohledech oběť, věc principu, ale abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí.”

Rastislav Maďar platil za odborníka, který měl ovšem potíže se svým egem. Mimo jiné i proto se už zjara dostával do konfliktů s dalším podobně založeným expertem, premiérovým koněm Romanem Prymulou. Během koronakrize Maďar opakovaně “proslul” výroky, za které sklízel kritiku. Jako například, že horníci na Karvinsku chodí v šest ráno na pivo a šíří nákazu. Nebo, že jsou lidé nezodpovědní. Tato slova pronášel ve chvíli, kdy premiér vybízel Čechy, aby cestovali do Chorvatska,  protože situace je dobrá.

Než Rastislav Maďar nastoupil do týmu Adama Vojtěcha, byl jeho mediální obraz poněkud jiný. Byl vnímaný jako zastánce očkování s realistickým přístupem, kromě toho svůj čas a peníze věnoval pacientům v odlehlých končinách Afriky. Více čtěte ZDE.

Zdroj náhledové foto: Archiv Rastislava Maďara

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email