Prymula: Zavřít zemi nebyla chyba

Oficiální data o covid-19 se zhoršují. Vláda přesto až na výjimky po celé zemi uvolňuje svá opatření. Roman Prymula, který měl před měsíci státní boj s nákazou na starost, ale dodnes trvá na tom, že bylo správné zemi uzavřít.

Státní statistika nemoci vykazuje nejhorší trendy od dubna, kdy tým expertů kolem Andreje Babiše paralyzoval celý stát a ekonomiku, aby občany „ochránil před pandemií“. Navzdory aktuálním negativním číslům teď stejná vláda ruší roušky, povoluje masová shromáždění a povzbuzuje lidi k cestování. Opatření zůstávají v platnosti jen v oblastech, která vláda označuje za “lokání ohniska” nákazy.

Zdroj: Neovlivni.cz

Roman Prymula, který měl hlavní část státního boje s nákazou na starost, je ale přesvědčen, že bylo správné tehdy zemi ochromit.

“Rozhodně nebyla,” odpověděl na otázku Neovlivní.cz, zda to tehdy ve srovnání s dnešními čísly nebyla chyba. “Virus byl neznámý, systém nebyl připraven a neměli jsme chytrou karanténu, to vše již víme nebo máme.”

V čem je tedy situace jiná tehdy a teď? “Nyní se jedná o jedno velké ohnisko, v ostatních krajích jsou ohniska výrazně menší nebo nárůst je nulový. V březnu to bylo komunitní šíření napříč republikou,” dodal dnešní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Prymula.

Vláda se podle něj při svém rozhodování opírá o analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistik. Redakce Neovlivní.cz o ně již požádala ministerstvo zdravotnictví, ale zatím nedorazily.

Obdobně jako Prymula argumentoval na tiskové konferenci i šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek: “Je potřeba se dívat, odkud ta čísla pocházejí. Pokud by tyto počty byly naměřeny napříč celou Českou republikou v celé řadě okresů, tak by to samozřejmě byla alarmující zpráva. Ukazovalo by to riziko plošného šíření nemoci. My se ale díváme na pravý opak –⁠ ta čísla jsou generována ze dvou nebo tří hlavních míst a absolutně v posledních dnech jim dominuje Karviná.”

V České republice znovu začala významně růst státní statistika případů nemoci Covid-19 v posledních čtrnácti dnech. Nikoli o tomto víkendu nebo před pár dny. Negativní trend lze ze statistiky vysledovat již dva týdny.

Podle nejnovější vládní PR verze, kterou zmínil dnes i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci  a nyní i zmocněnec Prymula, za nárůst případů mohou lokální ohniska. Slovo „lokální“ dostali komunikační mágové týmu Andreje Babiše rychle do většiny zpráv, nejprve prostřednictvím médií ve vlastnictví Agrofertu. Význam slova „lokální“ je místní, vztahující se ke konkrétnímu místu. Používá se běžně, pokud chcete dát najevo, že je něco malé. Týkající se uzavřené komunity. Málo významné.

Těmi „lokálními ohnisky“ jsou ve skutečnosti takové „malé periferie“ jako Praha, Ostrava, Liberec.

 

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com