Puč v Ústí má dohru u soudu, padlý politik ANO žaluje výrok o mafiánech

Necelý rok byl Martin Hausenblas prvním náměstkem primátora Ústí nad Labem. Pak podnikatele a filantropa, politika hnutí PRO! Ústí, z radnice smetl převrat části politiků z ANO, kteří se spojili s komunisty a socialisty. O poměrech na radnici otevřeně promluvil v rozhovoru na Neovlivní.cz. Teď za své výroky stanul před soudem.

Okresní soud v Ústí nad Labem se začal zabývat žalobou na ochranu osobnosti, kterou na Martina Hausenblase podal podnikatel Josef Matějka.

Matějka, majitel firmy s půlmiliardovým obratem CS-Beton, byl klíčovou postavou ústeckého ANO a sehrál důležitou roli v loňském převratu na radnici, který přivodil pád vlastního primátora ANO Josefa Zikmunda. Předseda hnutí Andrej Babiš následně revoltující členy označil za pučisty a ústeckou buňku zrušil. Sám Matějka rezignoval na zastupitelský post, z ANO jej vyloučili.

Z regionu

Data: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab
» Infografika: Mapa vlivu Ústecka
» Rozhovor s Martinem Hausenblasem z Pro! Ústí: Babiš spustil něco, co nedomyslel 
» Analýza: Jak se přepsala mapa vlivu Ústecka? Kmotři jsou zpět 
» Číslo 1 v kraji: Jan Dienstl

Žalobu na Hausenblase podal kvůli výrokům, které politik z hnutí PRO! Ústí pronesl během rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Redakce Hausenblase oslovila, když mapovala, kdo jsou dnes nejvlivnější lidé v Ústeckém kraji. Politik ve velmi otevřeném rozhovoru popsal, jak ze svého pohledu viděl převrat, který se ve městě odehrál.

“Myslím, že to tady v ústeckém ANO ani jinak dopadnout nemohlo. Hlavní problém vidím v rychlém nabírání členů a chybně nastaveným procesem náboru. U nás například vstup člena nesmí vetovat žádný člen hnutí a člen přichází na doporučení člena hnutí. Pokud nepostupujete podobně, máte větší míru pravděpodobnosti, že vám do partaje nalezou Matějkové, což je v mých očích novodobý mafián,” řekl například – celé interview naleznete zde ».

A o Matějkovi pak konkrétně: “Neznám ho důkladně. Bavil jsem se s ním jednou, dvakrát v životě a moc mi to neimponovalo, takže jsem ho ani nevyhledával. Ale z toho, co o něm vím, měl – myslím – dvě motivace. První je ta byznysová, on má obchody s krajem, je to betonář, potřebuje dláždit chodníky. A pak měl pocit seniorský, takovéto: ‘dal bych si ještě nějakého senátora’. Je to průvodní rys lidí, kteří zbohatli způsobem jako Matějka. Na počátku stálo tunelování Prefy a pak jeho bezohledný podnikatelský styl, nedávat se nalevo napravo, tahat za nitky a všechno válcovat. Tihle lidé pak touží po společenském uznání a přijetí. To je to, čeho se jim nikdy nedostalo a nelze si to koupit.”

Josef Matějka se nyní žalobou domáhá kompenzace v podobě omluvy v několika médiích spolu s finančním odškodným ve výši 100 tisíc korun.

“Při stanovení výše odškodného jsme vycházeli z kvantity a intenzity výroků,” komentoval částku pro Aktuálně.cz Matějkův advokát Jiří Kindl, podle kterého rozhovor zasáhl do klientova podnikání a narušil mu také soukromý život.

Foto: Radim Beznoska, Neo

Martin Hausenblas. Foto: Radim Beznoska, Neo

Hausenblase u soudu zastupoval senátor Václav Láska, který se snažil doložit politikova slova o tunelování. Soud zatím případ nerozhodl, podle Aktuálně.cz jej odročil kvůli dalšímu dokazování.

Hausenblas, který chce na podzim kandidovat do Senátu, si nicméně stojí za svým. “Žaloba mi nezabrání nazývat věci pravými jmény. Má-li mít ústecký region budoucnost, musí skoncovat s klientelismem, korupcí a mafiánskými praktikami. Josefa Matějku by mnou prosazované změny mohly ohrozit a proto se pokouší bránit tímto způsobem,” napsal v tiskovém prohlášení.