Putinova invaze, rok třetí: Čeho loni dosáhl Vladimir Putin

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek přináší důkladnou analýzu uplynulého roku Putinovy invaze na Ukrajinu. Druhý díl je věnovaný právě roli Kremlu.

Každá válka vždy končí u jednacího stolu a já si přeji, aby tomu tak bylo v roce 2025. Nicméně zatím se zdá, že výchozí podmínky každé strany pro jednání jsou tak rozdílné, že bude malým zázrakem, pokud rozhovory vůbec začnou.

Vše záleží na tom, jakou daň budou chtít Ukrajinci nebo Rusové zaplatit.


Foto: : Dmitriy Kandinskiy / Shutterstock.com

Je zřejmé, že ani jedna strana nemá vojensky na to, aby porazila na hlavu tu druhou. Hodnocení bojů v roce 2024 nám může dát odpověď na to, jak se bude vyvíjet rok 2025 na bojišti a jak aktivity na frontě ovlivní jednání o míru nebo pokračování války. V níže uvedeném textu je hodnocení ruských vojenských strategických a taktických cílů. Nezabývám se ekonomickými aspekty.

První díl analýzy, která popisovala pozici Ukrajiny v uplynulém roce, najdete ZDE.

Při hodnocení ruských operací je nutné hledat odpovědi na níže uvedené otázky:

  1. Bylo Rusko schopno neutralizovat ukrajinské strategické úderné aktivity?
  2. Bylo Rusko schopno zničit nebo znehodnotit ukrajinské taktické a operační zálohy, C2 a logistiku v průběhu roku 2024 ?
  3. Jakou cenu Rusko zaplatilo při zisku ukrajinské území za uplynulý rok, když získalo území o něco málo větší než je rozloha Zlínského kraje?
  4. Snižuje Rusko počet a dopad ukrajinských útoků na Krym?
  5. Jak se Rusku daří zajmout nebo zničit ukrajinské síly?
  6. Jak ruské dezinformační a jiné operace ovlivňující aktivity degradují soudržnost ukrajinské společnosti?
  7. Jak se “nezúčastnění” pozorovatelé války, ať už podporují Ukrajinu nebo ne, věří, že ruské ofenzivy v roce 2024 byly úspěšné?
    V minulém roce mnoho analytiků zkoumalo potenciální ruské cíle pro jeho vojenské operace v roce 2024 a jak k těmto cílům postupuje.
    Rusko si během posledních šesti měsíců vybudovalo strategickou dynamiku svými pozemními a vzdušnými útoky na Ukrajinu. Většina válečných analytiků souhlasí s tím, že Rusko má v této válce stále iniciativu. Co to ale ve skutečnosti znamená pro vyhlídky Ruska ve válce a možnost, že dosáhne svého strategického cíle podrobit si Ukrajinu a zajistit, aby Ukrajina se nemohla vydat vlastní cestou?
    Abychom mohli posoudit, jak probíhají ruské kampaně na Ukrajině v roce 2024 a zda letos maximalizovalo své příležitosti, je nutné stručně prozkoumat, čeho Rusko letos na Ukrajině skutečně dosáhlo.

Putinovy cíle pro Ukrajinu roku 2024

Putinovy cíle pro jeho válku proti Ukrajině pro rok 2024 jsou stěží záhadou. Putin, jak mnohokrát prohlásil ve svých projevech se snaží udělat vše pro to, aby svět pochopil, že Ukrajina není suverénní národ.
Je samozřejmé, že Putin bude chtít udržet západní politiky ve stavu „eskalace teroru“ pravidelnými odkazy na jaderné zbraně.
Navíc Putin, který chce ve své části světa znovu prosadit to, co popisuje jako ruskou civilizaci. Rovněž soustavně zobrazuje Rusko jako oběť spiknutí NATO a ukrajinských „nacistů“. Toto je narativ, který nadále používá a bude používat. V současné době Rusko zjevně nemá zájem o jakékoliv jednání, protože prostě věří ve vojenské vítězství. Je to jednoduchá rovnice, vítěz bere vše.

Vyhodnocení ofenziv Ruska v roce 2024

Rusko pokračuje ve svých pozemních ofenzívách podél několika směrů postupu: Bachmut ; Avdijivka; Kupjaňsk; Novopavlivka; Robotyne; Bělgorod-Charkov; Cherson, a Pokrovsk. Vede také noční leteckou, raketovou a bezpilotní kampaň proti ukrajinské infrastruktuře, obrannému průmyslu a civilním cílům, kromě své taktické pozemní útočné kampaně využívající klouzavých bomb dlouhého doletu. A v neposlední řadě se snaží vytlačit Ukrajince z Kurska. To vše posilují strategické dezinformační a diplomatické kampaně Ruska a také jeho evropské sabotážní operace.
Rusko tedy podniká mnoho operací a vynakládá mnoho zdrojů. Co dostává na oplátku za své investice do lidí, prostředků, mezinárodních vztahů, informací a času?

Pro posouzení ruské návratnosti investic opět použiji měřítka úspěšnosti.

Cíl 1: Bylo Rusko schopno neutralizovat ukrajinské strategické úderné aktivity? (Dopad požadovaný Ruskem: Strategická a operační úroveň, určitý politický dopad).  Jednou z klíčových ukrajinských strategických schopností, která se používá k politickému a vojenskému tlaku na Rusko a k omezování jeho schopnosti vést válku, jsou jeho velmi schopné strategické údery. Existují odlišné ukrajinské strategické úderné cíle, které Rusové musí degradovat nebo neutralizovat; námořní ( útoky na námořnictvo RF v Černém moři); cíle zpravodajských komunit ( například sabotážní akce, eliminace politických a vojenských představitelů RF ) a širší kontextu cíle na armádní cíle, logistiku a strategickou infrastrukturu v Rusku, která podporuje válečné úsilí.

Dosud Rusko nepokročilo ve snižování schopnosti Ukrajiny útočit na řadu strategických cílů, včetně zařízení na rafinaci ropy a vývozu, strategických leteckých základen a také na významná radarová zařízení a zařízení protivzdušné obrany. Ukrajinské údery se výrazně zintenzivnily, po poskytnutí dalších raket ATACM a vývoji svých vlastních prostředků. Zatímco Rusko zvýšilo množství EW a protivzdušné obrany kolem mnoha míst v Rusku, existuje pravděpodobně příliš mnoho potenciálních cílů na to, aby je plně pokrylo. A realita je taková, že americká omezení pro ATACMS na území Ruska jsou pro Ukrajince pravděpodobně větší překážkou než ruská obrana.
Nejlepším hodnocením, které lze proti tomuto měřítku úspěchu Ruska provést, je, že selhávají, přičemž jen málo nasvědčuje tomu, že Rusko zlepší jejich schopnost degradovat nebo neutralizovat ukrajinské strategické úderné kapacity.


Ilustrace: Shutterstock.com

Cíl 2: Bylo Rusko schopno zničit nebo znehodnotit ukrajinské taktické a operační zálohy, C2 a logistiku v průběhu roku 2024? (Dopad požadovaný Ruskem: taktické, operační a strategické dopady – střednědobý).  Rusové si kladou za cíl omezit schopnost Ukrajiny reagovat na ruské pozemní a letecké útoky v průběhu roku 2024. Proto je nalezení a neutralizace mobilních ukrajinských záloh pozemních sil důležitým ruským cílem. To se zatím podařilo jen částečně. Ruské útoky na východě neustále oslabují ukrajinské frontové brigády, které stále potřebují posily.
Ukrajina však pravděpodobně více umenšila ruské síly.

Nedávné prohlášení prezidenta Zelenského poznamenalo, že Ukrajina eliminuje ruskou vojenskou silu v poměru ztrát 6:1. Jiné zdroje poznamenaly, že Rusko za poslední měsíc v průměru ztrácí přes 1000 zabitých a zraněných vojáků denně. I když je Rus schopen naverbovat až 30 000 vojáků měsíčně , jak naznačují některé zprávy, toto číslo stačí pouze pokrytí ztrát. Nestačí vybudovat další sílu pro jakoukoli velkou ruskou ofenzívu.

Zatímco přesná čísla je velmi obtížné ověřit, je logické, že síla na útoku utrpí více obětí než na obraně zhruba 3:1 až 5:1. To je ještě pravděpodobnější, když poptávka po posilách znamená, že noví vojáci dostávají stále méně výcviku, a proto mají nižší míru přežití, jakmile se dostanou na bojiště. Žádná země nemůže donekonečna snášet takové oběti ani Rusko a o to víc Ukrajina. To platí zejména v případě, že mají minimální zisky, které by se projevily u tak masivních ztrát.

Proto musí být zhodnoceno, že Rusko zažívá omezený úspěch v opotřebování ukrajinských sil v roce 2024, zejména když ukrajinský nábor a nová vojenská pomoc USA/Evropy, stejně jako ruské oběti na bojištích neustále narušují obrovské výhody Rusů v oblasti lidské a palebné síly, které platilo pro první polovinu roku 2024.  

Cíl 3: Jakou cenu Rusko zaplatilo při zisku ukrajinské území za uplynulý rok, když získalo území o něco málo větší než je rozloha Zlínského kraje? (Dopad požadovaný Ruskem: taktický a operační, ale s významnými politickými důsledky).  Podloženými taktickými a operačními úspěchy na bojišti je obsazení dalších velkých částí ukrajinského území důležitým měřítkem úspěchu Ruska v roce 2024. Během posledních několika měsíců bylo Rusko schopno dosáhnout určitého pokroku na východě a severovýchodě a dobylo další ukrajinské území. Ruské síly získaly 4 168 kilometrů čtverečních, z velké části tvořené poli a malými osadami na Ukrajině a v Kurské oblasti, přičemž v roce 2024 byly hlášeny ztráty více než 420 000 vojáků, tento údaj nelze nezávisle ověř. To znamená, že Rusové utrpěly ztráty přibližně 102 obětí na kilometr čtvereční zabraného ukrajinského území. Ukrajina má celkovou rozlohu 600 000 kilometrů čtverečních. Ukrajinské síly údajně v roce 2024 zničily nebo poškodily více než 3 000 ruských tanků a téměř 9 000 obrněných vozidel, toto je další faktor toho, že i přes mobilizaci průmyslu Rusko nadále není schopno nahradit ztráty na vozidlech, které jsou pravděpodobně ve střednědobém horizontu neudržitelné. Například v počtech tanků Rusko dokáže vyrobit 250–300 „nových a důkladně modernizovaných“ tanků ročně a může opravit zhruba 250–300. To znamená, že v současné době má Rusko pouze 47 procent tanků oproti roku 2022 a v těchto zásobách jsou nejvíce zastaralé typy.

To je velmi slabá návratnost pro obrovské počty ztracených vojáků a techniky.

Snad nejdůležitějšími úspěchy na východě bylo dobytí Avdijivky v únoru 2024, vytvoření významného výběžku v oblasti Očeretyne, ze kterého pokračuje pomalu na západ, stejně jako nedávno dobytí území v Charkovské oblasti. Charkovská ofenziva však pravděpodobně vyvrcholila. Rusko se bude snažit využít dobyté území jako nárazníkovou zónu, jak to nedávno popsal Putin , mohlo by je případně využít pro budoucí výpady na Charkov, aby je drželo v ohrožení dělostřelectvem. To je však v krátkodobém horizontu nepravděpodobné. Je jisté, že cílem je dosáhnout administrativních hranic všech čtyř oblastí, jako podklad pro jednání o míru, za cenu i obejití měst dosud držených Ukrajinci.
Jako takové lze Rusko hodnotit tak, že od ledna 2024 dosáhlo určitého úspěchu na několika směrech postupu. Zisky, kterých by mohla dosáhnout koordinovanější, lépe vycvičená a lépe vedená ruská armáda proti menšímu a méně dobře vybavenému obránci, však nebylo dosaženo. To ovšem Kremlu nevadí, v ruské armádě nezáleží na lidech.

Cíl 4: Snižuje Rusko počet a dopad ukrajinských útoků na Krym? (Dopad požadovaný Ruskem: Operační, strategický a politický – střednědobý).  Učinit Krym neudržitelným pro ruské vojenské síly je ukrajinským cílem a  prezident Zelenskij dal jasně najevo,  že je to jedna z podmínek ukončení ukrajinské války. Jak jsem psal dříve Krym je klíč, ale Ukrajina nemá na to, aby Krym získala vojenskou silou. Několikanásobné údery proti ruským letištím, logistickým areálům a zařízením protivzdušné obrany, stejně jako pronásledování velké části Černomořské flotily mimo její operační základnu v Sevastopolu, naznačují, že ukrajinská kampaň probíhá uspokojivě. Ukrajina zesílila útoky na Krym po nedávné dodávce amerických raket ATACM. Vzhledem k tomu, že neexistují žádná omezení pro použití raket na ukrajinském území mimo jejich počtu, bude Krym pravděpodobně nadále zasahovat těmito raketami.
Ukrajina letos s výjimkou dubna úspěšně útočí na Krym každý měsíc a ničí velitelství, systémy protivzdušné obrany a letadla na zemi. Ukrajina bude chtít nakonec zničit Kerčský most jako důležitý vojenský a politický cíl.
Rusko má nadále omezený úspěch při snižování ukrajinských útoků na Krym. Hodnocení tohoto měřítka úspěchu Ruska je takové, že nadále žalostně selhává bez náznaků, že by mohlo tuto situaci zvrátit.

Cíl 5: Jak se Rusku daří zajmout nebo zničit ukrajinské síly? (Dopad požadovaný Ruskem: taktický a operační, ale s politickými a strategickými důsledky).   Rusové chtějí porazit Ukrajinu na bitevním poli a chápou, že Ukrajina si může dovolit méně obětí než Rusko. Úspěšné ruské útočné operace budou usilovat o další snižování počtu ukrajinských pozemních sil, zejména před tím, než se projeví dopady ukrajinské mobilizace. Zatím,ale nevidíme na ukrajinské straně fronty čerstvé, vycvičené a vyzbrojené nové jednotky, což by již po 6 měsících mělo být znát ( o ukrajinském selhání v této oblasti, jsem psal v minulém textu)Jak už bylo řečeno výše, neustále při poměru ztrát 3:1 až 5:1 ve prospěch Ukrajinců bude pro Rusy velmi těžké dosáhnout většího pokroku. Je tedy těžké vidět zlepšení ruského výkonu na frontě. Nicméně vše zaleží na tom, kolik obě strany jsou schopny obětovat lidí, aby dosáhly svých cílů.
Hodnocení tohoto měřítka úspěchu pro Rusko je takové, že tohoto cíle dosud nedosáhlo, a to i přes jeho celkové oslabení ukrajinských ozbrojených sil. Rusko, které se rozhodlo bojovat, tímto způsobem, pravděpodobně uvaluje více nákladů na sebe než na Ukrajince.

Cíl 6: Jak ruské dezinformační a jiné operace ovlivňující aktivity degradují soudržnost ukrajinské společnosti? (Dopad požadovaný Ruskem: politický a strategický).  Rusko v současné době provádí širokou škálu opatření , která mají rozbít ukrajinskou společnost a podkopat důvěru v jejich vládu a armádu. Bude i nadále posilovat šíření zpráv o korupci ( ta je bohužel na Ukrajině stejná, jako v Rusku )a snižovat ochotu Ukrajinců sloužit v armádě ( což se s postupující délkou konfliktu také děje, minulý rok se pokusilo nelegálně utéct 20000 branců).
Na Ukrajině se provádějí ruské dezinformace, propaganda a další informační aktivity. Nedávná zpráva popisovala, jak Rusko nalije až 1 miliardu dolarů do dezinformační kampaně nazvané „Majdan-3“, kterou Rusko zahájilo loni v listopadu. Ukrajinské bezpečnostní služby zadržely v minulém roce několik lidí, včetně dvou plukovníků obviněných z přípravy atentátu na prezidenta Zelenského a dalších obviněných ze špionáže a šíření dezinformací . Ruské útoky na energetickou infrastrukturu, které byly jednou z mála oblastí, kde Rusové za posledních šest měsíců zaznamenali úspěch, měly pravděpodobně větší dopad na ukrajinskou společnost než její jiné vlivové aktivity.
Hodnocení tohoto měřítka úspěchu Ruska je takové, že má na Ukrajině velmi silnou dezinformační kampaň a rozšířilo množství fám a příběhů o korupci, špatném zacházení s vojenskými rekruty a distribuovalo řadu dezinformačních produktů. Aby bylo Rusko úspěšné je třeba ještě dosáhnout nějakého významného rozbití ukrajinské společnosti nebo velkých schizmat mezi občany a jejich vládou. To se může stát, protože Ukrajinci jsou unavení a podle průzkumu veřejného mínění sklesla podpora Zelenského o 20% za rok.

Cíl 7: Jak se “nezúčastnění” pozorovatelé války, ať už podporují Ukrajinu nebo ne, věří, že ruské ofenzivy v roce 2024 byly úspěšné? (Dopad požadovaný Ruskem: politický a strategický).Nejen, že Rusko musí dosáhnout taktických a operačních úspěchů ve svých operacích, zahraniční vůdci a občané na Západě i mimo něj si budou muset myslet, že Rusko uspělo.
Neustálá ruská dezinformační kampaň je klíčem k tomu, jak sdělují svou verzi zdůvodnění a postupu války. Dlouho odkládaný americký balíček pomoci Ukrajině byl příležitostí, kterou ruští propagandisté nevyužili. Zdá se, že ruská témata „nevyhnutelného ruského vítězství ve válce“, že jde o „válku vynucenou Rusku NATO“ a že jde o „záležitost pouze východní Evropy“, rezonovala u některých vrstev obyvatelstva nejen na globálním jihu, ale v západních zemích. A i když se zdá, že vítězství Trumpa v listopadu je něco, co ruské dezinformační operace pravděpodobně podpoří, zůstává nejasné, zda by to bylo pro Rusko skutečně pozitivní.
Za zmínku také stojí, že nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly pokračující úroveň podpory na 50% v EU podpory občanů pro podporu Ukrajiny v jejím boji proti Rusku. Toto podle Eurostatu se nedá říci o ČR, kde je podpora na úrovni 43%.
Hodnocení tohoto měřítka úspěchu pro Rusko je takové, že v roce 2024 a během války zaznamenalo úspěch ve svém úsilí o strategický vliv. Rusko vedlo propracovanou mezinárodní kampaň, která oslovila mnoho lidí . Navzdory tomu to zatím Rusům nepovedlo dosáhnout výraznému poklesu vojenské nebo ekonomické pomoci pro Ukrajinu nebo k výraznému tlaku velkých západních zemí, aby Ukrajina vyjednala ukončení války s Ruskem.

Shrnutí

Ruská armáda měla významnou příležitost na konci roku 2023. Ukrajinská armáda byla vyčerpaná po neúspěšné protiofenzivě. Ukrajinci pravděpodobně použili velké množství svých zásob munice a protivzdušné obrany a bez potvrzeného doplnění od Američanů čelili měsíce drastickému nedostatku. Současně Ukrajinci pokračovali v debatě o svém přístupu k mobilizaci, protože nedostatek lidských sil, zejména na frontě, se stal akutním. Mnoho brigád v první polovině roku 2024 bylo
na zhruba 50 procentech jejich požadováno stavu personálu. Politicky vedla debata v Kongresu USA o pomoci Ukrajině k roztříštění podpory v USA podle stranických linií .

A přesto se Rusům za posledních šest měsíců obecně nepodařilo tuto konvergenci příležitostí využít. V některých oblastech se jim podařilo dosáhnout pokroku v řádu desítek kilometrů, přičemž celkové obsazené území za posledních rok činilo něco málo přes 4000 kilometrů čtverečních. Toto je oblast, která je o něco větší než než Zlínský kraj. Těžko to nazvat jako úspěch, když to vyžadovalo pravděpodobně desitky tisíc obětí.
A při ztrátách tak enormního množství vojáků v mnoha malých akcích přes frontovou linii je Rusko méně schopno vybudovat kvalitnější, velkou sílu, která by mohla být schopna podniknout větší útočné operace.
Rusové promarnili strategickou příležitost dosáhnout významných zisků od ledna 2024. Pro Rusko to byla pravděpodobně poslední, nejlepší příležitost k významným ziskům na bojišti, které by pak mohlo proměnit ve výrazně zvýšený politický a diplomatický tlak na Ukrajinu při mírových jednáních. To, že Rusko se svými významnými výhodami v oblasti lidské síly, palebné síly, elektronického boje, financí a obranné průmyslové výroby nebylo schopno potenciál těchto výhod realizovat, svědčí o nedostatcích v jeho strategii, strategickém vedení i celkové kvalitě jeho armády. Opět poskytuje důkaz o tom, jak zkorumpované byly strategické transformační aktivity v letech 2012–2022 vedené Šojguem a Gerasimovem.

Rusko však od začátku války prokázalo schopnost učit se a zlepšovat svůj výkon. Vyvinula své vyšší velení a řízení a výrazně zlepšila svou průmyslovou podporu pro válku. Rusové také experimentovali se změnami struktury sil a taktikou. Nedávný vývoj “želvích” tanků, používání taktiky infiltrace v malém měřítku, používání různých typů dronů a raket při vzdušných útocích a provádění více útoků současně přes frontu jsou důkazem této ochoty experimentovat na bojišti.

A Rusko pravděpodobně vyvinulo lepší přístup ke strategické adaptaci než Ukrajinci. To jim umožňuje převyšovat produkci Ukrajinců v mnoha typech munice a neustále nabírat nové vojáky pro své nákladné vojenské útoky.
Ty však poskytují pouze okrajová zlepšení v taktické a operační účinnosti ruské armády. A jak je zdůrazněno jinde v tomto hodnocení, tato okrajová zlepšení jsou neúměrná masivním ztrátám lidských sil a vybavení, které vynaložili na dosažení tak malých zisků.

Pokud Trumpovo vítězství v listopadu nepovede k drastickému snížení americké podpory Ukrajině, je nepravděpodobné, že by Rusko dostalo další šanci, jakou mělo v posledních šesti měsících, pokročit ve válce. Kapacita evropského obranného průmyslu se zvyšuje a její politické rozhodnutí vzdorovat Rusku zatím neutuchá. Ukrajinská výroba obrany roste. Ruská obranná výroba však také předčila očekávání většiny západních analytiků. Zda to může pokračovat donekonečna, je jiná otázka.

Posledních rok bojů nakonec nabízí další případovou studii vojenské instituce, která nedokázala během války efektivně změnit svou doktrínu, výcvik, strukturu a vybavení způsobem, který zvyšuje její šance na taktický, operační a strategický úspěch. Ruské zisky jen stěží ospravedlňují ztráty lidí a materiálu, ke kterému dochází od ledna 2024.

Zdrojů toho, že v roce 2024 nevyužili svou strategickou příležitost, je mnoho. Rusko ještě musí vyvinout novou útočnou doktrínu pro pozemní operace v moderních podmínkách. Nebylo schopno vyvážit kvantitu a kvalitu napříč silou, obecně se při svých útocích opíralo o masu. Její vojenské vedení zjevně není dostatečně schopné vybudovat a realizovat správnou vojenskou strategii pro tak intelektuálně náročnou válku. A ruský styl boje v roce 2024 a to, jak špatně zachází s ukrajinskými civilisty a vojáky, znamená, že ukrajinské odhodlání je trvalé. K neúspěšné kampani o Kyjev v roce 2022 a neúspěšné ukrajinské protiofenzívě z roku 2023 budou v pravý čas přidány ruské ofenzivy z roku 2024 jako příklady pro vojenské analytiky ke studiu do budoucna.

Rusko může mít ještě pár měsíců, kdy může vést útočnější aktivity proti Ukrajině, než vyvrcholí. Ale vzhledem k dosavadním ruským ztrátám, nedostatku jakékoli nové, rozsáhlé útočné doktríny a vzhledem k tomu, že strategické vyhlídky Ukrajiny se mohou zlepšovat, pokud jde o lidskou sílu, protivzdušnou obranu a munici, se zdá, že Rusko promarnilo to, co mohlo být jeho poslední možností. zasadit v této válce rozhodující úder Ukrajině.

Otázkou nyní je, zda Ukrajina, která chce osvobodit větší část svého území okupovaného Ruskem, dokáže vybudovat všechny různé fyzické, morální a intelektuální prvky útočné bojové síly, aby se jim dařilo lépe než Rusku v roce 2025.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,