Rakušan: Vyhoštění ruského velvyslance nevylučuji

Ministr vnitra Vít Rakušan o bezpečnostních rizicích války, kterou na Ukrajině rozpoutal Vladimir Putin.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nevylučuje, že Česká republika vyhostí další zaměstnance ruské ambasády včetně velvyslance. A to v souvislosti s válkou na Ukrajině.


Vít Rakušan Foto: STAN

“Určitě v případě stupňující se ruské invaze budeme zvažovat další kroky. V případě velvyslance ruské federace nechám rozhodnutí spíše na ministerstvu zahraničních věcí, ale znovu říkám, nejsou vyloučeny žádné kroky, které by za normálních okolností byly extrémní,” říká Rakušan. 

Neo: Co je z vašeho pohledu ministra vnitra v oblasti vnitřní bezpečnosti ČR nyní nejdůležitější?

S vnitřní bezpečnostní souvisí i příchod a postarání se o lidi prchající z Ukrajiny. A to bohužel v tom diskursu a veřejné debatě zaznívá často špatně – tedy bezpečnost občanů versus práce pro uprchlíky. Tohle dilema neexistuje, je to falešné dilema, protože zabezpečit základních potřeb lidem, co sem přijdou – ubytování, přístup do systému v České republice, znamená zároveň chránit bezpečnost našich lidí. Samozřejmě v rámci toho musí ti lidé procházet nějakým bezpečnostním screeningem a musíme se soustředit i na to, aby se v české republice nerozmohla nová kriminalita v návaznosti na Ukrajince. Ať už kšeftování s vízy, kuplířství a podobně. To jsou věci, na které se musíme orientovat. Zároveň s tím souvisí i řešení záležitostí, jako je energetická soběstačnost České republiky a podobně.

Neo: Česká republika už na začátku války na Ukrajině vyhostila diplomaty z konzulárních úřadů v Brně a Karlových Varech. Je na stole varianta vyhoštění velvyslance či dalších pracovníků ruské ambasády nebo špionů?

Pravidelně vyhodnocujeme, kdo z Rusů na našem území pobývá. Například ti diplomaté, kteří byli na konzulárních odděleních v Brně a Karlových Varech museli území České republiky opustit a určitě v případě stupňující se ruské invaze budeme zvažovat další kroky. V případě velvyslance ruské federace nechám rozhodnutí spíše na ministerstvu zahraničních věcí, ale znovu říkám, nejsou vyloučeny žádné kroky, které by za normálních okolností byly extrémní. 

Neo: Jak chcete jako politici motivovat lidi, aby rozlišovali mezi Putinem a Rusy, kteří tu dlouhodobě žijí? Jak předejít kolektivní vině?

Především je potřeba říkat, že kolektivní vina nikdy v historii nefungovala. Kolektivní vina uplatňovaná na Čechy, Němce, Rusy, nefunguje nikdy. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že nevydávání nových víz pro příchozí z Ruska prostě ty lidi samozřejmě bolí. Humanitární víza, političtí utečenci, azylanti, těm to udělováno bude.  Sankce prostě vždycky bolí. Stejně jako naše lidi bolí cena pohonných hmot. To jsou vše důsledky té války a je to jednoznačně Putinova vina. Ne těch Rusů, co už tady žijí.

Je potřeba, aby například pedagogové dobře pracovali s tímto tématem, je potřeba aby veřejnoprávní média se k tomu vyslovovala. Mimochodem u Českého rozhlasu už jsem to i zaregistroval a je potřeba, aby politici a elity nerozvášňovali davy, ale spíše situace uklidňovali. A to jak ve vztahu k Ukrajincům, tak ve vztahu k Rusům, kteří legálně žijí na území České republiky. 

Neo: Řešili jste ještě subtilnější problém, jak to vysvětlit dětem? Jednali jste třeba na vládě o tom, jak mluvit s dětmi ve školách, že jejich ruští a běloruští kamarádi nejsou vrazi?

Řešili jsme to dokonce i na krizovém štábu Ministerstva vnitra, kde máme jako pevnou součást psychologa, který nám samozřejmě i určité rady a doporučení dával. Pracujeme s tímto materiálem i směrem k ministerstvu školství, vznikají k tomu samozřejmě i další metodiky. Dětem je potřeba primárně nelhat, říkat jim třeba i o válkách, které už v historii byl, říkat jim o hrdinech té války, říkat jim o lidech, kteří přežili, vyprávět jednoduché příběhy, pokoušet se s dětmi neustále pracovat, nenechávat je vyhledávat si informace samostatně surfováním na sociálních sítí a podobně, ale raději s nimi strávit každý den čas a snažit se jim odpovídat na otázky, které je zajímají. Nebagatelizovat, nestrašit a hlavně uklidňovat, že nám v České republice teď žádné nebezpečí nehrozí.

Rozhovor s ministrem vnitra o policii, důvěře v tajné služby a také o přísnosti na řidiče kamionů již brzy na Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Hnutí STAN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email