Rakušan vs. oligarchové: spor se odkládá

Ministr vnitra už skoro rok řeší problematický obchod připravený za Babišovy vlády, na kterém mají profitovat oligarchové. Včetně Babiše.

S nástupem Fialovy vlády to loni vypadalo, že nové vedení ministerstva vnitra zarazí problematický obchod připravený za Babišovy vlády, na kterém mají profitovat oligarchové. Včetně Andreje Babiše. Dodnes však rozhodnutí, kterým by si Vít Rakušan znepřátelil mocné byznysmeny, nepadlo.


Vít Rakušan v Litomyšli během startu českého předsednictví. Zdroj: EU2022_CZ

Jde o to, že státní pošta spadající pod vnitro má koupit část Poštovní novinové společnosti (PNS), firmy, která je největším distributorem tisku a současně největším alternativním poštovním operátorem. Důležitá je v celém kontextu informace, kdo jsou největší akcionáři PNS. Jsou to mediální oligarchové Marek Dospiva skrze své vydavatelství VLP, Daniel Křetínský prostřednictvím CNC a konečně také Mafra Andreje Babiše, za jehož éry se kontrakt nachystal.

Pokud by Rakušan obchod skutečně zrušil, jak avizoval loni zjara, postaví je proti sobě (a jejich média). Ve hře je totiž 900 milionů. Jenže ministr to doteď neudělal. “Pošta tento obchodní případ stále posuzuje,” uvedl v prosinci ministr na dotaz redakce, když chystala obsáhlý materiál o ročním fungování Fialovy vlády. Detailní rozbor práce ministrů najdete v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

A čeká se také na nového šéfa pošty. Toho současného, Romana Knapa, chtěl Rakušan vyhodit, v létě k tomu dokonce využil jeho schůzky s ústřední postavou kauzy Dozimetr Michalem Redlem. “Budu mít schůzku s Romanem Knapem a měli bychom hledat termín a způsob jeho odchodu,” řekl ministr v červnu.

Nakonec Knap překvapivě zůstal, a nyní se dokonce hodlá účastnit výběrového řízení na nového ředitele. Celý sporný obchod s PNS připravila pošta právě v éře Knapa.

Ten obchod by přitom zůstal až do poslední chvíle skrytý, kdyby o něm nemusel zveřejnit noticku antimonopolní úřad. Teprve díky tomu předloni v říjnu vyšlo najevo, že se Babišova administrativa v tichosti rozhodla pro státní poštu koupit část Poštovní novinové společnosti (PNS). Jde o firmu, která je největším distributorem tisku a současně největším alternativním poštovním operátorem.


Účet za roční fungování Fialovy vlády přinášíme v Zimním speciálu

Cena akvizice nebyla oficiálně zveřejněna. Podle zjištění Neovlivní.cz by si však Dospiva, Křetínský a Babiš měli podle parametrů původní dohody rozdělit 900 milionů korun. A to se novému ministrovi vnitra Vítovi Rakušanovi (STAN) loni zdálo moc moc.

“Celý obchod je nyní v řešení, na stole je otázka, jestli ho nezastavit. Cena, kterou má stát zaplatit, se na první pohled nezdá jako výhodná,” potvrdil tehdy jeden z ministrových spolupracovníků.

A podobně reagoval loni zjara sám Rakušan na dotaz Neovlivní.cz. “Model nákupu PNS bude podroben nezávislé ekonomické analýze a určitě se jím bude zabývat i nová dozorčí rada České pošty.”

Babišova administrativa odklepla celý obchod poté, co po kritice ztroskotalo hned několik pokusů, jak napumpovat do vybraných mediálních domů finanční injekce z veřejných zdrojů. Babišova vláda chtěla odškodnit některá média za finanční propady během covidové pandemie.

Své plány musela stáhnout když se ukázalo, že naprojektovaná státní pomoc médiím by zvýhodnila velká vydavatelství oproti těm malým a nezávislým. Miliony pro média chystá nyní i Fialova vláda, plán ale zatím není schválený ani detailněji připravený.

Kdo jsou nejslabší články Fialovy vlády? Půjde Balaš z ministerstva? Kdo má naopak největší drajv? Čtěte v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: EU2022_CZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email