shutterstock_163041848

Rath hrozí směrem k ČSSD i Babišovi: Vzpomeňte si na společná tajemství

Bývalý středočeský hejtman David Rath, o jehož kauzu cinklých zakázek se v justičním zákulisí právě hraje, vyslal politikům jasný signál: máme společná tajemství a můžu o nich promluvit. Tato slova adresoval jak svým stranickým kolegům z ČSSD kvůli partajním financím, tak ministrovi financí Andrej Babišovi kvůli jeho kauze Čapí hnízdo .

Stranické financování se v kauze veřejných zakázek ve Středočeském kraji skloňuje už od chvíle, kdy byl David Rath před skoro pěti lety zatčen. Důkaz, že peníze ze zakázek šly i do partajní pokladny se ale dodnes neobjevil.

Jenže nyní promluvil opět David Rath, který čeká, jak soud rozhodne ohledně dalšího vývoje v jeho kauze. (Vývoj soudního procesu najdete zde »). V pořadu Zvláštní vyšetřování portálu Seznam.cz bývalý hejtman vyslovil vážné obvinění, že do pokladny strany nechával posílat “nezanedbatelné částky” od sponzorů, které od vedení ČSSD dostal za úkol shánět. Z kontextu vyplynulo, že šlo o černé peníze, které neprocházejí účetnictvím.

Stejně jako v minulosti si ale důkazy pro své tvrzení David Rath nechává pro sebe. Jak říká, zatím.

“O jednotlivých lidech, kteří o tom v různých časových úsecích se mnou hovořili, mluvit nebudu. Mým cílem není je poškodit, ani škodit ČSSD,” napsal v odpovědích pro Zvláštní vyšetřování Rath a dodal: “Nevedl jsem si evidenci, ale dárci nabízeli nezanedbatelné částky. Nevím, jak dál byly účetně zpracovány místopředsedou strany pro hospodaření.”

Sociální demokraté tlak bývalého hejtmana vnímají, jejich stranický kolega totiž jednu dobu do partajní pokladny skutečně viděl. Bylo to po zvolení Bohuslava Sobotky předsedou ČSSD, kdy se načas staral o stranické finance. Utajený svědek znalý poměrů v ČSSD v pořadu výslovně uvedl, že kdyby David Rath nyní promluvil, smetlo by to současné vedení ČSSD. “To zcela jistě,” prohlásil.

Souvislosti:

» Rozhovor s Rathem o dotaci pro Čapí hnízdo
» Rath krmil tajemné zvíře ČSSD, policie nic nenašla
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Oficiálně ČSSD jakékoli pochybnosti kolem stranického financování odmítá. Šéf stranické kasy Martin Starec prohlásil, že všechny dary standardně procházejí účetnictvím.

Jenže sociální demokraté nejsou jediným, komu David Rath vysílá vzkaz. Druhým je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš , jehož hnutí ANO ovládá resort spravedlnosti. Rath nyní tvrdí, že chce vypovídat v kauze dotace pro Babišovo Čapí hnízdo.

“Mohu hrát roli klíčového svědka,” prohlásil pro Zvláštní vyšetřování Rath.

A co měl s kauzou Čapí hnízdo, v níž policie a evropský úřad pro boj s podvody OLAF řeší podezření z dotačního podvodu, společného? O dotaci středočeský úřad rozhodl ještě za jeho předchůdce Petra Bendla. Když se stal hejtmanem Rath, dostal dotační injekci pro Čapí hnízdo na stůl, aby prozkoumal, zda nemá být zrušena.

“Když jsem vystřídal hejtmana Petra Bendla, požádal jsem Regionální operační program o prověření všech dotací, především těch, které šly soukromým firmám. Okolnosti, které mě k tomu vedly, a informace od pracovníků ROP by měly být zkoumány. Mohou hrát ve vyšetřování roli,” uvedl nyní David Rath.

Jak uvádí, byl tehdy s Babišem v kontaktu: “Pan Babiš mě nekontaktoval jen prostřednictvím SMS. Několikrát jsme se spolu následně sešli v přítomnosti dalších osob. Pan Babiš nám o všem dost podrobně vyprávěl.”

Detaily si i tentokrát zatím nechává pro sebe s argumentem: “Nechci, aby Babiš získal prostor působit na svědky.”

Rathovo svědectví studuje i policie, která dotační kauzu Andreje Babiše vyšetřuje. Komisař Pavel Nevtípil ale odmítl zveřejnit, zda si bývalého hejtmana pozve na výslech. “Nebudu vám říkat vůbec nic,” prohlásil.

Sám Babiš Rathova slova nijak nekomentoval. Poté, co byl David Rath zatčen, napsal tehdy čerstvý politik Andrej Babiš na své facebookové stránce: “Kvůli takovým lidem, jako je bývalý poslanec Rath s krabicemi plnými peněz, jsem vlastně šel do politiky. Je to jeden ze symbolů tradičních stran.”