shutterstock_163041848

Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila

Někdejší špičkový politik ČSSD David Rath, obžalovaný z korupce, už druhý den u soudu pronáší závěrečnou řeč. A během hodinových monologů znovu oživil úvahy, že jeho případ souvisí s financováním sociální demokracie. Partaje, z níž byl po svém zatčení nucen odejít.

V minulosti svými výroky postrašil ČSSD několikrát. Horentní sumy, které vyšetřovatelé označují za přijaté úplatky, totiž podle něj ve skutečnosti představovaly sponzorské dary na volby. A pokud lze s odposlechů vyčíst, že se se svými přáteli (zatím nepravomocně odsouzenými Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem) bavili o penězích od firem, tvrdí Rath, že šlo striktně o financování politických aktivit.

Dnes řekl: “Nebylo zadání likvidovat celou politickou stranu, ale jeden exemplární případ jednoho politika. A aby získali podporu, přikryli, o co mohlo jít, tedy případné sponzorské dary politických stran.”

Jenže: Policie možné napojení na stranickou pokladnu ČSSD více než rok prošetřovala. A dospěla k závěru, že v Rathově kauze neexistuje jediný hmatatelný důkaz, který by jeho tvrzení podpořil. A také nic, co by podepřelo náznaky z odposlechů, na nichž aktéři kauzy stranické finance zmiňovali.

Jeden takový rozhovor proběhl mezi Pancovou a Kottem, kterému bývalá šéfka kladenské nemocnice líčila, jak probíhala schůzka s Rathem.

“Já jsem říkala: Davide, já ti přece věřím. Pokud jako řekneš, že dvojka jde na volby, tak to já beru jednoznačně. A on: No né, pokud tam ty prachy jako zůstanou, tak si je zase rozdělíme zpátky.”

A jindy: “Von: Víš, já to potřebuju, teď začaly ty volby a todle,” vyprávěl své družce Kott po dubnové schůzce s hejtmanem. “Já říkám, Davide, mně to je jasné, já to dělil jako obvykle. Ty volby jsou zakamuflovaný.”

A ještě jindy, tentokrát z rozhovoru Pancové se spolupracující svědkyní Ivanou Salačovou: “Hele, kvůli těm krajskejm volbám. I ten hejtman mi říká: Musíme si sednout a všechny akce vypsat a udělat. Je nejvíc zajímají volby, že jo. Nás nejvíc zajímají kšefty, ale jeho bohužel nejvíc zajímají volby…”

Sám Rath na odposleších hovoří o tom, že “to zvíře potřebuje nakrmit”.

I proto pražský žalobce Petr Jirát poté, co případ dostal na stůl, obratem policii zadal, aby se tím “nenasytným zvířetem” začala okamžitě zabývat.

Později pro deník Insider obecně potvrdil, že tato vyšetřovací linka nikam nevedla.

Nemusí to znamenat, že by podezření bylo zcela liché. “V kauze Davida Ratha se vše, co se týkalo peněz, odehrávalo v hotovosti, na to zkrátka žádný doklad neseženete. A nikdo z lidí, kteří se na tom měli podílet, při výsleších nic neprozradil,” uvedl pro Neolivní.cz zdroj obeznámený s případem.

Současné vedení ČSSD jednoznačně odmítá jakékoli penězovody od Ratha. “Něco takového zcela vylučuji. ČSSD nemá s úplatkářskou aférou poslance Ratha nic společného, financování strany je transparentní a podléhá auditu,” řekl před časem předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.