Rathovy omluvenky blokují i vyšetřování stavebních zakázek

Bývalý hejtman David Rath neprotahuje obstrukcemi jen vlastní soud, ale také vyšetřování dalších souvisejících případů. Deník Neovlivní.cz zjistil, že vinou jeho “omluvenek” nemohou zatím žalobci poslat k soudu druhou větev kauzy Rath: podezření ze zmanipulování zakázek na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno či opravy pavilónu O kolínské nemocnice.

david rath

Je to jako přes kopírák: když někdejší středočeský hejtman, obžalovaný z korupce, nepřišel před necelým měsícem k soudu s tím, že spadl z kola a není schopen se hájit, nepotěšil rovněž kriminalisty protikorupční policie. Ti totiž tušili, že se jim může opět protáhnout vyšetřování paralelní kauzy, v níž stíhají Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřinu Pancovou v dalších čtyřech korupčních případech ve středočeském kraji. Dokazování je přitom ukončeno a žalobci čekají jen na to, až se obvinění seznámí se spisem, aby mohli podat obžalobu.

“I v tomto případě jsme dostali omluvenku, že se doktor Rath nemůže kvůli zdravotnímu stavu seznámit se spisem,” řekl deníku Neovlivní.cz zdroj obeznámený s případem. Jindy se zase Rath omlouval kvůli tomu, že na seznámení se spisem nemá čas, protože se musí účastnit soudních jednání ve své první kauze.

“Mohu pouze říci, že stále nebylo ukončeno seznamování obviněných se spisem,” řekla bez dalších podrobností vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jde přitom o velmi citlivou kauzu, protože kromě někdejšího hejtmana a jeho spolupracovníků stíhá policie i dva manažery obří stavební firmy Metrostav Pavla Piláta a Jiřího Anděla. A především: obviněn je podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob i samotný Metrostav. Tedy největší stavební firma v zemi, která zaměstnává tisíce lidí a realizuje nejdůležitější veřejné stavby včetně tunelu Blanka. Případná odsouzení Metrostavu by ovlivnila fungování nejen firmy, ale do jisté míry i celého Česka.

O případu “stavebnické smrti”  více ZDE

S obstrukcemi bývalého hejtmana už ztrácí trpělivost žalobce Petr Jirát, který jej postavil před soud v první kauze, která se týká například zmanipulované zakázky na opravu zámku v Buštěhradě. “Cílem doktora Ratha je zdržovat, zdržovat a zdržovat. A myslím si, že se mu nechce do vězení. Což tuší pravděpodobně, to vězení,” uvedl Petr Jirát. Ten navrhl Rathovi 9 až 12 let vězení. Jeho vinu má za prokázanou.

Sám David Rath opakovaně tvrdí, že je nevinen a jde o politickou kauzu proti němu. Odmítá i to, že by záměrně obstruoval. “Vše je od počátku v podstatě naplánováno,” tvrdí Rath.

V souvislosti s druhou větví kauzy Rath je zajímavá ještě jedna okolnost. Zatímco v první části Rath ukončil těsně před svou závěrečnou řečí a vynesením rozsudku spolupráci se svými obhájci Adamem Černým a Romanem Jelínkem a vysvětlil to ztrátou důvěry, ve druhé částí případu s nimi dále spolupracuje.