Razie v mešitě může připravit šéfa ÚOOZ Šlachtu o křeslo

Nikoli zakuklenci na úřadu vlády a Jana Nagyová v poutech, ale razie v mešitě a následné obvinění zástupce Islámské nadace v Česku nakonec může rozhodnout o osudu jednoho z nejvlivnějších a současně nejkritizovanějších policistů: ředitele protimafiánského útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty.

Deník Neovlivní.cz zjistil, že případ mešita míří do ztracena. Zástupce Islámské nadace Vladimír Sáňka – původně stíhaný za vydání kontroverzní knihy o islámu  – má být obvinění zproštěn. A to bude pro Šlachtův útvar, který do mešity loni vtrhnul během hlavní páteční motlitby, představovat vážný problém.

“Ministr v tuto chvíli nehodlá tlačit na jeho odvolání, ale každý je strůjcem svého osudu. A každý Šlachtův krok je pečlivě vyhodnocován, včetně mediálně i politicky citlivého případu razie v mešitě,” popsal Šlachtovu pozici u ministra vnitra Milana Chovance jeden z jeho spolupracovníků.

Chovanec, který v politice hodně dbá na mediální vyznění událostí, si podle zjištění Neovlivní.cz se Šlachtou zrovna dvakrát nesedl. Ředitel ÚOOZ je navíc neřízená střela, která ve svém důsledku může připravit perné chvilky i “svému” ministrovi.

Sám ministr se veřejně nechce pouštět do diskuse, jaké může mít kauza Sáňka pro Šlachtu důsledky. “Nechci v tuto chvíli jakkoliv spekulovat,” sdělil ministr.

Svou pozici nyní nechce hodnotit ani Robert Šlachta. “Dostali jsme případ (stíhání Sáňky, pozn. Neo)  od státního zastupitelství zpět k došetření a to děláme. Zatím je brzy cokoliv předjímat,” řekl deníku Neovlivní.cz Šlachta.

Tlaku politiků na odchod čelí přes dva roky, od chvíle, kdy jeho lidé napochodovali na Úřad vlády, zatkli milenku tehdejšího premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, obvinili tři poslance a následně padla celá vláda. Současně se narušila i léta budovaná síť kontaktů mezi politicky, kmotry a organizovaným zločinem.

Zatímco v kauze Nagyová jde o dvojí pohled na stejnou věc – je-li obvinění premiérovy milenky ze špiclování své sokyně v lásce a přijímání drahých dárků dostatečným důvodem k zásahu na Úřadu vlády – případ razie v mešitě je přímočařejší.

Vyšetřování Sáňky začalo vloni obří razií, která pobouřila nejen české muslimy, ale i zahraniční diplomaty. Policejní komando tehdy vtrhlo do mešity v době hlavní páteční modlitby. “Na nic nesahejte, zůstaňte na místě, nebo budeme střílet,” křičeli ozbrojení policisté v kuklách, jakoby našli celosvětově hledané teroristy a ne jednu kontroverzní knihu. Na zásah si oficiálně stěžovali indonéští diplomaté, muslimové demonstrovali před úřad ministra Chovance.

Kriminalisté následně obvinili Sáňku za vydání knihu Základy tauhídu − Islámský koncept Boha, která podle nich šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám. Jenže během vyšetřování se ukázalo, že kniha vlastně příliš radikální není. Běžně se prodává ve většině západních zemích včetně Francie či Velké Británie.

A tak když nedávno podal protimafiánský útvar ÚOOZ návrh na podání obžaloby, státní zástupci zjistili, že důkazy proti Vladimíru Sáňkovi jsou velmi slabé. Spis tak putoval z obvodního státního zastupitelství, přes městské až k vrchním žalobcům.

Výsledkem bylo nařízení, že policie musí doplnit důkazy o takzvanou “subjektivní stránku trestného činu”. Tedy že Sáňka chtěl, či alespoň věděl, že kniha údajně propaguje konkrétní radikální hnutí zaměřené proti lidským právům. A že byl srozuměn s tím, že vydáním publikace bude tyto extrémistické myšlenky šířit. Státní zástupci ale podle informací Neovlivní.cz spíše počítají s tím, že stíhání se bude muset zastavit.