Redesign kanceláří, letenky a obědy v Ambiente. I to je Hřibův OICT

Audit smluv v městské společnosti nasvítil, jak hospodaří firma, kterou má v Praze už druhé období pod palcem bývalý pirátský primátor Zdeněk Hřib.

Městská společnost Operátor ICT už dva kvartály po sobě letos hospodaří se ztrátou. Její zástupci ale dál fungují tak, jako by firma byla soukromá a vydělávala.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Předběžný výsledek hospodaření před zdaněním, započtením úroků a po zohlednění odpisů za 2. čtvrtletí 2024 je ztráta ve výši 4,6 MCZK. Ve srovnání s plánovaným výsledkem se jedná o vyšší ztrátu o 28 % za sledované období, v absolutním vyjádření pak o 1 MCZK více,” píše Operátor ICT ve své kvartální zprávě. Ve ztrátě firma skončila i v prvním čtvrtletí.

Přesto Operátor ICT, který je už druhé volební období v gesci pražských Pirátů, dál objednává například poukázky do vyhlášených restaurací Ambiente. Podle registru smluv se tak stalo naposledy 4. dubna letošního roku, kdy si firma objednala dvě poukázky do Ambiente za 48 tisíc korun.

Další vouchery pak pětkrát objednávala ještě v loňském roce. Celkem za to zaplatila 161 tisíc korun.

Firma tvrdí, že to je proto, aby mohla brát klienty na schůzky na úrovni. “Poukázky do restaurace Ambiente, které zmiňujete, byly vždy zakoupeny pro reprezentační účely společnosti. To znamená, že byly použity při pracovních obědech či večeřích s našimi obchodními partnery (především se zahraničními, jelikož v OICT máme na starosti několik mezinárodních projektů) a zaměstnanci,” uvedl mluvčí Operátora Vladimír Antonín Bláha.

Doklady k tomu, jaké zahraniční obchodní partnery manažeři Operátora hostili, ale nepředložil.


ČASOPIS NEOVLIVNI´.CZ: Policie vyšetřuje Hřibův Operátor ICT


Městská firma – na rozdíl od těch privátních – nešetří ani na vánočních večírcích. Poté, co byla jejich tradice po covidových restrikcích znovu obnovena, Operátor ICT na vánoční party v posledních dvou letech vynaložil pokaždé více než čtvrt milionu korun.

Registr smluv například ukazuje, že na loňský večírek firma objednala za 65 tisíc korun “pochutiny, za dalších 26 tisíc “občerstvení” a “catering za “40 tisíc. Kromě toho pak také “vánoční dárky pro zaměstnance a klienty” za 57 tisíc a další položku za 29 tisíc pak v říjnu tvořila objednávka “dárků pro klienty/partnery. A sto tisíc pak stál pronájem prostor.

Mluvčí společnosti Bláha nicméně trvá na tom, že firma postupuje hospodárně. “Vánoční večírky jsou vždy koncipovány s maximální hospodárností a hlavním cílem je sejít se se zaměstnanci a obchodními partnery a poděkovat jim za práci odvedenou v uplynulém roce. I letos budeme vánoční večírek plánovat s maximální hospodárností. V současné době probíhá cenový průzkum na zajištění vánočního večírku pro zaměstnance společnosti společně s dárky. V předchozích letech byly náklady vynaložené na jednoho hosta vánočního večírku necelých 500 Kč,” tvrdí Bláha. 

Pohled do registru smluv nicméně ukazuje, že firma pečlivě zvelebuje i své pracovní prostředí. Loni v prosinci například firma objednala “návrh redesignu dvou kanceláří” za 56 tisíc korun. Zda byla nakonec realizovaná i samotná úprava kanceláří a na kolik vyšla, to zatím registr smluv neuvádí.

Firma tvrdí, že podle návrhu se už začalo přestavovat. Proč k tomu bylo zapotřebí i profinávrhu? K tomu Operátor ICT prostřednictvím mluvčího říká: “Dispozice kanceláří byla zhotovena v roce 2016 a po osmi letech jsme potřebovali kanceláře optimalizovat a umožnit variabilnost prostoru vyhovujícího potřebám zaměstnancům. Části z návrhu již byly realizovány.”

V registru smluv figuruje také několik položek v kolonce letenky, z některých pak nejde vyčíst, kdo a kam letěl. Jako třeba v případě loňské platby 80 tisíc za objednávku jedné letenky. Mluvčí společnosti Bláha říká, že šlo o pracovní cestu na technologickou konferenci v Japonsku. Kdo konkrétně z firmy do Tokia odletěl ale nejprve neuvedl.

“Jednalo se o služební cestu člena představenstva OICT na mezinárodní technologickou konferenci City-Tech Tokyo 2023. Člen představenstva na akci, na žádost Magistrátu hlavního města Prahy, zastupoval Prahu. Uskutečnění cesty bylo dopředu konzultováno s dozorčí radou naší společnosti a cesta byla schválena předsedou představenstva. Cesta tedy byla schválena dle všech platných schvalovací principů OICT. Vystoupil v několika odborných panelech, zatupoval Prahu na expozičním stánku a účastnil se desítky pracovních schůzek (například k vědecko-technologickému parku), ” sdělil nejprve Bláha.

Podle záznamů veřejně dostupných na internetu byl v Japonsku místopředseda představenstva Operátora Petr Suška, jeden z manažerů spojených s Piráty. O své cestě následně sepsal zprávu, v níž uvedl: “Zahraniční pracovní cesta se uskutečnila v návaznosti na pozvání města Tokyo na první ročník akce Tokyo City Tech. Jedná se o unikátní akci v asijském regionu zaměřenou na oblast městských inovací, technologií a start-upů.”

Mluvčí Bláha následně na další dotaz potvrdil, že letenka byla určena skutečně pro Sušku.

Suška tak do Tokia vycestoval spolu s pražskými politiky Pirátů Danielem Mazurem a Jaromírem Beránkem, jen se o jeho účasti dosud veřejně nevědělo. Už když se loni provalila cesta Mazura s Beránkem, sklidili za to přitom Piráti kritiku od opozice i v médiích. Cesta na veletrh totiž vyšla magistrát bezmála na 400 tisíc

“Hřibův dárek kolegům na rozloučenou: 10 dní v Japonsku! 360 tisíc z magistrátní kasy,” stálo tehdy v novinových titulcích k cestě, kterou Piráti protlačili na konci mandátu minulé vládní koalice, v níž byl Zdeněk Hřib primátorem.

Výše popsané výdaje patří v rozpočtu Operátora ICT do kategorie „drobných“. Nicméně ilustrují přístup zástupců firmy, stoprocentně ovládané městem, k veřejným penězům. Notabene v době, kdy privátní firmy v souvislosti se zdražením energií počítaly každou korunu a politici vyzývali občany k utažení opasků. A kdy firma musela s ostudou stáhnout limitovanou edici Lítačky, na kterou bez vědomí rodiny autora umístila dlaždice z obkladů z pražského metra.

Obědy v Ambiente, návrhy redesignů kanceláří a diskutabilní zahraniční cesty navíc vycházejí najevo ve chvíli, kdy se začal řešit dosud utajovaný audit, který si ve společnosti Operátor ICT objednal pražský magistrát. Na audit upozornil až nyní aktuální tištěný časopis Neovlivní.cz, do té doby byl veřejnosti přes půl roku utajený.

“Praha si nechala udělat audit smluv IT společnosti, z níž pirátský politik coby primátor udělal svojí vlajkovou loď. Zjištění jsou natolik vážná, že je řeší policie,” píše magazín Neovlivní.cz ve svém aktuálním vydání. PŘEDPLATNÉ.

Odhalení existence auditu vyvolalo v politickém zákulisí Prahy velké napětí. Dnešní náměstek Hřib odpovědnost za možná pochybení přehodil na úředníky. Za ty se ale podle zjištění Neovlivní.cz postavil primátor Bohuslav Svoboda a informace z auditu označil za vážné.

Jak funguje městská firma pod taktovkou pirátů? A co říkají manažeři, kteří z ní utekli se slovy Dodnes se z toho zážitku vzpamatovávám? Detaily přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email