Ředitel ČT má nemovitosti za sto milionů, píše Babišův list

Ve sněmovně leží hned pět neschválených výročních zpráv o hospodaření České televize, což umožňuje politikům udržovat management veřejnoprávní televize pod tlakem. Ve stejné době, kdy to kritizoval šéf ČT Petr Dvořák a začal mluvit o snahách o ovládnutí televize politickou mocí, zveřejnil list ze svěřenského fondu premiéra článek o jeho majetkových poměrech. Nic nezákonného v něm Dvořákovi nedokazuje, jen píše, že má nemovitosti za sto milionů.

“Šéf ČT má v Praze byty a domy za sto milionů”. Článek s tímto titulkem zveřejnil deník Mf Dnes na titulní straně jako hlavní text novin.

Titulní strana Babišových novin. Repro: Neo

Samotný článek ale neobsahuje žádnou informaci, která by dokazovala, že se šéf České televize při nákupu nemovitostí čehokoli dopustil. Třeba, že by si na byty a domy nedokázal během své kariéry vydělat. Dvořák totiž před nástupem do veřejnoprávní televize pracoval mimo jiné pro TV Nova, kde měl coby generální ředitel desetimilionové roční příjmy.

Článek vyšel v novinách ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše ve stejné době, kdy sněmovna oddaluje projednání už pěti výročních zpráv o hospodaření a činnosti veřejnoprávní televize.

Petr Dvořák to před pár dny komentoval slovy:  “Nevím, zda jde o nástroj, jak Českou televizi držet v napětí tím, že by teoreticky mohlo dojít k neschválení dvou zpráv, tedy k nastartování procesu, který může v důsledku vést až k jejímu ovládnutí politickou mocí. Ale neumím si představit, jaké důvody by k tomu sněmovna našla.”

Pokud by totiž sněmovna výroční zprávy ČT neschválila, poslanci by mohli odvolat radu televize a otevřel by se tak prostor pro výměnu jejího vedení.

Andrej Babiš nicméně na svém twitteru před pár týdny napsal, že poslanci ANO by měli hlasovat pro schválení všech zpráv. “Jak asi víte, v březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy @CzechTV. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv,” napsal Babiš.

Jenže do dnešního dne se nehlasovalo.