Registru účtů nestojí nic v cestě, státu umožní lepší dohled nad lidmi

Do výčtu registrů a databází, které zavedla (či zavést chce) současná vláda, po dnešku přibyla další položka. Prezident podepsal předlohu, která počítá se vznikem centrální evidence účtů. Data o veškerých účtech, které svým klientům vedou tuzemské banky a záložny, se budou archivovat deset let.

Ministerstvo financí, které je pod předlohou podepsáno, si od nového registru slibuje, že pomůže v boji s daňovými úniky. A pomůže odhalit možné financování terorismu.

K tomuto tématu:

politika_stat_vlada_tribuna
» Sobotkův tým oklešťuje svobodu: Výčet, jak posílila státní moc

Registr, který bude spravovat Česká národní banka, má obsahovat výpis veškerých existujících účtů fyzických i právnických osob, ať už jim je spravují banky, nebo družstevní záložny.

Součástí evidence nebudou údaje o pohybech, ani zůstatcích na účtech, ale pouze samotná informace o existenci účtů.

K informacím budou mít přístup – během vyšetřovaní – lidé z Generálního ředitelství cel a Generálního finančního ředitelství při podezření na daňové úniky. Při boji s trestnou činností obecně i státní zástupci, soudci, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva financí.

“Odpadne tím plošné dotazování řádově desítek institucí, jako je tomu nyní, minimalizuje se riziko úniku informací v citlivých kauzách a výrazně se zvýší rychlost přístupu k informacím,” uvedl v tiskové zprávě ministr financí Andrej Babiš.

Souběžně začne platit také doprovodná předloha, která mění  trestní řád. Jeho úprava umožní už v přípravné fázi trestního řízení zjišťovat prolomením bankovního tajemství majetkové poměry podezřelých.

Předkládáme vám jako dokument schválené znění zákona.

dokument_zakon_o_centralni_evidenci_uctu1

dokument_zakon_o_centralni_evidenci_uctu2

dokument_zakon_o_centralni_evidenci_uctu3

dokument_zakon_o_centralni_evidenci_uctu4