Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili

Na začátku bylo dva a půl milionu korun. Tolik původně požadoval po novinářích autor videa, které zachycuje údajné soukromí odcházejícího šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Nyní už slevil na 30 tisíc korun. Není přitom jasné, jestli šlo jen o peníze. Ve hře je i pomsta neoblíbenému úředníkovi Forejtovi.

V pozadí příběhu, který se v zákulisí médií odehrává už od poloviny října a od té doby jej sleduje i redakce Neovlivní.cz, stojí nejméně dva muži. Jeden o sobě v rozhovorech s novináři tvrdí, že zařizuje klientům erotický eskort a dodává drogy. Druhý tvrdí, že mu jen pomáhá dostat video z údajného soukromí Forejta na veřejnost.

Na média se obrátili sami, kontaktovali se přes mail a zanechali na sebe vždy stejné telefonní číslo. “Vadí mi bezpečnostní riziko, které Forejt díky svému chování představuje. Překročilo to veškeré meze, člověk, který šňupe kokain a pořádá orgie, nemá být na Hradě,” tvrdil v rozhovoru s Neovlivní.cz o své motivaci muž, který vystupuje pod jménem Milan R.

K tématu:

Pražský hrad
» Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt končí
» Pozdní příjezd na pohřeb, kauza Brady. Jak se na Hradě zamotávali do svých výroků
» Dalík promluvil. Jaké aktivity skrývá prezidentův rádce Nejedlý?

Potíž celého případu spočívá v tom, že pravost videa nelze ověřit.

Muž s vizáží Jindřicha Forejta sice na snímcích, které oba muži při svých nabídkách novinářům prezentovali, šňupe bílý prášek. Právníci redakcí ale argumentovali tím, že z videa nelze prokázat, co onen prášek skutečně je. To byl mimo jiné důvod, proč oslovené redakce zakoupení snímku s údajným Forejtovým soukromím odmítly. “Byli jsme na Nově, v Blesku, skoro všude. Nevzali to,” dodal Milan R.

Šéfredaktor zpravodajství TV Nova Martin Švehlák potvrdil, že nabídka padla. “Oslovili nás, že nám to video prodají. Nabídku jsme neakceptovali, mimo jiné proto, že nejde ověřit jeho autenticitu,” uvedl Švehlák.

Video koupil a fragmenty z něj v pondělí zveřejnil až web Hlidacipes.org. Stalo se tak až poté, co vyšlo najevo, že Forejt na Hradě končí. Poslední dny už bylo video k mání za 30 tisíc korun, ještě v říjnu za ně oba muži požadovali mnohonásobně víc.

“Přišli s tím, že chtějí dva a půl milionu. Pak slevili na 250 tisíc, ale stejně jsme to nekoupili,” uvedl manažer z další oslovené redakce.

Autor videa a jeho komplic tvrdí, že jednají na vlastní pěst. Jaká je jejich skutečná motivace, ale není jasné. Nelze přitom vyloučit, že šlo jen o peníze. V tom případě je ale nelogické, proč je nechtěli po Forejtovi. Toho podle zjištění Neovlivní.cz oba muži vůbec neoslovili.

Naopak požadovali peníze po lidech z prezidentské kanceláře. A následně začali s videem obrážet novináře.

Forejt patří na Hradě mezi nejméně oblíbené úředníky, a to jak mezi personálem, tak mezi svými kolegy. Ze zákulisí už dlouhodobě prosakují informace o napjatém vztahu Forejta zejména s kancléřem Mynářem a v poslední době i s mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

Sám Jindřich Forejt je od minulého týdne, kdy se o svém konci na Hradě dozvěděl, oficiálně nemocný. Nic nekomentoval, stejně jako prezidentská kancelář. Deník Neovlivní.cz už v neděli uvedl, že Forejtův odchod z funkce chce Hrad oznámit až v průběhu týdne.

Samotné výše popisované video s koncem Jindřicha Forejta podle zjištění redakce nesouvisí. Důvodem byly chyby ve fungování prezidentského protokolu, díky kterým se Miloš Zeman opakovaně dostal do nepříjemných situací. Jako třeba při pozdním příjezdu na pohřeb Michala Kováče.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly