© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Vzpoura rektora Policejní akademie Josefa Salače proti “nadřízenému” ministrovi vnitra Milanu Chovancovi z ČSSD měla další, nepopsané dějství. Nejprve Salačova akademie veřejně nařkla vnitro ze snah o její likvidaci či tichou privatizaci. Poté si rektor Salač na ministra písemně stěžoval ve vládě.
Zastání hledal konkrétně u vicepremiéra za hnutí ANO Andreje Babiše. Přímo ho požádal o zásah.
Vyplývá to z dopisu, který Salač napsal Babišovi, a který získala redakce Neovlivní.cz. Salač si v korespondenci stěžuje, že s ním Chovanec nemluví.
“Vzhledem k tomu, že dlouhotrvající nemožnost docílit komunikační průchodnosti a názorové schody s panem ministrem vnitra dosáhla stavu, ze kterého nenalézám žádnou možnost, jak dosáhnout uspokojivého kompromisního řešení, dovoluji si vás požádat o zvážení možnosti vhodné intervence,” napsal v únoru Josef Salač ministrovi financí Babišovi.
Takový postup je mimořádně neobvyklý. Ministr vnitra je totiž v jistém ohledu rektorův nadřízený. Policejní akademie sice požívá akademické svobody, ministerstvo ji však podle zákona o vysokých školách financuje a kontroluje její hospodaření. Každoročně jí posílá 229 miliónů korun. Kromě toho ministr vnitra předkládá prezidentovi návrh na jmenování, popřípadě odvolání rektora.
Když se Chovanec dozvěděl, že si na něj Salač písemně stěžoval, naštvalo ho to. “Byl jsem informován, že jste se dopisem obrátil na koaliční politiky a označujete mne za osobu, jež nechce jednat. Nerozumím vašemu postupu, a proto vás žádám o jeho vysvětlení. Do té doby jsem nucen odložit naše setkání,” napsal ministr rektorovi.
Rektor Salač svůj postup nekomentoval. Kancléř Policejní akademie a mluvčí Jan Bajura nicméně existenci dopisu potvrdil. “Ve stejném znění byl ovšem zaslán předsedům všech koaličních stran. Účelu, ke kterému směřoval, bylo dosaženo,” tvrdí.
Ostrý spor mezi vnitrem a policejní akademií se rozhořel vloni poté, co se úřad rozhodl prověřit hospodaření školy. Vedení policejní akademie to označuje za ohrožení nezávislosti. V této souvislosti nekritizuje jen ministra Chovance, ale i jeho blízké spolupracovníky. “Uplynulý rok byl pro Policejní akademii charakteristický snahou úřadu pod vedením náměstkyně Pálkové zasahovat do chodu akademie v rozsahu zdaleka přesahujícím kompetence, které zákon ministerstvu přiznává, a to přinejmenším nestandardními postupy,” charakterizovala škola rok 2014.
Františku Vaverovi, někdejšímu řediteli kanceláře Moniky Pálkové, akademie odebrala dva vysokoškolské tituly. A to kvůli údajnému plagiátorství. Respektovaný úředník Vavera to popírá s tím, že opisoval ze svých vlastních odborných prací. Na školu podal žalobu a na rektora a jeho spolupracovníky trestní oznámení.
Ministr Chovanec se nyní už podle svých slov nechce k postupu rektora Salače vyjadřovat. Neovlivní.cz řekl, že nechce jitřit emoce.
Podobná reakce přišla i z Policejní akademie. “Od zmiňované události uběhl již bezmála půl rok a její řešení dospělo do stadia, ve kterém považujeme publicitu za kontraproduktivní,” napsal kancléř Bajura.