© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Sto dní hájení je za námi, je čas na inventuru: jak si stojí policie poté, co Chovancovo vedení resortu rozhodlo o reorganizaci specializovaných složek? Můžeme čekat, že se v nadcházejícím předvolebním roce kriminalisté pustí do politicky citlivých kauz? A co bude s těmi dříve rozjetými jako byly kauzy Vidkun či Beretta? Dosavadní informace příliš optimistické nejsou.
U policie slouží přes deset let, nyní poprvé vážně uvažuje o odchodu. Nepatřil mezi fanoušky bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, ale není spokojen ani s tím, jak policii řídí jeho rival a šéf Tomáš Tuhý. Reorganizaci policie, kdy sloučením dvou útvarů – protimafiánského ÚOOZ a protikorupční služby – vznikl obří kolos, považuje za neštěstí.
“Uřídit takový moloch je nad lidské síly. A to ještě jeho šéf Michal Mazánek není právě typem rázného manažera. V praxi je to bohužel jeden velký chaos, pro samé papírování a dokladování každého kroku na samotnou práci moc času nezbývá,” popisuje dlouholetý policejní důstojník poměry na nově vzniklé Národní centrále proti organizovanému zločinu. Promluvil pro Neovlivní.cz pouze pod slibem, že bude uchována jeho anonymita.
Chaos se možná ještě časem změní, překvapivý je ale všeobecný postoj příslušníků nové supercentrály k politicky ožehavým kauzám. Do těch se totiž podle výše citovaného kriminalisty nikomu nechce pouštět. Přesná čísla zatím ještě oficiálně nejsou k dispozici, situaci ale ilustruje i pouhý monitoring médií.
Ve stejném období loňského roku Šlachtův útvar rozjel například vyšetřování olomoucké kauzy, v níž jde o podezření ze spolupráce policistů se zločinci. Kromě regionálních policistů v ní ale jako “vedlejší produkt” uvízl bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil a policie tehdy prohledala i byt exministra vnitra Ivana Langera. Detaily tady »
Ve srovnávaném období kriminalisté také dokončili kauzu České pošty, v níž navrhli postavit před soud firmu Agrotec z holdingu Andreje Babiše. A to kvůli podezření, že ministrova firma byla zapojena do ovlivňování veřejných zakázek na státní poště. Psali jsme zde »
Dnes žádný takový výbušný případ není. A jak podotýká již citovaný detektiv: “A ani nebude, nikdo se do nich nehrne. A nikdo to po nás ani nechce. Podle očekávání se nedaří v centrále zlomit rivalitu mezi těmi dvěma sloučenými útvary, takže platí, že si nikdo nechce přidělávat zbytečné starosti.”
Proti reorganizaci ještě před jejím srpnovým spuštěním protestovali státní zástupci, například nejvyšší žalobce Pavel Zeman či vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Vadilo jim, že ji s nimi vedení policie dostatečně neprojednala,ačkoli bude mít přímý dopad na vyšetřování případů, na které v roli státních návladních dohlížejí. Nyní se žalobci nechtějí k situaci na centrále vyjadřovat.
“Nebudu teď nic komentovat. Nemám k tomu zatím dostatek informací,” zdůvodnila mlčení například Lenka Bradáčová.
Podle informací Neovlivní.cz si ale žalobci chtějí nechat zpracovat analýzu, z níž by produktivita a efektivita nové centrály jasně vyplynula. Analýza by ovšem měla být hotová až příští rok. Do té doby proto žádné hodnocení reorganizace ze strany státních zástupců nelze čekat.
Ministr vnitra Milan Chovanec a jeho chráněnec – policejní prezident Tomáš Tuhý, kteří mají reorganizaci na svědomí, zatím žádné chyby ve fungování supercentrály nepřipouštějí. A pokud, pak jen ty kosmetické při přípravě celé rošády.
“Vidím chybu v tom, že měla být užší komunikace mezi policejním prezidentem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Policie neměla na slovo poslechnout státní zástupce, ale vyžádat si připomínky. Tady byla drobná chyba, kterou jsme ale postupem času napravili. Víte sami, že nová centrála funguje, kauzy se řeší − nic se v tomhle směru nezměnilo,” prohlásil Milan Chovanec minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |