Řepka z polí nemizí, do nafty se přimíchává dál

Vláda sice zrušila povinnost přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu, výrobci pohonných hmot ji ale používají dál.

Fialova vláda zkraje března zrušila povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty. Řepkové lány ale v krajině zůstaly. A nejen proto, že už bylo zaseto. Jak potvrdil šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček, výrobci pohonných hmot biopaliva do svých produktů dál přimíchávají.


Pac-man z loňského jara, kdy jej vyrobila v řepkovém poli Agrofertu skupina Ztohoven Foto: Ztohoven

Musí totiž snižovat emise v benzínu a naftě, jinak by je čekaly pokuty. “Byla zrušena povinnost přimíchávání biopaliv, ale nebyla zrušena povinnost snižovat emise. A pro výrobce pohonných hmot jsou k tomu biopaliva nejlevnějším řešením,” řekl Neovlivní.cz Indráček.

Šéf petrolejářské unie nicméně dodává, že vládní rozhodnutí podporuje. “Je to cesta správným směrem, na tu řepku jednou dojde. A distributoři jsou motivováni hledat jiné cesty snižování emisí,” dodal Indráček.

Vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biopaliv v souvislosti s válkou na Ukrajině a dramatickým nárůstem cen benzínu a nafty. Premiér Petr Fiala 9. března po jednání vlády uvedl, že ekologický dopad přimíchávání biosložek je v současnosti již překonaný a sporný.

“Vydělává na tom jen pár firem. Zároveň to umožní našim zemědělcům, aby na polích pěstovali více obilí,” zdůvodnil zrušení povinného přimíchávání biopaliv.

Kromě snahy o snížení cen byla ale vládě přisuzována ještě jedna motivace: zasáhnout byznys Andreje Babiše, jehož firma Preol je největším výrobcem biopaliv v Česku. A miliardář se také hned ozval, když vládu obvinil, že fakticky svým rozhodnutím nahrává Vladimiru Putinovi.

“Rozhodnutí o zrušení přimíchávání biopaliv znamená podporu Putinova režimu. Znamená to dodatečný nákup 690 000 tun ropy od Putina, který vraždí lidi na Ukrajině,” prohlásil poslanec Babiš.

Byznys s biopalivy ale zatím jede dál. Přitom důvodů, proč se s nimi rozloučit, přinášeli experti na zemědělství a ochranu životního prostředí v posledních letech dost. Biopaliva první generace, která se vyrábějí z bioetanolu především z řepky nebo kukuřice, škodí přírodě, vyčerpávají půdu nebo snižují zásoby vody.

“Vláda pozastavila povinnost biosložky v palivech. Super pro zemědělskou krajinu (20% orné biopaliva). Z hlediska půd, vod a biodiverzity krok kupředu. Biopaliva 1. generace (MEŘO a biolíh) navíc nejsou klimaticky efektivní. A po válce už se k nim nevracet, ” komentoval vládní rozhodnutí například přírodovědec Jakub Hruška.

Zdroj náhledové foto: Ztohoven

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email