Respirátory FFP3 v čínské zásilce nebyly. Pro zdravotníky pořád nejsou

Zatímco premiér v pátek na letišti vítal letoun s čínskou zásilkou ochranných pomůcek v respirátoru FFP3 s nejvyšší ochranou na obličeji, lékaři, sestřičky a zdravotníci pracují dál často jen s rouškami. Těmi, které si doma ušijí. Ani letadlo s čínskou zásilkou přitom neobsahoval respirátory FFP3. Podle zjištění Neovlivní.cz je nyní v Číně prakticky nemožné je sehnat. Česká republika zatím žádné nenakoupila.

Minulý týden si záchranářka Veronika Brožová veřejně postěžovala, že na středočeské záchrance nemají dostatek ochranných pomůcek. “Nejsme nijak chráněni. Máme jednu roušku,” napsala hejtmance Jermanové. Následně obdržela výhružný dopis od ředitele záchranky Jiřího Knora: “Berte proto mimo jiné také na vědomí, že vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně.”

V pátek večer záchranka oznámila, že ředitel skončil v karanténě kvůli kontaktům s jinou zdravotnicí, u níž je podezření na koronavirus.

Zatímco zdravotník Karel Paták na JIP má doma ušitou roušku, premiér přišel Ruslan s čínskou zásilkou přivítat v nejvýkonnějším respirátoru FFP3. Zdroj: Twitter Karla Patáka

Lékaři, sestřičky a zdravotníci jsou nejohroženější skupinou, právě proto, že pracují s lidmi, u nichž neví, zda nejsou nakažení koronavirem. Současně ale hrozí, že když nedostanou ochranné pomůcky a nakazí se, může to významně paralyzovat celý systém. Už nyní se uzavřelo do karantény několik oddělení v nemocnicích. Zdravotníci už na sociálních sítích dávají dohromady bývalé sestry, pro případ, že bude potřeba ty současné nahradit.

Navzdory slibům vlády se spousta doktorů a sester dál chrání svými prostředky. Respirátory FFP3, které jsou jediné účinné proti nákaze viry, totiž v čínské zásilce nebyly. Na trhu v Česku nejsou a ministerstvo zdravotnictví je dodnes nedokázalo sehnat.

“Z Číny respirátory FFP3 nepřiletěly, ty shání ministerstvo zdravotnictví,” potvrdil informace Neovlivní.cz ministr vnitra Jan Hamáček.  V miliardové dodávce byly slabší respirátory FFP2, které chrání proti areosolům, roušky, rukavice, ochranné obleky, brýle, štíty a testery.

“Otevřeně řečeno, kdyby nezačala létat Čína, došly by v týdnu lékařům pomůcky,” přiznal otevřeně stav zásob Hamáček.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz v Číně je nyní prakticky nemožné respirátory FFP3 sehnat. “V Číně nejsou, není na ně materiál. Cena se tam navíc dnes vyšplhala na desetinásobek cen z prosince,” uvedl jeden z distributorů ochranných pomůcek.

Potvrdil i to, že respirátory FFP2 proti virům nechrání. “Ta P2 je lepší než nic, ale určitě by je neměli mít ti, co přijdou do styku s nakaženým. Jeden respirátor vydrží maximálně 8 hodin, bude jich potřeba miliony. Přijdou na to, až to roznesou chudáci zdravotníci po nemocnicích,” dodal.

První zásilky z Číny přitom zdaleka nestačila. Stomatologové dokonce vyzvali kraje a stát, ať jejich ordinace zavřou, když jim nedokáží zajistit ochranné pomůcky. Zubaři patří mezi neohroženější, lékař vykonává úkony přímo v ústní dutině.

“Není možné udržovat stav, kdy zubní lékaři pro nedostatek respirátorů a dalších ochranných prostředků nejsou schopni dodržovat zákony, a přitom musí setrvávat ve svých ordinacích, ohrožovat sebe, své zaměstnance i pacienty,” stojí v prohlášení prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera.