Respirátory pro děti, jak radí vláda? Nejsou, nebo si připlatíte

Vláda počítá s tím, že školní třídy s pozitivně testovaným žákem se vyhnou karanténě, pokud v ní všichni budou používat “dvojkové” masky nebo respirátory. Potíž ale je, že respirátory pro děti nejsou na trhu v podstatě k mání. A pokud ano, tak za astronomické částky.


Byli byste ochotni investovat do výuky svých dětí další minimálně tři tisíce korun za měsíc? Jen tak se totiž vyhnete situaci, kdy vaše dítě v případě pozitivně testovaného spolužáka skončí s celou třídou v karanténě. Podmínkou ale je, že polomasku či respirátor druhé nejvyšší třídy budou mít všichni žáci. Vyplývá to z nového metodického pokynu, kterým ministerstvo zdravotnictví v pátek večer upravilo podmínky, jak mají školy v případě nákazy covid-19 ve třídách postupovat.

Jak se vláda poučila z jarního nedostatku ochranných pomůcek? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz Předplácejte ZDE

Tento krok avizoval už během dne vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula. Uvedl, že školní třídy se v případě nákazy u jednoho žáka vyhnou karanténě, pokud ostatní používají místo doma šitých roušek druhou nejvyšší ochranu. “Pokud by do karantény mělo jít dítě ze třídy, kde se používají masky nebo respirátory, tak ostatní nepůjdou. Budeme to brát tak, že tady není riziko,“ uvedl podle ČTK Prymula.

Jenže dětské respirátory ani polomasky na trhu v podstatě nejsou k mání. A když, tak za vysoké ceny.

Respirátory FFP2 nejsou v dětské variantě vůbec. Ekvivalentem je polomaska čínské výroby KN95,  jejíž stupeň ochrany odpovídá právě respirátoru druhé nejvyšší třídy.

Ceny polomasky KN95 začínají na internetu na 70 korunách. ZDE jsou ale za 110 korun, ZDE za 125 korun. Navíc při nákupu přes internet lidé nemají jistotu, že dorazí zboží v požadované kvalitě. V kamenných lékárnách v Praze, kde je momentálně trend nákazy nejhorší, nejsou skoro vůbec.

Masky KN95 jsou zpravidla na jedno použití. Aby byly skutečně účinné, musí se po zhruba šesti hodinách vyměnit. Nejdou prát a nedoporučuje se ani sterilizace. Aby tedy jejich nošení mělo smysl, žák by musel mít dvě na den. Což za měsíc dělá zhruba tři tisíce korun. Na jedno dítě.

A proč je vlastně respirátorů pro děti takový nedostatek? “Dětské respirátory se logicky nikdy nevyráběly a neprodávaly. Respirátor je určen jako ochrana pro práci v prostředí, které už svou povahou logicky vylučuje dětskou přítomnost. Například práce s toxickými látkami, svařování či broušení atd,” popisuje jeden z distributorů ochranných pomůcek.

Pro děti se proto po jarní vlně covid-19 začaly prodávat právě masky KN95 čínské výroby. Ty jsou ale primárně určeny pro ženy, jsou to zkrátka nejmenší velikosti pro dospělé.

Stejnou – někdy i vyšší – účinnost mají roušky s nanovláknem. Čeští výrobci už během jarní vlny nákazy kontaktovali představitele Babišovy vlády, ta však nakonec dala raději přednost dodávkám respirátorů a roušek z Číny. Čeští výrobci nanoroušek přitom vyrábějí velikosti přímo pro děti.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com