Respirátory všem, karanténa pro vybrané. Pravda o vládních slibech

Vláda Andreje Babiše v rámci boje s covid-19 hned několikrát naslibovala něco, co nakonec vůbec nebude muset splnit. Příkladem mohou být respirátory zdarma pro důchodce. Nebo slibovaná možnost, že celá školní třída s nakaženým žákem neskončí v karanténě.


“Máme dostatečné zásoby roušek i respirátorů a myslím, že senioři by měli od nás dostat ty respirátory dvojky. Chtěli bychom je lidem rozeslat prostřednictvím České pošty,” oznámil minulý týden ve svém rádiu Impuls premiér Andrej Babiš.

V pondělí pak tento bod projednala jeho vláda. “Jsme připraveni do tří dnů dodat tyto respirátory prostřednictvím České pošty,” řekl po vládě premiér. Titulky většiny médií následně zněly jednoznačně: Vláda rozdá seniorům respirátory zdarma.

» Respirátory pro děti? Nejsou. Nebo si připlatíte
» ČR je ve vývoji epidemie nejhorší v EU
» Nepřestávejte trasovat, píše WHO. Ať mlčí, vzkazuje jí Babiš

Příběh má ovšem jedno velké ALE. Vláda totiž dosud žádné respirátory pro seniory neschválila. Aby Babišův kabinet musel svůj slib splnit, „musí se zhoršit situace“. A jak dodal na Twitteru ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček: “Pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda.”

Jinak důchodci nedostanou nic. Co přesně znamená zhoršená situace, to už nikdo z vlády nespecifikoval.

Podobnou situaci přineslo nařízení ministerstva zdravotnictví z minulého pátku. To umožňuje, že i přes pozitivně testovaného žáka nemusí skončit celá školní třída v karanténě. A opět je tu jedno ALE. Všichni ve třídě musí nosit respirátory FFP2 nebo jeho ekvivalent v podobě masky.

Jak už jsme popsali, potíž je v tom, že dětské respirátory se nevyrábí. Na trhu jsou k dispozici jen polomasky čínské výroby. Ty v nejmenší velikosti se používají právě pro děti. Ovšem často netěsní. A hlavně: aby jejich nošení mělo ve třídě smysl, muselo by mít jedno dítě dvě polomasky na den.

Při současných cenách to je v rozmezí tří až čtyř tisíc korun měsíčně na jedno dítě. Pro většinu rodin je tak zcela nereálné, aby takovou podmínku splnilo. Navíc podle nařízení musí mít masky celá třída, aby se žáci vyhnuli karanténě.

Z podobného ranku je pak pondělní oznámení vlády, že má připravenou očkovací strategii proti nákaze covid. A opět pracuje s informací, že senioři dostanou vakcínu zdarma.

“V první etapě budou očkováni ti nejzranitelnější, tedy chronicky nemocní pacienti a osoby ve věku 65 let a starší, zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky závažné činnosti a dále také pracovníci a klienti v sociálních službách,” píše na webu ministerstvo zdravotnictví o strategii jako o nejdůležitější události toho dne.

Jenže vakcína proti covid-19 dosud není na trhu. Neprodává se, nevyrábí se.

Oznámení o očkovací strategii ministerstvo zveřejnilo v den, kdy čísla o nákaze v zemi dál rostla a hygienici přestávají stíhat trasovat, tedy vyhledávat kontakty pozitivně testovaných. A světová zdravotnická organizace označila situaci v zemi za znepokojivou. Místo personálního posílení hygieny Babišův tým oznámil, že přestane trasovat bezpříznakové osoby.

A mimochodem: komu dorazila rouška zdarma domů do schránky, jak sliboval premiérův tým naposledy letos v březnu?

Aktualizováno: Vláda 9.9. rozhodla, že seniorům dodá pět roušek a jeden respirátor. Doručit je má Česká pošta. První krok tedy učinila.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com