Resuscitační sady od Jermanové má na stole policie

Středočeský kraj vedený Jaroslavou Jermanovou Pokornou pořídil za deset milionů resuscitační sady pro tamní základní a střední školy. Jenže se ukázalo, že obsahují nefunkční kyslíkové spreje. Mohou tak být nebezpečné. Případ bude muset řešit policie, padlo v něm totiž trestní oznámení.

Kromě toho, že sady obsahují nefunkční kyslíkové spreje, nemají výrobky nakoupené krajem ani potřebné schválení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

“Dodavatel se navíc prokázal padělanou referencí a přidělení zakázky, do které se přihlásila pouze jedna společnost, proběhlo velmi neprůhledně. Podala jsem proto trestní oznámení a požádala asociace ředitelů škol, aby školy před těmito spreji varovaly,“ uvedla za Piráty právnička Adéla Šípová.

Její názor ohledně funkčnosti sady potvrzují i lékaři z terénu – kapesní vyvíječe kyslíku nemůžou nikomu v krizové situaci pomoci. “Je to jen taková směšná hračka,” citovaly SeznamZprávy Ondřeje Fraňka, primáře pražské záchranky.

Sama hejtmanka Jermanová Pokorná ani další zástupci kraje se dosud k případu nijak nevyjádřili. Nereagovali ani na výzvy pirátské právničky Šípové, aby nefunkční kyslíkové spreje vyřešili.

Případu se tak nyní musí chopit policie, která bude zkoumat okolnosti, za nichž kraj resuscitační sady za deset milionů pořídil. Trestní oznámení Piráti odeslali tento týden na státní zastupitelství.

“Oznámení míří na neznámého pachatele pro možné spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, pletichy při veřejných zakázkách, zneužití pravomoci úřední osoby, obecného ohrožení a podvodu,” stojí v tiskové zprávě k trestnímu oznámení.

Zdroj náhledové foto: Středočeský kraj

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email