Retro: Czechia není Chechnya. Už se to jednou vysvětlovalo

“Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika.” Tento výrok Miloše Zemana k jednoslovnému označení republiky, na jehož používání se ve čtvrtek dohodly špičky tuzemské politiky, pochází z října 2013. Přišel jen pár měsíců poté, co se “Czechia” málem ocitla na “ose zla”. Čistě pro podobnost s anglickým označením Čečenska.

Vraťme se kousek do minulosti. Píše se 15. dubna 2013 a do cíle proslulého maratonu v americkém Bostonu dobíhají stovky a stovky účastníků. Adrenalin. Pot. Snaha dokázat si, že to zvládnu. Rozšlapané kelímky. Davy fanoušků. Idylický obrázek přeťaly ve 14:45 místního času dva výbuchy. Bomby vyrobené z tlakových hrnců, naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek, pustoší. 170 zraněných. Utrhané končetiny. Tři mrtví. Začíná hon na pachatele.

K tomuto tématu

czechia_chechnya4
» Czechia, tak zní dohoda z Hradu. Šlechtová bude chtít zpátky miliardu
» Na starosti má značku Česká republika. Ale o Czechii se Šlechtová dozvěděla z médií

Dnes už víme, že za bostonskými útoky stáli bratři Carnajevové, etničtí Čečenci, kteří v USA žili legálně. Starší z bratrů je po smrti, mladší ve vězení.

Pro toto vyprávění to není podstatné. Důležité je, jak tehdy zafungovala informace o tom, že útočníci jsou “Chechen brothers”. Sociální sítě okamžitě zaplavily nenávistné komentáře, odsuzující Čechy a Česko, některé dokonce žádaly, aby USA okamžitě na Česko zaútočily.

Czechia a Chechnya, to se propojí snadno.

Nešlo přitom jen o sociální sítě. Ve vysílání CNN vystoupil – během probíhajícího honu na teroristy – bývalý agent CIA, který si rovněž Czechii a Chechnyu popletl. Moderátory nenapadlo opravit ho.

Proti spojování dvou zemí, vzdálených od sebe 3200 kilometrů, se nakonec otevřeným dopisem musel ohradit velvyslanec v USA Petr Gandalovič (jeho prohlášení přikládáme níže).

Přesto už se Česko stačilo dostat na Wikipedii k heslu Boston Attacks. Dnes tam najdete vysvětlení celé anabáze – tedy toho, jakou roli v útocích Češi (ne)sehráli (externí link zde »).

 

czechia_chechnya2

czechia_chechnya

czechia_chechnya3

czechia_chechnya5

czechia_chechnya6

czechia_chechnya7

czechia_chechnya8

czechia_chechnya9

czechia_chechnya10