© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
“Používám výraz Czechia, protože zní krásněji a je kratší než chladný název Česká republika.” Tento výrok Miloše Zemana k jednoslovnému označení republiky, na jehož používání se ve čtvrtek dohodly špičky tuzemské politiky, pochází z října 2013. Přišel jen pár měsíců poté, co se “Czechia” málem ocitla na “ose zla”. Čistě pro podobnost s anglickým označením Čečenska.
Vraťme se kousek do minulosti. Píše se 15. dubna 2013 a do cíle proslulého maratonu v americkém Bostonu dobíhají stovky a stovky účastníků. Adrenalin. Pot. Snaha dokázat si, že to zvládnu. Rozšlapané kelímky. Davy fanoušků. Idylický obrázek přeťaly ve 14:45 místního času dva výbuchy. Bomby vyrobené z tlakových hrnců, naplněných hřebíky a kuličkami z ložisek, pustoší. 170 zraněných. Utrhané končetiny. Tři mrtví. Začíná hon na pachatele.
K tomuto tématu |
» Czechia, tak zní dohoda z Hradu. Šlechtová bude chtít zpátky miliardu |
» Na starosti má značku Česká republika. Ale o Czechii se Šlechtová dozvěděla z médií |
Dnes už víme, že za bostonskými útoky stáli bratři Carnajevové, etničtí Čečenci, kteří v USA žili legálně. Starší z bratrů je po smrti, mladší ve vězení.
Pro toto vyprávění to není podstatné. Důležité je, jak tehdy zafungovala informace o tom, že útočníci jsou “Chechen brothers”. Sociální sítě okamžitě zaplavily nenávistné komentáře, odsuzující Čechy a Česko, některé dokonce žádaly, aby USA okamžitě na Česko zaútočily.
Czechia a Chechnya, to se propojí snadno.
Nešlo přitom jen o sociální sítě. Ve vysílání CNN vystoupil – během probíhajícího honu na teroristy – bývalý agent CIA, který si rovněž Czechii a Chechnyu popletl. Moderátory nenapadlo opravit ho.
Proti spojování dvou zemí, vzdálených od sebe 3200 kilometrů, se nakonec otevřeným dopisem musel ohradit velvyslanec v USA Petr Gandalovič (jeho prohlášení přikládáme níže).
Přesto už se Česko stačilo dostat na Wikipedii k heslu Boston Attacks. Dnes tam najdete vysvětlení celé anabáze – tedy toho, jakou roli v útocích Češi (ne)sehráli (externí link zde »).