Státní správa bobtná: vláda chystá 16 tisíc nových státních zaměstnanců

Poslední tři roky dramaticky přibývá státních zaměstnanců. Vláda plánuje, že v příštím roce jich přibude hned o šestnáct tisíc, což se v rozpočtu projeví 23 miliardami navíc na platy. Vyplývá to z připravovaného rozpočtu, který prošel ve Sněmovně v prvním čtení.

Důkladná analýza ekonomických kroků vlády Andreje Babiše (popsali jsme zde) ukázala, že rozpočet projídáme. Reálná výše státního dluhu loni meziročně narostla, stát investoval nejhůře za posledních 12 let a plánovaný schodek rozpočtu za minulý rok byl způsobený neschopností státu utrácet peníze na investice.

K takovým závěrům došel mimo jiné i Nejvyšší kontrolní úřad.

A změna nepřijde ani příští rok. Rozpočet navazuje na kroky předchozích levicových vlád. Bude hodně rozdávat a na budoucnost příliš nemyslí.

Kromě jiného naroste počet zaměstnanců ve státní správě. Podle plánů vlády hned o 16 tisíc. Výdaje na platy proto poskočí o 23,3 miliardy na celkových 209,7 miliardy korun.

Celkově tak bude ve státní správě příští rok 469 737 míst.

Statistiky přitom ukazují, že nárůst státních zaměstnanců nastal až v posledních třech letech, shodou okolností po vstupu ANO do vlády.  Do té doby jejich počet více méně stagnoval, poté, co předchozí vlády musely škrtat kvůli ekonomické krizi v roce 208.

Od roku 2015 pak začal počet státních zaměstnanců strmě stoupat.

Z detailních čísel přitom vyplývá, že největší skupinu tvoří učitelé, pak jsou policisté a vojáci. Těch je pětadvacet tisíc. A berních úředníků? Těch je letos přes 16 tisíc a jejich počet se bude navyšovat.