Říjnový časopis Neovlivní.cz: Babišovy porady s vesmírem a Čapí hnízdo černé na bílém

Milí čtenáři,

po čtyřech letech zřejmě končí kauza, která se zapíše do historie. Ano, jde o Čapí hnízdo. Myslím, že o dotačním podvodu premiéra už bylo napsáno úplně všechno. A to v takovém množství, že se v tom normální člověk nutně musí ztratit. Předkládáme vám proto celý příběh suchou řečí dokumentů, které jsme za poslední roky nasbírali. Porovnejte je sami s argumenty, jimiž žalobci konec stíhání premiéra a jeho rodiny zdůvodňují.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ». Předplatitelům magazín rozesíláme tento týden.

Věděli jste, že už před pěti lety premiérovi kdosi předpověděl, že to pro něj celé dobře dopadne? Byla to kartářka. Andrej Babiš totiž kromě toho, že – jak sám oznámil – užívá homeopatika na křivdu, znovu komunikuje s vesmírem. Nedělám si legraci. Když je totiž předseda vlády v úzkých a má pochybnosti, čerpá kosmickou energii a nechává si předkládat horoskopy a předpovědi z karet. Více v textu s názvem Porady s vesmírem.

Babišovu kartářku zjevně měli navštívit také lidé z ministerstva dopravy, kteří chystali nákup aut pro celníky. Aby mohli v novém systému kontrolovat výběr mýtného, dostali jich čtyřicet. Potíž je, že jich personálně dokážou obsadit jen pětadvacet. Jak vyčíslila sama ministryně Schillerová, ladem zůstanou ležet auta v hodnotě 165 milionů. Z eráru zkrátka krev neteče.

Záhady mají i na úřadu hejtmanky Pokorné Jermanové. Zničehonic tam před policejní razií, která se zaměřila na dokumenty k podezřelým externím smlouvám za pět milionů, narostl počet vytištěných dokumentů ze tří tiskáren. Pátrali jsme, jak je to možné a co se na nich tisklo.

Markéta Chaloupská se podívala na to, proč v policejní síti končí jen malé ryby z řad soudců. Je to proto, že si kapři rybník nevypustí? Nebo je elita českých soudců skutečně poctivá?

Bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra detailně rozebral důchody. Ne, nemáme pro vládu zázračný návod, jak reformovat systém. Ale pro vás několik rad, jak se chovat, pokud máte v plánu být v penzi za vodou. Protože, jak píše: Stát to za vás nevyřeší. A jisté je, že pokud se máte mít na stará kolena dobře, musíte si teď začít odříkat.

Je to už rok, co se vyměnili vládci nad Prahou. A my pro vás máme rozhovor s mužem, který zažil na vlastní kůži, jak se takový kolos řídí a jak fatální může být, pokud se… neřídí. Jan Kasl věří, že ví, co „jeho“ město potřebuje. V rozhovoru byl opravdu otevřený, nic si nenechal pro sebe. Doufejme, že je Kaslův optimismus namístě a věci se konečně pohnou.

Přeji vám pěkný podzim

Sabina Slonková