Rittig zdraví z Monaka. Ale má potíže s rezidenturou

“Monacký rentiér” Ivo Rittig má ve svém domovském Monaku potíže s rezidenturou.

Ač si podnikatel a lobbista, který je v Česku obviněný v kauze praní špinavých peněz v Pražském dopravním podniku a stíhaný je také v kauze Oleo Chemical, dává záležet, aby do Prahy přes svůj Twitter posílal pozdravy ze slunného Monaka, podle serveru Lidovky.cz bude muset knížectví opustit proti své vůli.

Monako mu neprodloužilo rezidenturu. “Je výjimečné, že se to stalo. Rozhodně nejde o rutinní záležitost,” komentoval to pro server honorární konzul v Monaku Oldřich Uttendorfský.

Profilová fotografie Ivo Rittiga z Twitteru.

Profilová fotografie Ivo Rittiga z Twitteru.

Podrobnosti konzul neznal, uvedl však, že monacké úřady jsou hodně pečlivé na prověřování svých rezidentů. “K takovému přísnému rozhodnutí by se Monako neuchýlilo, kdyby to nebylo oboustranně vysvětleno. Dovedu si představit, že místní úřady k tomu měly důvod po konzultaci s českým ministerstvem zahraničí a financí,” řekl Lidovkám.cz.

Server informaci o ukončené rezidentuře vyčetl z textu obžaloby ke kauze Oleo Chemical, kterou vypracoval státní zástupce Adam Borgula. “Z postoupeného protokolu Ředitelství veřejné bezpečnosti Monackého knížectví ze dne 9.9.2014 vyplývá, že Rittigovi nebylo dne 21.5. 2014 prodlouženo povolení k trvalému pobytu,” píše se v obžalobě.

Rittig se však proti rozhodnutí tamních úřadů odvolal, řízení dosud nebylo pravomocně uzavřeno. “Pravdou je, že se usilovně snažil zkomplikovat panu Rittigovi prodloužení jeho rezidentury. Pan Rittig zůstává monackým rezidentem. Je tam doma, což lze snadno zjistit letmým pohledem na jeho Twitter,” komentoval to pro Lidovky.cz Rittigův advokát David Michal.

Sám stíhaný podnikatel se zprávám o problémech s rezidenturou na Twitteru skutečně vysmál. “Tak pravda je, že se Borgula opravdu snažil, abych měl tady doma problémy. Prozatím se ale nepovedlo,” připsal k aktuální fotografii z Monaka a připojil smajlíka.

Státní zástupce Borgula v obžalobě uvedl, že se Rittig přesouvá z Azurového pobřeží do Perského zálivu: “Má uděleno rezidenční vízum Emirátu Dubaj a to na dobu tří let od 20. 4. 2014 do 19. 4. 2017. V tomto vízu je mimo jiné uvedeno, že působí jako ředitel společnosti Rittig General Trading.”

I tuto informaci už stihl Rittig oglosovat: “Je vidět, že Borgula neopouští Náměstí Hrdinů 1300, jinak by si přece nemohl myslet, že někdo dobrovolně bude v Dubaji v létě :-)).”