Rodina šéfa Lukoilu prohrála soud o miliony

Rodina Dmitrije Romaněnka poslední únorový týden absolvovala další kolo vleklého sporu o desítky milionů korun kvůli nemovitostem, do nichž evropský zástupce ruského ropného gigantu Lukoil v Česku investoval.

A soud rodina znovu prohrála.

Od přátel ministrů k válce se státem

Romaněnkovi žijí v Praze už od devadesátých let, za tu dobu si tu vybudovali hustou síť konexí. Mezi dlouhodobě nejužitečnější kontakt patří Martin Nejedlý, pobočník a zřejmě nejbližší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana. Sám Nejedlý vztah s Romaněnkem charakterizuje jako rodinné přátelství, ruský byznysmen mu byl dokonce za svědka na svatbě.

Dmitrij Romaněnko je také jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, kterou zakládal ruský kolos Lukoil spolu s Nejedlým. Firma získávala v Česku státní zakázky na dodávku paliv, mimo jiné od jejich dalšího společného přítele, někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka.

S doposud pevnou pozicí Romaněnka i Nejedlého na poli byznysu nicméně otřásl vstup Andreje Babiše do vlády. Vztahy Babiše a Nejedlého jsou totiž podle informací Neovlivní.cz vyhrocené. Správa státních hmotných rezerv spadající pod ministerstvo financí se navíc s Lukoil Aviation Czech soudí o téměř 30 milionů korun. Nabídku ke smíru ministerstvo prozatím odmítá.

Přetahovaná o pár milionů

V aktuálním soukromém soudním sporu se ruské rodině rovněž nedaří. Romaněnkova manželka Yulia se v něm dohaduje s českou společností Abitare Praha kvůli platbám za přestavbu vily v Praze 6, bytu v historickém centru města a další nemovitosti v Karlových Varech.

Abitare

Žalobu na Yulii Romaněnko podal ateliér Abitare

Firma v roce 2011 podala na Yulii Romaněnko žalobu, v níž se domáhala zaplacení 45 milionů korun. O dva roky později sice obě strany dospěly k dohodě, nyní se ale případ znovu dostal před soud.

Projekční a architektonický ateliér Abitare totiž tvrdí, že Julia Romaněnko nedodržela dohodu a stále dluží ještě čtyři miliony korun. Obvodní soud už dal firmě za pravdu a nařídil Romaněnkově rodině inkriminovanou částku plus úroky zaplatit.

Romaněnkova manželka nicméně s verdiktem nesouhlasila, trvala na tom, že už nic nedluží a případ proto před pár dny v odvolání řešil městský soud v Praze. I tentokrát Yulia Romaněnko prohrála. “Rozsudek soudu I. stupně se potvrzuje,” uvedla mluvčí městského soudu Markéta Pucci.

Ani jedna ze stran sportu nechce soudní verdikt ani svůj další postup komentovat.

“S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti v této věci bohužel nemohu poskytnout žádné informace,” řekl za Julii Romaněnko advokát Jakub Kotrba z advokátní kanceláře Jansta&Kostka.

Bez komentáře jej ponechala i Monika Gregušková, jednatelka ateliéru Abitare: “Nebudu se k tomu vyjadřovat.”