Rodinné kadeřnictví: Vypadá to jako cílená likvidace

Rodina Vavruškových v roce 1991 v Praze založila první kadeřnický salon. Řemeslu se věnuje už čtvrtá generace rodiny. Teď jí ale hrozí, že přijde konec. Vláda Vavruškovým a tisícovkám dalších salonů zakázala poskytovat služby. Jak se ale ukázalo, jednotliví kadeřníci smí klienty stříhat u nich doma.  A tam už hygienické podmínky nikdo nekontroluje. A taky nikdo nechce účtenky.

Petra Vavrušková během rozhovoru několikrát zdůrazňuje, že nechce fňukat a jen poukazovat na chyby vlády. Veřejně se rozhodla promluvit proto, aby dosáhla nápravy. “Chci jen říct, že ty podmínky nastavené vládou jsou diskriminační a někdo by se nad tím měl zamyslet. Paradoxně jsou na tom biti právě ti, kteří úzkostlivě dodržují veškerá hygienická opatření a snaží se mít dlouhodobě všechno v naprostém pořádku. Včetně daní a povinných odvodů. Naopak ti, kteří si tím hlavou nelámou, teď mají žně,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz Petra Vavrušková.

Neo: Co přesně tím myslíte?

Poté, co vláda zakázala provoz salonů, z řady z nich odešly kadeřnice, které tam pracovaly jako OSVČ. A některé z nich provozují bez dostatečných hygienických opatření řemeslo u klientů doma. Jestli ta opatření budou takhle dál pokračovat, je jasné, že se bude v salonech propouštět. A holky se prostě domluví, pronajmou si byt, kde budou stříhat a nikdo se to ani nedozví.

Souvislosti
» Pomoc podnikatelům ve Švýcarsku: Do pár hodin
» Stát o programu Covid: Většinu žádostí musíme zamítat
» Chyba v programu Antivirus: Dvě žádosti pod jedno ID

Neo: Ale vláda stříhání u klientů doma nezakázala.

Ano, to je pravda. A já se taky těm holkám vůbec nedivím. Když mají tu možnost a odvahu, vím, jak někteří zákazníci dovedou být urputní. Chci ale říct, že ta startovací čára je pro nás prostě nefér. Kadeřnice, co působí jako OSVČ, si mohou zažádat o jednorázovou částku 25 tisíc, ale můj zaměstnanec nebo já tohle udělat nemůžeme.

Přitom vím, že já i další salony jsme schopni ošetřit provoz natolik, aby to bylo bezpečné. Což – při vší úctě – doma nedokážete. Jsem schopna zajistit jednorázové roušky, štíty, ručníky i dezinfekce. Navíc je to transparentní. Víte, kdo v salonu pracuje, znáte jména zákazníků. Kdyby se nedejbože něco stalo, je to všechno dohledatelné.

Ale když chodíte po domácnostech, nikdo nic neví.

Neo: Ministryně financí Schillerová oznámila odklad EET, nájmů. Jak vám to pomůže v praxi?

Nijak. Říkám si nad tím, aby to ještě vůbec bylo komu dát. V týmu máme lidi, co jsou s námi sedmadvacet let. Manželský pár, který nemá jiný finanční zdroj. Jsme jako rodina. Nemůžu jim říct: nemám na vaše výplaty, choďte si po domácnostech. To by bylo absolutně neprofesionální. Sice to zatím držíme, ale taky nemáme finanční polštář na půl roku. Všichni ti, co opravdu poctivě platí daně a odvody za zaměstnance, jsou na bodu krachu. To je prostě realita.

Neo: Co by vám pomohlo?

Otevřít salony. Samozřejmě za přísných hygienických opatření, ale jsem přesvědčená, že to lze splnit. Málokdo to ví, ale naše branže je jednou z nejvíce kontrolovaných z hlediska hygieny. Takže jsme už naučení. Samozřejmě, že jsou i salony, kde si s tím hlavu nelámou, ale o nich hygieny už sama moc dobře ví.

Pomohla by také jednorázová pomoc vlády. A to nejen kadeřníkům, ale všem malým firmám a eseročkům. Ta řešení, která mají zpětný dopad, jako je odklad nájmu nebo DPH, nic neřeší. Jen se to oddálí a dožene nás to za tři, čtyři měsíce. Pak zkrachujeme.

A je třeba taky říct, že my sami si už pomoci nemůžeme. Samozřejmě, že jsem se byla v bance ptát na překlenovací úvěr. Znají mě desítky let. Jejich otázka byla: a kdy začnete splácet? Ale copak já to vím? Když nám to vláda není schopna říct.

Můj dojem prostě je, že se na nás úplně vykašlali. Nezajímáme je. Nejsme voliči této vlády, tak nás cíleně a jistě likvidují. Pokud je to jen můj dojem, byla bych moc ráda, kdyby nás někdo vyzval k diskusi a vyvrátil mi účelovost těchto vládních kroků.

Neo: Vláda vyhlásila, že kadeřnictví se mohou otevřít 25. května. Co to po vás v praxi znamená? 

Hned poté, jsem přijala 181 telefonátů od zákazníků. A tak je tedy objednávám, když vláda řekla, že to uvolní. Ale nikdo neřekl, za jakých podmínek. Když nám je pak řeknou týden před otevřením, nekoupím si už ani rukavice. Vadí mi, že se veřejně vyhlásí A a už se nedořekne B. Jak se máme nachystat? Zatím volím zkušenost a zdravý selský rozum.

A další důležitá věc: co se stane, když se po otevření někdo v kadeřnických salonech nakazí Covid-19? Zase nás zavřou? Na jak dlouho a za jakých podmínek? To chaotické a nekonstruktivní jednání je zkrátka obrovský problém.