Ukázali jsme se jako Švejci Evropy, říká byznysmen a filantrop

Redakce Neovlivní.cz věnovala v uplynulém roce každý pátek profilovému rozhovoru s osobnostmi, které jsou inspirací pro ostatní a jejichž myšlenkám stojí za to naslouchat. Takový je Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit-Bravo, s níž se snaží o férové podnikání. A filantrop, který například v uplynulém roce ze svého platil a posílal kamiony humanitární pomoci na Ukrajinu. Nyní vám nabízíme pohled Kvida Štěpánka na uplynulý rok a rok nadcházející.

1. Koho byste označil jako osobnost, která během uplynulých 12 měsíců nejvíc udávala tón dění v Česku? A jakým směrem Česko směrovala – pozitivním nebo negativním?

Za osobnosti mající v letošním roce největší vliv považuji jednoznačně na prvním místě Miloše Zemana s účinkem brizantně negativním. Jeho municí byl populizmus nejvyššího kalibru, rozdmýchávání xenofobních nálad, bezobsažné řeči s nulovým povznášejícím obsahem, který by člověk ovšem od prezidenta zcela právem očekával. Na druhém vlivném místě se umístil Andrej Babiš s převažujícím pozitivním účinkem. I když i on se svezl na vlně proti-uprchlického populismu, celkové vyznění jeho vlivu je především v důsledku jeho pracovitosti a – na rozdíl od profesionálních politiků – i relativně menšího zatížení zákulisními triky, kladné.

Mohlo by vás zajímat:

Kvido Štěpánek, donátor a podnikatel. Foto: Tomáš Sadílek
» 1. část rozhovoru s Kvidem Štěpánkem: “Muž, který věří na sílu šuškandy”
» 2. část rozhovoru s Kvidem Štěpánkem: “Filantrop popsal, jak se na nás podepsal komunismus”
» Blog Kvida Štěpánka: Long live Miloš Zeman! V důchodu!

2. Jaká největší změna se podle vás v české společnosti za rok 2015 udála?

Největší změnou – a to negativní – je jasné vybarvení se většiny českého národa jako proti-uprchlických xenofobů a necitů. Zatímco Německo integruje přes milion uprchlíků, Česko se zlobí kvůli jedenácti, kteří tu zůstali. Před rokem to ještě nebylo jasné, nyní ano – jsme Švejci Evropy.

3. Kdybychom stejnou otázku posunuli o patro výš: Jaká událost podle vás během letoška změnila svět?

Jsou to opět uprchlíci. Ani výše zmíněné německé řešení není to optimální. Celkově Evropa projevila velmi závažnou neschopnost sjednotit se a vymyslet a zavést účinné fungující řešení – a to zřejmě posléze povede k jejímu rozpadu.

4. Co vám v roce 2015 udělalo největší radost v profesním/osobním životě?

V profesním životě to byla podstatná výstavba naší firmy a dále o 50% expandující prodej Motúčka (»), v osobním narození první vnučky od dcery Martiny a očekávání druhého vnoučete od dcery Daniely.

5. Kdo podle vás bude klíčovým hráčem ve světě v roce 2016?

Vzhledem k totální slabosti amerického prezidenta Barracka Obamy a nejednotné Evropě to zřejmě – bohužel – bude ruský prezident Vladimír Putin.

6. Stejná otázka pro Českou republiku: “Čí” rok nás podle vás čeká?

Očekávám propad popularity Miloše Zemana, který v opojení vlastní slávou udělá několik kardinálních hloupostí. Nastane příležitost a rok Andreje Babiše.

7. Pokud byste si měl tipnout tři věci, které nás potkají v roce 2016, jaké to budou?

Zůstávám optimistou, a proto to budou dvě události radostné, jedna méně, a to:

– Evropa se vzepne k historickému heroickému úsilí proti svému rozpadu. Bude to Hop anebo Trop.

– Poslední zbytky zdravého rozumu začnou silně brojit proti kvantitativnímu uvolňování (=tisknutí nekrytých peněz), bankéři přenechají deriváty lihovarníkům a nebudou se ji plést do řemesla a začne se omezovat největší evropské zlo = dotace.

– Začne konfrontace s Čínou, v příštím roce ještě studená.