© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Rok 2020 začne pro českého premiéra zostra. Dorazí další audit. Jeho aféry se přenesly na plénum Evropského parlamentu, kde se o Čapím hnízdě a střetu zájmů Andreje Babiše bude veřejně jednat už v únoru. V nadcházejícím roce současně můžeme očekávat další sliby podpořené vládními “dárečky” pro tu část společnosti, kterou Andrej Babiš potřebuje ke svému dalšímu volebnímu vítězství v roce 2021. Stejně jako v případě dotací i tyto “dárečky” zaplatíme my všichni. Analýza Sabiny Slonkové.
Pokud Andrej Babiš spoléhal na to, že nové složení europarlamentu mu bude víc nakloněné, než to minulé, nemohl se víc splést. Jen co se noví europoslanci usadili do svých křesel, ukázalo se, že to, co českému premiérovi prochází na domácí půdě, to se v Evropské unii toleruje jen těžko.
Už v únoru začne plenární zasedání ve Štrasburku, na němž budou europoslanci řešit jednak střet zájmů českého premiéra a vyplácení unijních dotací společnosti Agrofert. Kromě toho se na plénu znovu otevře kauza Čapí hnízdo, jak vyplývá z programu parlamentu. A to proto, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil stíhání premiéra Babiše v dotačním podvodu spojeném s výstavbou jeho víkendového sídla u Olbramovic. A navíc, jak už jsme informovali, policie začala vyšetřovat podezření, že fungování Čapího hnízda provázely daňové úniky spojené s fiktivní reklamou.
Psali jsme: |
» Babiš hraje o vše |
» Za kulisy: Nervozita a blbá nálada v Agrofertu |
» Nikoli politicky. Audit může být smrtící pro Babišův byznys |
Babiš nemůže počítat se shovívavostí ani přesto, že post vlivné šéfky Výboru pro rozpočtovou kontrolu opustila Ingeborg Grässle, kterou za její kritiku obvinil, že nenávidí Českou republiku. Její nástupkyně Monika Hohlmeier má dle svých dosavadních vystoupení na přístup českého premiéra k veřejným penězům stejný pohled jako Grässle. Opakovaně prohlásila, že jeho problém není vyřešen a čeští daňoví poplatníci nadále platí za nedodržení zásad právního státu. Mimochodem v prosinci měla na zasedání Evropského parlamentu na svém zeleném kostýmu připnutý odznak českého hnutí Milion chvilek pro demokracii.
Z výše popsaného je zřejmé, že Evropská unie nenechá českého premiéra, aby problém svého střetu zájmů “vyseděl”, jak si zvykl doma. Zkraje roku do Prahy navíc přijede mise europoslanců, kteří budou problematiku řešit přímo na místě.
Opět na začátku roku se pak očekává další audit dotací pro Agrofert, tentokrát jde o peníze určené na zemědělské podniky. A s ohledem na to, že dosavadní audit DG Regio střet zájmů českého premiéra potvrdil, je v podstatě vyloučené, aby závěry DG Agri byly jiné.
Již uzavřený audit vyřadil Babišův Agrofert ze seznamu příjemců regionálních dotací, pokud se to potvrdí i v zemědělském auditu, půjde o zásadní ochromení chodu premiérova holdingu. Protože pokud nesmí podle unijních závěrů Agrofert kvůli střetu zájmů svého majitele čerpat dotace, podle stejného klíče musí být následně vyřazen i z veřejných zakázek.
Tato kombinace pak v praxi znamená, že holding bude podle propočtů Neovlivní.cz rázem ročně mínus tři až čtyři miliardy.
Holdingu se navíc v posledních letech přestalo dařit. A zatímco “výtlak” Agrofertu klesá, roste jeho zadlužení. Z pětatřiceti miliard se během jednoho roku stalo miliard třiačtyřicet. Tolik dlužil loni holding finančním ústavům. To vše může být už v letošním roce pro Agrofert fatální.
A v letošním roce také můžeme očekávat konečný účet za střetem zájmů českého premiéra. Evropská komise totiž vyčíslí finální sumu, kterou Česká republika bude muset vracet do unijního rozpočtu nebo je unie “jen” neproplatí. Každopádně v obou variantách to budou peníze, které kvůli premiérovi zaplatíme my všichni.
Andrej Babiš má navíc poslední rok a půl, aby na své sliby podpořené finanční injekcí ulovil dostatečný počet voličů, kteří mu ve volbách v roce 2021 zajistí pevné místo v politice. Že ví, jak na to, ukázal už v tom letošním roce například slevami na jízdném pro seniory nebo zvyšováním daní navzdory původnímu slibu, že nic takového dělat nebude.
A že jeho administrativa shání peníze, kde se dá, ukazuje i příběh s prodloužení lhůty pro vrácení odpočtu DPH ze 30 na 45 dnů. Toto opatření namířené proti firmám představuje největší injekci pro rozpočet. Vláda si od něj slibuje, že v nadcházejícím roce si může připočíst jednorázově 16,2 miliardy korun. Zkrátka hledá cesty, jak – i třeba jen papírově – navýšit příjmy, aby mohla více utrácet.
A stejně jako v případě dotací, zaplatíme to my všichni. Připravte si peněženky, rok 2020 je tu.