© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Loňský únos pětice Čechů v Libanonu nebude mít trestní dohru. Policie začala hned po únorovém bezpečném návratu unesených vyšetřovat všechny, kdo cestu za českou stranu připravovali. Podle zjištění deníku Neovlivní.cz se však nepodařilo prokázat, že by byl někdo do únosu zapleten, nebo se na něm chtěl přiživit.
Pozadí únosu zůstává i rok poté nejasné. Policie ale významně pokročila s vyšetřování verze, podle níž se na akci podíleli i někteří Češi. A měli z toho peníze. Vyšetřování podle informací Neovlivní.cz nakonec prokázalo, že se nic takového nestalo.
“V podezření se ocitl nejen právník, který dal celou tu partu dohromady, ale i minimálně dva lidé, kteří s ním byli v kontaktu a pomáhali mu cestu organizovat. Šlo o dva podnikatele,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.
Vyšetřovatelé však podle něj zjistili, že i zmiňované osoby se staly obětí pečlivě připravené akce, která byla organizovaná přímo z Libanonu.
Oficiálně policie vyšetřování nekomentuje. Mlčení zachovávají i žalobci. “Nemáme žádné informace, které bychom v tuto chvíli mohli uvolnit,” sdělila mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Policie současně vyšetřovala i jednoho z unesených – Jana Švarce. Muže, který právně zastupoval klíčovou postavu celého příběhu, Libanonce Alího Fajáda. Vyšetřovatelé prověřovali podezření, že si Švarc řekl Fajádovi o peníze s tím, že jsou pro české tajné služby.
Nic z toho se ovšem rovněž nepodařilo prokázat. Fajád nadto částku, o kterou mělo jít, právníkovi nedal.
Vyšetřování nicméně potvrdilo, že cílem únosců bylo dostat z ruzyňské cely právě Fajáda – podnikatele, který hraje významnou roli v mezinárodním obchodu se zbraněmi. Spojené státy americké měly o Fajáda zájem jako o špičkový zdroj informací. Libanonská tajná služba naopak chtěla zabránit tomu, aby se její spolupracovník vůbec dostal do rukou Američanů.
Kdo Čechy unesl, se stále přesně neví. Vzhledem k tomu, že do případu byly zapletené tajné služby hned několika států, pravdu se veřejnosti zřejmě nikdy nedozví. Tím spíš, že i jednotliví aktéři byli napojeni na zpravodajské služby.
Pětice Čechů byla překvapivě propuštěna letos prvního února. Deník Neovlivní.cz poté zveřejnil informace, že v jejich propuštění sehrál klíčovou roli prezident Miloš Zeman. Využil k tomu svých kontaktů na Kreml. Miloš Zeman si kvůli akci Libanon podle zjištění Neovlivní.cz dokonce volal s Vladimirem Putinem.