© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
„Podsvětí bude chtít své bitcoiny zpět, a je to fakt hodně bitcoinů. Dnes se bavíme o miliardách, a nevěřme Blažkovi, že šlo jen o miliardy tři – blockchain nikdy nelže. Bylo to dvanáct miliard,“ píše zakladatel projektu Paralelní Polis Roman Týc.
Před lety byl Roman Týc jedním ze sedmi zakladatelů sociálního expertimentu Paralelní Polis, který vznikl pro to, aby lidem zpřístupnil ukázal, co vlastně jsou bitcoiny. A umožnil jim je používat.
V textu pro Neovlivní.cz popisuje příběh bitcoinového daru, který od odsouzeného Tomáše Jiříkovského přijal Pavel Blažek. Ministra spravedlnosti nakonec případ stál křeslo, tím to ale podle Týce nekončí. „Podsvětí bude chtít své bitcoiny zpět.“
“Odhadnout to, že v tom bitcoinovym průšvihu bude Blažkova parta namočená až po krk nebylo žádný umění. Pohyboval jsem se intenzivně mezi bitcoinovými uživateli víc jak deset let. Když jsem se o síle bitcoinu dozvěděl, bylo mi řečeno, že právě politici budou jednou ti, kdo dají bitcoinu smysl. Ne tím, že ho budou nezištně podporovat, ale že jím budou placeni za svou trestnou činnost, protože to bude snazší než penězi. Česká republika je pro bitcoin už od počátku zemí zaslíbenou a řekl bych, že to bylo velkou shodou okolností. Dnes díky tomu máme v mnoha směrech lehký náskok před světem, jak je vidět i na kauze Blažek.
Deset let jsme provozovali Paralelní Polis, tedy místo, kde měl bitcoin naprosto neregulované prostředí a maximální podporu. Od roku 2014, v podstatě do roku 2017 to bylo jediné místo, kde se mohli setkat všichni, kdo s bitcoinem měli co do činění, a nikdo se nikdy nezajímal o to, kdo a proč bitcoin potřebuje. V tomto období jsem já osobně zprostředkoval mnoho obchodů, a to už tenkrát i v řádech milionů korun, nikdy jsem si nevzal ani satoshi jako provizi, protože jsem naivně předpokládal, že ti co zbohatnou, jednou Paralelní Polis podpoří v duchu solidarity a podpory myšlenek digitální svobody.
Jednou se platba zpozdila, tedy chlápek, kterej druhýmu zaplatil cash, nedostal své bitcoiny včas. Přišla mi zpráva, že v mém vlastním zájmu by mu bitcoiny měly přijít co nejdříve. To byl můj první dotek temný strany. Od té chvíle jsem pozici zprostředkovatele velice rád opustil. Ano, byl jsem naivní. Nejdřív jsem si myslel, že bitcoin je geekovskej fetiš, později, že bitcoin budou lidi používat na placení v obchodech protože svoboda. Po roce 2017 přišla vlna YouTuberů, kteří propagují nekonečný růst, jistotu desetinásobku a živí úplně vyprázdněný kult bohatství, což je fakt hrozná nuda, ale . . . ti kdo pomalu ale jistě bohatli, byli i ti, kterým jsem zprostředkovával nákupy mezi lety 2014-2017.
Těmto lidem se mezi bitcoinery dnes říká OG (oudžís), tedy ti první, v doslovném překladu original gangsters, což pochází z rapového slangu, a v mnoha případech ten výraz opravdu sedí.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo platí Motoristy, Hulvát ze Stačilo, Nepohodlní špioni či Nevěsta pro Babiše v časopise Neovlivní.cz
Tematicky k Blažkově případu příběh jednoho z nich: Pěstoval hulení a prodával ho v Crossu. Do Polis si chodil pokecat, byl to chytrej chlapík, byla s nim prdel. Hulení rád rozdával a chodil na všechny přednášky. Všichni ho měli rádi, nechával velký dýška. Když potřeboval prachy (fiat), vždy otevřeně vyprávěl, jak tůní svoji pěstírnu, a okolní geekové mu radili se zapojením a diskutovalo se velice například o tom, jestli můžou led světla nahradit sodíkový výbojky, jaká světelné spektrum je na růst lepší atd. Tenhle člověk po čase přestal kupovat světla, a začal za peníze z hulení nakupovat HW na mining, až hulení postupně přestal pěstovat a plně se začal věnovat těžbě bitcoinu. Rád říkal, že je to v podstatě stejná činnost se stejnou spotřebou elektriky. V Polis jsem ho přestal vídat, až zmizel úplně. S růstem ceny bitcoinu těmto lidem začalo v peněženkách růst bohatství takovou rychlostí, že se to stalo nebezpečné nejen pro ně, ale i pro jejich okolí. Ti lidé měli na počátku prostě jen stovky bitcoinů, za které by si mohli koupit tak možná nový auto, dnes mají miliardy, takže to poslední co chtějí je, aby se o jejich bitcoiny začal zajímat někdo jiný.
Ten, kdo veřejně prohlašuje že má hodně bitcoinů, lže. O tom prostě nikdo svéprávný nemluví, a ti kdo jich mají opravdu hodně, se o bitcoinu nevyjadřují vůbec.
Tomáš Jiřikovský, který „daroval“ státu miliardu, se spojil s ďáblem, spojil se s reprezentanty státní moci a to té nejvyšší. Možná, že nemohl jinak, protože bitcoiny ukradl. Většinu bitcoinů nevydělal na provizích z prodeje drog, ale on je šluknul lidem, kteří je dali v jeho shopu do zástavy, tedy tyto bitcoiny měl uvolnit v momentě, pokud zboží dorazilo v pořádku kupujícímu. Tedy mnoho dealerů z celého světa nedostalo za své zboží své bitcoiny. Doteď se mohl Jiřikovský tvářit, jako že mu je sebral stát, protože dealeři viděli na blockchainu, že se bitcoiny nehýbají. Po odsouzení znají jeho totožnost, teď vědí i kde bydlí, a nyní už vědí i to, že k bitcoinům má přístup. Podsvětí bude chtít své bitcoiny zpět, a je to fakt hodně bitcoinů. Dnes se bavíme o miliardách, a nevěřme Blažkovi že šlo jen o miliardy tři – blockchain nikdy nelže. Bylo to dvanáct miliard.
Blažek otevřel temnou bránu podsvětí, bude to jízda. Edit:
Kopíruju sem i bodovou reakci od Norbert Trdnout pro ty, kteří by i kromě mého fejetonu chtěli i bodový shrnutí:
„Tak začíná nová kapitola našeho digitálně-legislativního dadaismu: ministerstvo spravedlnosti jako pračka s předpírkou. Samozřejmě „legálně“, přece. Vždyť to byla „miliarda pro stát“. A když si ke každému balíku peněz připíchnete notáře a náměstka Daňhela, určitě se tím odstraní všechna rezidua drog, zbraní a ukradených BTC z darknetu.
Ale pojďme si to přeložit bez Blažkovské newspeakoviny.
Bývalý provozovatel Sheep Marketplace, notoricky známého tržiště pro drogy, digitálního Heisenberga bez modrého overal – Jiřikovský – dostane zpět notebook. V tom notebooku je přístup k peněžence s 1561 bitcoiny. Připomínám: část těchto BTC byla prokazatelně ukradena dealerům a zákazníkům. Léta ležely na mrtvých adresách. Nikdo nevěděl, kdo k nim má přístup.
A teď – magie!
Otevřou se před notářem. Stát dostane „dar“ ve výši 30 %. Zbytek… tiše zmizí.
Než dorazí notář a otevře se peněženka oficiálně, 1,1 miliardy korun zmizí bokem. Oficiální Blažkovo divadlo začíná až poté.
A co dělá stát? Nechá si „svou“ miliardu a usmívá se do kamer, že má teď prachy na věznice. Paráda. Jenže tady je problém. Nejen etický. Nejen reputační. Ale právní.
To není jen o tom, že Blažek legitimizuje dar od zloděje. On ho legitimizuje jako ministr spravedlnosti, bez jakékoli konzultace s FAÚ, policií, nebo AML specialisty. A tváří se, že je to hrdinský čin. V přímém přenosu státní orgán pomáhá vytvořit právní kouzlo:
→ dar legalizuje původ prostředků.
→ dar jako sofistikovaná forma „wash donation“.
Tohle by vám neprošlo ani v digitálním kasinu pro opice na Solaně, ale český stát to zvládá se vší důstojností.
Blažek a jeho parta legitimizovali kriminální peníze výměnou za PR body. A „dar“, který měl být úlitbou státu, zároveň pomáhá legitimizovat zbytek peněz – a že jich je. Ne tři miliardy. Dvanáct.
A zatímco stát slintá nad miliardou, z podsvětí se začínají probouzet ti, co vědí, odkud ty BTC pocházely. Ne od dealera v Polsku. Od provozovatele escrow systému pro stovky nelegálních obchodníků, kterým někdo zcizil výplatu.
A teď? Blockchain ukázal, že ty BTC žijí. A že adresát žije taky.
Tohle není právní jistota. To je mimikry nečinnosti. Neudělat žádnou AML kontrolu, nezeptat se Finančního analytického úřadu, ignorovat blockchainovou stopu, a pak říct „nic se neprokázalo“, je jako věšet plakáty „zemětřesení není, protože se ještě netřáslo“.
Ale bacha. Forenzní analýzy blockchainu už ukazují přímou stopu na Nucleus Market – což je další darknetový ráj, tentokrát pro mezinárodní obchod s fentanylem.
Takže dar přišel z trestné činnosti. Skrze Jiřikovského. Pomocí státního razítka.
Tohle není normální dar. Tohle je návrat investice do důvěrné sítě.
A co je výsledek?
Zločinec si čistí část peněz.
Zbytek mizí do neznáma.
Stát si pochvaluje, že „vydělal“.
A Blažek si myslel, že to ustojí s argumentem „dar je dar“.
To není spravedlnost. To je černá komedie o státu, který dělá due diligence podle horoskopu a přijímá BTC jak svatý obrázek z pouti – hlavně že se leskne.
→ Jak se stát stal užitečným idiotem digitálního podsvětí.
→ Jak justice sama zrušila rozdíl mezi čistým a špinavým majetkem.
→ Jak může darknet dostat punc legitimity díky ministrovi, který si spletl zákoník s burzou.
Závěr:
Nejde o Bitcoin. Nejde ani o Jiřikovského. Jde o to, co děláme s institucemi, když jejich správci přestanou cítit rozdíl mezi „legální“ a „správné“.
A tohle není jen reputační riziko. Tohle je právní toxikologie v přímém přenosu. A s každým dnem, kdy Blažek zůstal ve funkci, český stát vysílal signál, že mu nevadí být figurantem v digitálním podvodu století.
Já nevím jak vy, ale já bych byl radši, kdyby státní peníze přicházely z daní a ne z darknetu.
Ale co já vím. Nejsem Blažkův kámoš s notářem.”
O autorovi: Roman Týc alias David Hons alias David Brudňák alias Aleš Gute. Zakládající člen umělecké skupiny Ztohoven a sociálního experimentu Paralelní Polis. Za výměnu panáčků v semaforech šel do vězení, problémy s úřady a policií k jeho tvorbě posledních dvacet let tak nějak patří. Zatím nejznámějším projektem byly velké rudé trenky, které Ztohoven vyměnili za prezidentskou standartu vlající nad Pražským hradem.
Zdroj náhledové foto: Neo