Roman Týc: Sběratel situací

Zkraje dubna prezidentská kancelář otevřela části areálu, který byl pro veřejnost roky uzamčen poté, co na Hradě místo prezidentské standardy zavlály rudé trenky. Akci měla na svědomí skupina Ztohoven. Co chystá skupina dnes?

Roman Týc alias David Hons alias David Brudňák alias Aleš Gute. Zakládající člen umělecké skupiny Ztohoven a sociálního experimentu Paralelní Polis. Za výměnu panáčků v semaforech šel do vězení, problémy s úřady a policií k jeho tvorbě posledních dvacet let tak nějak patří. Zatím nejznámějším projektem byly velké rudé trenky, které Ztohoven vyměnili za prezidentskou standartu vlající nad Pražským hradem.

Rozhovor s Romanem Týcem je nepřetržitý proud historek. Těch z vězení, z akcí skupiny Ztohoven i z nevraživých střetů s levicovými aktivisty. Nebo se státem.


Roman Týc Foto: Pavel Šinagl

Poslední velkou akcí, za kterou spolu se Ztohoven stál, byl projekt Prezidentovo špinavé prádlo aneb Rudé trenky nad Hradem. Členové skupiny převlečení za kominíky v září 2015 vylezli na střechu Pražského hradu, kde sundali prezidentskou standartu a místo ní vyvěsili obří rudé trenýrky.

„Nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,” napsali v komentáři k celé akci.

Od té doby uběhlo už déle než pět let. Podle Romana Týce to ale rozhodně neznamená, že je trenkám konec.

„My se vídáme, scházíme a připravujeme další projekt. Ale jestli bude realizovatelný, to nevím. Když zažíváte takto intenzivní věci, alespoň já z toho pak dlouho žiji. Ale mezitím jen tak mimochodem zjistím, že už uplynulo pět let. Ten projekt se stal jakýmsi lidovým symbolem, ale současně pak skupina funguje trošku jako rocková kapela. Žije z úspěchu posledního alba a ve strachu, že tím dalším albem, které vydá a které třeba nebude tak dobré, shodí tu předešlou práci,“ říká Roman Týc v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Povězte mi, co je to za svět? Přijdu na rozhovor do budovy Paralelní Polis, dostanu antigenní test, všichni mají respirátory (rozhovor vznikal v době, kdy nic z toho nebylo povinné), všichni se tady pod tím nápisem Kryptoanarchie chováte zodpovědně a stát mezitím jede totálně na pankáče.

Je to zajímavé, no. Abych to trošku shodil: myslím, že z naší strany je to trošku křeč. Je to i iluze. A svým způsobem statement. Chceme ukázat, že nemáme na baráku něco napsané jen pro image, ale je to způsob, jak skutečně hledat paralelu vůči státu a ukázat, že to jde. A když tady sedm let něco deklarujeme, nějakou nezávislost nebo hledání alternativy, tak když pak přijde opravdu krize a stát přestává zvládat, bylo by přece ujeté říct: to je váš boj. Nás se to netýká.

Neo: Úplně to nezapadá do rozšířeného obrazu, který běžný člověk bude mít o lidech, jako jste vy. Důsledně testujete, šijete roušky, vaříte kafe doktorům, na které stát kašle. Tak proto se na to ptám.

Veřejný obraz stojí možná trochu na předsudcích. Jsem původně skaut. Stejně jako spousta těch, co tu začínali. A celá ta naše věc, celá Paralelní Polis, je dark skautský projekt. Celou dobu říkám, že pro mě je Darknet Stínadla a hackeři jsou Vontové. A je to jakási odvrácená strana toho foglarovského světa. Máte oficiální internet, kam lidé chodí na TikTok, na instáč si dávají svoje storýčka; a pak je tady ještě jedna část, část Darknetu. To jsme my.

Neo: Překvapila vás během covidu nemohoucnost státu?

Ne. I když musím říct, že třeba to, jak se stát chová k doktorům a zdravotníkům, fakt nechápu. Stejně jako když vidím některé kroky politiků a říkám si, jak to mohli udělat? Pak mi ale dojde, že to je logické. Udělali to proto, že jejich původním cílem bylo dostat se do politiky, aby měli vliv. A dnešní krizová situace je pro ně obrovskou příležitostí. Od malých šmelinářů až po ty obří, co chodí na Hrad a dokážou z toho vydojit miliardy.

Mívá při akcích Ztohoven strach? Co mu vyprávěl Petr Smetka ve vězení? A proč mu vadilo, že si jeho díla kupuje Marek Dalík? Čtěte v dubnovém vydání časopisu Neovlivní.cz

Koláž Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Pavel Šinagl

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email