Roušky nepotřebujete! To říkal premiér v březnu

Premiér Andrej Babiš opět prosí občany. Ve svém nedělním hlášení je požádal, aby nosili roušky a chovali se zodpovědně. Byly ovšem časy, kdy premiér tvrdil, že roušky lidé nepotřebují. Nevěříte? Projděte si přehled vybraných výroků Andreje Babiše k nákaze covid-19.


Roušky nepotřebujete – Dva dny poté, co se v České republice objevil první oficiálně potvrzený případ nákazy covid-19, premiér oznámil, že lidé roušky nepotřebují. “Respirátory a roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují,” řekl 3. března a jeho citát zaznamenaly například Novinky.cz.

Za premiérovým – z dnešního pohledu poněkud překvapivým – výrokem stála do té doby pečlivě tajená skutečnost, že v České republice je akutní nedostatek roušek a respirátorů. Nejen pro občany, ale hlavně pro lékaře a zdravotníky v nemocnicích. Když totiž opozice v lednu chtěla po Babišovu týmu, aby poslancům představila svůj plán pro možný příchod nákazy, vláda tento požadavek odbyla slovy, že je vše připraveno a ochranných pomůcek je dostatek.

Dnes je z roušek hlavní nástroj Babišova PR týmu pro boj s nákazou. A premiér prosí občany, aby je nosili.

Ať Merkelová nepanikaří – Německá kancléřka Angela Merkel už v březnu s odvoláním na své experty oznámila, že by se novým typem koronaviru mohlo v Německu nakazit až 70 procent obyvatel. Český premiér jí vzkázal, ať nevyvolává paniku. “Nechci komentovat situaci v Německu, i když si myslím, že taková prohlášení vyvolávají spíš paniku. My jsme každopádně přijali razantní opatření, aby o tak černých scénářích nemohla být ani řeč,” prohlásil 11. března.

» Premiér ignoroval varování. Usvědčují jej covid data
» Dvojí metr: Havlíček i Vojtěch musí do karantény. Babiš ne
» Vojtěchův úřad si přisvojil cizí analýzu. Jen inspirace, tvrdí

Osobně dovezu respirátory – Skutečnost, že jeho vláda nebyla schopna ochranné pomůcky pro nemocnice zajistit, premiér dlouho tajil. 14. března, kdy se začali lékaři bouřit a – byť anonymně – popisovat kritický nedostatek v nemocnicích, Andrej Babiš oznámil: “Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde a já jim to dnes osobně rozvezu.”

Týž den, jen o pár hodin později, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že roušky a respirátory prostě nejsou. “Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,” řekl Vojtěch v Českém rozhlase.

Sám Babiš se později za nedostatek roušek omluvil, vinu ale nikdy nepřipustil. “Všem se omlouváme, myslím si, že jsme udělali maximum,” prohlásil 17. března.

Zvládli jsme to skvěle – Poté, co vláda v březnu na skoro dva měsíce uzavřela zemi, začalo koncem dubna “rozvolňování. Premiér prohlásil, že Česká republika je vzorem. “ČR je všude v zahraničních médiích dávána za příklad, jak jsme epidemii skvěle zvládli. Vím, že jsou různé názory, ale to, že můžeme omezení uvolňovat a vracet se k normálnímu životu, je dobrá zpráva.”

I proto vládní tým v červnu odmítl požadavek opozice, aby se vláda připravila na případnou druhou vlnu epidemie. “Není třeba vytvářet speciální plán,” uvedl premiér ve Sněmovně. “Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni.”

TAKŽE…situace je stabilní – S koncem školního roku a s ukončením všech restrikcí začala oficiální čísla znovu stoupat. První červencový týden začala státní statistika nemoci vykazovat nejhorší trendy od dubna, Babišův tým paralyzoval celý stát a ekonomiku, aby občany „ochránil před pandemií“. Nešlo navíc o ojedinělý jev, z porovnání oficiálních dat bylo zřejmé, že jde o trend.

Premiér reagoval popuzeně. “Česká média šílí. Twitter šílí. Všude plno článků, jak vláda nezvládá situaci s koronavirem a jak jsme to podcenili. TAKŽE. Tady jsou aktuální čísla pro všechny moje hatery ze Seznam Zprávy, Info.cz a dalších ‚webísků‘. Jak každý vidí, je to fakt jen lokální problém. Situace na území ČR je stabilní. Kromě Karviné je z většiny krajů hlášen jen sporadický výskyt případů,” napsal na Twitter.

Jsme na tom velmi dobře – Ona sporadická čísla se během prázdnin, kdy vláda lehkovážně uvolnila prakticky vše – se s začátkem školního roku vyšplhala k rekordním výškám. Minulý týden na rostoucí čísla a potíže s trasováním v Praze reagovala i česká pobočka mezinárodní zdravotnické organizace. ” Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,” napsala WHO 8. září.

Premiér reagoval slovy: “Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře.”

Patříme stále mezi nejlepší – Čísla se dál zhoršují, během uplynulého víkendu, byly opět překonány rekordy. Premiér ale drží linii. “Požádám média, aby přestala strašit lidi. Včera s covidem nezemřel nikdo. …A z hlediska celkových úmrtí a počtu zemřelých na milion obyvatel patříme stále mezi nejlepší v Evropě.,” řekl pro deník Blesk.

Týž den jeho spolupracovník, epidemiolog Roman Prymula oznámil v televizním pořadu OVM v České televizi, že situace je vážná. “V trendech jsme téměř nejhorší…Tak jak jsme byli (na jaře) v nejlepší výchozí pozici, dneska si troufám říci, že Španělsko je na tom lépe než my.”

Premiér má pravdu, že počty nemocných s vážným průběhem či úmrtí nejsou dramatické. Odborníci ale varují, že to se může změnit. A přístup předsedy české vlády nenasvědčuje tomu, že je státní aparát pod jeho velením připraven to zvládnout.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz