Rozchod Babišových, smrt z Dozimetru, Fialův bankéř. Co jste četli v roce 2024

I v letošním roce patřily mezi nejčtenější články původní odhalení, která přinesl tým Neovlivní.cz. Tedy informace, které do té doby jinde nebyly k mání.

Rok 2024 je za námi. Připomeňte si, které články jste na Neovlivní.cz v uplynulém roce četli nejvíc.

Informaci jsme pro čtenáře tištěného časopisu Neovlivní.cz přinesli jako první, kdy jsme na ni mimoděk narazili při pátrání, proč se zadrhla stavba nového miliardového sídla v Průhonicích.

Suverénně nejčtenějším textem bylo zákulisí rozchodu bývalého premiéra Andreje Babiše s manželkou Monikou.

Vilová čtvrť, kde začali vídat
Moniku Babišovou. Zdroj: Neo

“Možné vysvětlení však nabízí i rodinná situace politika… Manželku Moniku průhoničtí sousedé přestali potkávat na původní adrese, kde rodina roky společně žila. Místo toho začali Moniku Babišovou zhruba od léta 2023 vídat v jednom z domů Imoby ve vilové čtvrti, kde má stát i původně plánovaná miliardová rezidence,” napsali jsme půl roku před tím, než Babiš oficiálně oznámil, že s Monikou už netvoří pár.

Text s názvem Monika od léta bydlí jinde, Babiš zastavil stavbu miliardové vily a rozvádí se najdete ZDE.

PŘÍBĚH FIALOVA BANKÉŘE

Prakticky stejný zájem vyvolal příběh kampeličky, v níž měl své úspory uložené současný premiér Petr Fiala. Milion korun předseda ODS před lety neuvedl v majetkovém přiznání a nechtěně tak nasvítil něco, co mělo navždy zůstat ve stínu. Tedy existenci peněžního ústavu, který financuje diskrétní transakce mocných.

Konkrétně šlo o zbrojní obchody včetně těch pro napadenou Ukrajinu, kampelička pokrývala transakce politiků i tajných služeb. “S tím je minimálně na čas, ne-li provždy konec,” napsali jsme v březnovém vydání časopisu.

A v rozsáhlé investigaci jsme přinesli i odpověď na otázku, kdo za celou indiskrecí stojí, komu posloužila kampelička Kamila Bahbouha a jakou roli v příběhu sehrál český premiér a jeho poradci.

Od té doby to jde s peněžním ústavem z kopce. ČNB zahájila s kampeličkou řízení o odejmutí licence. Družstevní záložna také začala rozprodávat majetky, které s ní byly více či méně spojené.

KELLNERŮV SIBIŘSKÝ KŠEFT: KDO CHTĚL ZABÍT SPONZORA

Z retro kauz vás nejvíc zajímal příběh spojený se zesnulým miliardářem Petrem Kellnerem a sponzoringem kdysi vládní sociální demokracie. Popsali jsme jej v tištěném Letním Speciálu Neovlivní.cz.

Vedle tajného konta ODS to bylo jedno z největších tajemství spojených s financováním tuzemských politických stran: kdo půjčil sociální demokracii desítky milionů, když měla na přelomu tisíciletí v éře Miloše Zemana obstavené účty kvůli neplacení daní.

Koláž: Neovlivní

Po letech se nyní objevil další střípek v celé mozaice. A to díky knize Sibiřský kšeft, v níž se nečekaně rozhodli promluvit spolupracovníci zesnulého miliardáře Petra Kellnera. Zejména Peter Fellegi, který sponzoring ČSSD tehdy procesoval.

Kellner v knize figuruje pod jménem Kováč. “Na straně 210 se Kováč-Kellner svému byznysovému příteli z Ameriky přiznává, že ač pravičák, na tajňačku sponzoroval českou levici. A že se kvůli tomu dokonce někdo pokusil zastřelit jeho účetního. Jde o reálný příběh starý čtvrt století, který ve své době znamenal obří skandál v tuzemské politice. Ukázalo se, že se stranickým financováním může být spojený i vražedný útok,” popsali jsme v Letním speciálu Neovlivní.cz

Text najdete ZDE.

UNIKÁTNÍ ANALÝZY PETRA MLEJNKA

V uplynulém roce také vzrostla vaše obliba zasvěcených analýz bývalého šéfa špionáže Petra Mlejnka. Mezi nejčtenější patřila ta, která se týkala možnosti, že Vladimir Putin napadne některý ze států NATO.

“K zahájení války s NATO by Rusko muselo doplnit techniku, přezbrojit se na moderní techniku. Dále by Kreml musel být schopen vést bojové operace na úrovni divize, sboru, což teď určitě není schopen cvičit. Bude to trvat několik let a hodně zdrojů, než se ruská armáda dostane na takovou úroveň vycvičenosti. Pokud tedy budeme uvažovat reálně, tak po ukončení války na Ukrajině, bude ruské armádě trvat nejméně šest až 10 let, než bude schopna vůbec uvažovat o nějaké vojenské operaci,” píše Petr Mlejnek ve své analýze

Další populární Mlejnkovy texty se týkaly Sýrie, války v Gaze nebo toho, jak je Evropa (ne)připravena na válku.

SMRT AKTÉRA DOZIMETRU

Z politických kauz vás zaujaly i detaily smrti aktéra další aféry, tentokrát spojené s vládním hnutím STAN. Jde o Martina Horáka, jednoho z hráčů kauzy Dozimetr.


Luxusní hotel Atlantis na dubajském umělém ostrově Palm Jumeirah. Foto: Shutterstock

Pražského podnikatele s kontakty na Zemanův Hrad, policii i na dvě tuzemské tajné služby našli mrtvého na konci září 2023 poté, co se zřítil z balkonu svého hotelového pokoje v Dubaji.

Poté, co jsme informovali o jeho úmrtí, přinesli jsme v letošním roce i zprávu o tom, že policie se kloní k verzi sebevraždy. A proč.

Příběh najdete rozepsaný v této zprávě.

BYLA CHYBA TOHO NELOAJÁLNÍHO PARAZITA CHRÁNIT

Z rozhovorů, které jsme přinesli v roce 2024, největší zájem vzbudil ten s Davidem Michalem, právníkem někdejšího vlivného zákulisního hráče Ivo Rittiga.

Ve své době se právní kanceláři, kde David Michal působil, přezdívalo Mordor. Tak špatný byl její mediální obraz. Přiživovali ji ovšem i sami její advokáti, svým kritikům či soupeřům se často až okatě vysmívali. Bojovali s novináři, prokurátory i policií, která právníka Michala i jeho klienty vyšetřovala hned v několika případech.

S advokátní kanceláří, mezi jejíž prominentní klienty patřil Ivo Rittig, je dnes konec. Rozpadla se. Klíčová postava kanceláře David Michal nakonec na rozdíl od Rittiga skončil ve vězení, kam ho soud poslal na šest let za daňový únik. Poslední květnový den jej pak letos na podmínku propustil.

Mezitím ovšem Ivo Rittig se svým bývalým advokátem, v době jeho pobytu za mřížemi, rozpoutal válku o stovky milionů. Je totiž přesvědčen, že ho David Michal roky okrádal, jak jsme popsali v březnovém časopise Neovlivní.cz.

David Michal se přirozeně brání, a to nejen skrze soudy. V unikátním rozhovoru, který po svém propuštění poskytl redakci, mluví nejen o Rittigovi. Ale také o tom, jaké to je, když člověk určitého postavení skončí v kriminále. A tvrdí, že ho vězení změnilo.

TRABLE PRAŽSKÝCH PIRÁTŮ. A HLAVNĚ HŘIBA

A z komunální politiky pak jednoznačně nejvíc rezonovaly naše texty o pražských Pirátech v čele se Zdeňkem Hřibem. Nejprve to bylo zjištění, že si Praha nechala udělat audit smluv IT společnosti Operátor ICT, z níž pirátský politik coby primátor udělal svojí vlajkovou loď. Zjištění jsou natolik vážná, že je řeší policie. Text najdete ZDE.

Následně se ukázalo, že Praha a Piráti mohli potížím s firmou předejít. Na hrozící trable s Operátorem ICT, který měl v gesci Zdeněk Hřib už coby primátor, upozornil v roce 2021 přímo člen partaje a úředník magistrátu Milan Krch. Piráti ale s jeho varováním neudělali nic. Článek TADY.

A do třetice se ukázalo, že Zdeněk Hřib letos dostával neoprávněně peníze z městské firmy. A hájil se tak, že za to mohla účetní.

“Tak jako účetní Andreje Babiše mohla před lety za jeho chybné majetkové přiznání do sněmovny, účtárna podle předsedy Pirátů a náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba zavinila, že mu na jeho účet chodily neoprávněně peníze za angažmá v představenstvu městské firmy Pražská energetika Holding,” napsali jsme v tomto textu.

Milí čtenáři, děkujeme za přízeň! Sabina Slonková a tým Neovlivní.cz.

Foto: Neo

Zdroj náhledové foto: Neo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,