Rozjel kauzu na severu a říká: Kasírovaly se tam i stranické peníze

Bývalý úředník dotačního úřadu a komunální politik Leo Steiner je jedním z hrstky těch, kteří se miliardovým podvodům s dotacemi na severu Čech vzepřeli. Byl to on, kdo sepsal jedno z prvních trestních oznámení. S policií celou dobu spolupracoval. Dnes v rozhovoru pro Neovlivní.cz říká, že je vyloučené, aby špičky ČSSD nevěděly o tom, co se v regionu odehrávalo.

Na dotačních projektech v Ústeckém a Karlovarském kraji se podle policie rozkradlo 13,9 miliardy korun, celkově měl přitom region k dispozici od Evropské unie na dotacích necelých 20 miliard. Takto astronomickou škodu policisté uvádějí v dokumentech, které se vztahují k nyní obviněným prominentům regionu jako je bývalá hejtmanka Jana Vaňhová či někdejší senátor ODS Alexandr Novák.

Leo Steiner se té výši nediví. Od počátku věděl, že jde o miliardy. Byl to on, kdo policii na dotační podvody nasměroval jako první. Pro mnohé sice získal nálepku udavače, dnes by se ale zachoval stejně. “Zadostiučinění jistě cítím,” komentoval nejnovější akci policie.

Leo Steiner

Leo Steiner

Neo: Vy jste podával první trestní oznámení kvůli machinacím s dotacemi skoro před pěti lety, když jste se jako pracovník dotačního úřadu o podvodech dozvěděl. Proti klíčovým postavám policie zasáhla až dnes, proč to tak trvalo?

Těch motivů je podle mého víc. To první trestní oznámení dostala na stůl hospodářská kriminálka v Chomutově a to zjevně bylo špatně. Navíc na začátku musím přiznat, že to naše střelivo nebylo tak úplně průkazné. Dodávali jsme informace postupně. Loni pak šel další podnět a policie si na jeho základě došla pro dokumenty do Karlovarského kraje. A následně se pak rozpovídal Petr Kušnierz, bývalý šéf dotačního úřadu, sám nyní souzený. Teprve pak se ty střípky poskládaly.

Neo: Zmiňujete policii, měl jste tím na mysli, že lidé zapojení do těch podvodů měli policisty na své straně?

Měli jsme informace, že co tehdy skončilo v Chomutově, tak tam to měli ošéfované Alexandr Novák a spol.

Neo: Kdo je hlavou té chobotnice?

Byla to parta, kde se půl na půl sešli politici a podnikatelé. Jejich cílem bylo drancovat dotace. S nápadem to politicky přikrýt přišel bývalý hejtman ODS Jiří Šulc, který byl zároveň předseda dotačního výboru. Prakticky to vymýšlel Petr Vráblík v roli ředitele úřadu, a musím uznat, že to bylo solidně připravené. Prošlo to audity, aniž by si toho někdo všiml. Takže připravovalo se to v letech 2005 a 2006 v Ústeckém kraji, Karlovarský, který také spadá pod ROP Severozápad, byl v tomto ohledu pozadu. Byli u toho už na začátku samozřejmě i sociální demokraté, ale spíše v okrajových rolích. Jejich čas přišel až ve chvíli, kdy dostali hejtmanský post, pak do toho vlítli s plnou parádou. Zajímavé bylo, že ústecká hejtmanka Jana Vaňhová hrála druhou ligu, tahouni byli krajský radní za ČSSD Arno Fišera a náměstek Vaňhové Pavel Kouda. Z pozadí to pak všechno režírovali Alexandr Novák a Patrik Oulický.

» Co odstartovalo razii na severu? Získali jsme dokumenty

K této kauze:

Ústí nad Labem. Ilustrační foto: Shutterstock
» Co odstartovalo razii na severu? Získali jsme dokumenty
» Porušil omertu. Kolik prominentů ČSSD a ODS s sebou stáhne?
» Kušnierz odsouzen na 7 let, ostatní vyvázli s podmínkou

Neo: Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se od případu dnes distancuje s tím, že jde o minulost. Myslíte, že tehdy v Lidovém domě věděli, co se na severu Čech děje?

Museli to vědět. Uvedu jeden příklad. V odposleších bývalého člena vedení ČSSD Davida Ratha tehdejší hejtman říká: Nebudeme to dělat jako Vaňhová v Ústí. Výslovně jí tam v souvislosti s dotacemi jmenuje a říká, že tak hloupí a primitivní oni ve středních Čechách nebudou. Oni to o sobě navzájem věděli, o tom ani trochu nepochybuji. Jsem přesvědčený, že se tam kasírovaly i stranické peníze. Připomínám, že se bavíme o miliardách, o které se tam hrálo. A ne o nějakých milionech.

Neo: Zmiňoval jste audity. V podstatě každý, kdo je přistižen s nějakými nesrovnalostmi kolem dotací, argumentuje tím, že projekt prošel auditem, nic se nenašlo, tudíž je všechno v pořádku. Takto mluvil například vicepremiér Andrej Babiš o svém Čapím hnízdě. Auditem prošly i nyní stíhané či souzené projekty na severu Čech. Jak je to možné? Jak to, že audit to neodhalil?

Oni měli ty audity podchycené. Nešlo totiž o ojedinělá selhání, ale celý propracovaný systém. Už ta pravidla si stanovili tak, aby jim vyhovovala. Spřízněná firma to projektovala, rozhodoval ten správný úředník a na konci byl auditor, který seděl v tom žlutém blobu (dům Patrika Oulického, který si úředníci pronajali, pozn. Neo.) Takže to bylo neprůstřelné. Měli zmáklou policii i státní zástupce. A když pak čtete nějaký dokument, tak to v něm na první pohled nevidíte. Ani já bych si toho nevšiml, až když máte informace zevnitř, tak se vám rozsvítí. Audit zkrátka není záruka všeho.

Neo: I vaší zásluhou se rozjelo policejní vyšetřování. Máte radost?

Jak se to vezme. Zadostiučinění jistě cítím. Ale na druhou stranu mám obavu, aby se to neopakovalo. Společnost by se měla od takových věcí distancovat, ale to se nestalo. Jestli to je tím, že je pořád pro většinu norma, že kdo nekrade, okrádá rodinu, nevím. Společnosti jako by tohle velké rozkrádání přestávalo vadit. Sešel jsem se s mnoha negativními reakcemi i na to, co jsem udělal. Třeba takový sociální demokrat a poslanec Foldyna mě zásadně tituluje jako profiudavače.

Neo: Říkáte, že máte obavu, že se to bude opakovat? Myslíte, i v takové míře, jakou jsme viděli na severu?

Takhle primitivně, divoce a v takové míře, už myslím ne. To už je za námi. Ale krást se bude dál, jen mnohem sofistikovaněji. Je to normální, že se to děje. Normální ale není, že se s tím společnost smiřuje a bere to jako normu. Proč by si nenakradli, hlavně mlčte, nedělejte rozruch, ať ty dotace nemusíme vracet.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sedm