Rozkol v Přísaze. Nespokojení členové se bouří

V partaji Roberta Šlachty roste nespokojenost s vedením.

Bývalému šéfovi protimafiánského úřadu Robertu Šlachtovi se začíná drolit jeho hnutí Přísaha. Neúspěch ve volbách, kdy se strana nedostala do sněmovny, odšpuntoval revoltu, která v Přísaze doutnala už před volbami.

Tehdy Robert Šlachta dosadil do čela kandidátek své lidi navzdory tomu, jak proběhla volba v kraji. Kupříkladu svého bývalého kolegu z policie Jiřího Komárka poslal na severní Moravu, ačkoli tam už lídra měli.

Přísaha Roberta Šlachty věřila, že přeskočí nutnou pětiprocentní laťku. Foto: Přísaha

Tamní dosavadní lídr Pavel Novotný je dnes z Přísahy tak znechucený, že už o ní ani nechce mluvit. „Já už se k Přísaze nechci vyjadřovat, pro mě to je uzavřená kapitola. Nezlobte se,“ řekl Neovlivní.cz.

Stejně naštvaní jsou i další lidé v regionech, třeba v ústecké buňce Přísahy, v Liberci nebo v Hradci Králové.

Veřejně zatím ale nejsou sdílní. Říkají, že mají obavu a nadto museli podepsat závazek mlčenlivosti. Jeho existenci potvrdila bezděky i bývalá mluvčí Přísahy Karolína Skrčená, která už z hnutí odešla. Na žádost redakce o rozhovor totiž nyní uvedla: „Omlouvám se, ale nemohu s vámi o ničem mluvit. Jsem vázaná mlčenlivostí.“

Podobný závazek, který měl zamezit úniku nepříjemných informací ze stranické kuchyně, se naposledy podepisoval ve Věcech veřejných Víta Bárty a předtím ještě u republikánů Miroslava Sládka.

„Každý kandidát nebo koordinátor Přísahy musel podepsat mlčenlivost. Šlachta hrozil právními kroky, pokud něco uteče ven, takže na své jméno s vámi o Přísaze nikdo mluvit nesmí,“ uvedl jeden z regionálních politiků Přísahy.

Proto on i další členové Přísahy promluvili v časopise Neovlivní.cz prozatím jen anonymně. V popisu fungování Šlachtovy partaje se ale zcela shodují: je to sekta, která nemá s demokratickou stranou nic společného.

„Je to hnutí jednoho muže, který se chová jako Napoleon. Neumožňuje dávat najevo žádné názory. Když dá najevo někdo svůj nesouhlas, čekají ho problémy. Ječí na lidi a vulgárně je uráží,“ popisuje další člen Přísahy.

To se stalo podle dalšího z členů partaje už při zmiňovaných změnách na kandidátkách: “Když jsme dali najevo, že se nám to nelíbí, zavolal nám a řekl, že jestli něco chystáme, budeme mít velké problémy.”

Robert Šlachta nic z toho ale nepřipouští. “Máte špatné informace. Musím vás ubezpečit, že Přísaha se nebouří. Naopak je ještě pevnější než byla,” reagoval.

Proti Šlachtovi se nicméně podle zjištění Neovlivní.cz postavil i největší sponzor Přísahy Miloš Fürst. Na svém facebookovém profilu Šlachtovi vzkázal, že jej zklamal.

“Měl jsi mimořádnou příležitost postavit se na stranu těch, kteří se právem cítí být utlačováni a diskriminováni. Místo toho se izoluješ a vytváříš na facebooku svou novou skupinu, kterou budeš cenzurovat a “pouštět do ní” pouze Tvé přitakávače…Jsem velice zklamán a zároveň zahanben zjištěním, že nejsi jiný, že nejsi to, co jsem si od Tebe sliboval nejen já, ale mnoho mých přátel a známých. Lidé mne oslovují, přátelé, kteří dobře znají mne a můj charakter, které jsem přesvědčil být u toho, a jeden po druhém přiznávají, že to Přísaze, kvůli Tvé neprůhlednosti, prostě “nehodili” a už ani v budoucnu nehodí,” napsal Fürst.

Pnutí v partaji nicméně vyvolalo i zjištění, že vedení prokazatelně zatajilo před volbami kompromitující informace o jedné z kandidátek. Což byl krok, který je v přímém rozporu s deklarovanými postoji Přísahy o transparentnosti, pravdě a nové impulsu v politice.

Co se Šlachtova Přísaha rozhodla voličům zamlčet? A co se přesně děje v Přísaze? Čtěte v Zimním speciálu Neovlivní.cz, který můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Přísaha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email