Rozpohybovaná pražská policie: Další šéf Nevtípila chce odejít

V pražské policii, která trestně stíhá premiéra a jeho blízké pro podezření z dotačního podvodu, se chystají další citelné otřesy. Nejprve v létě odešel šéf policie v Praze Miloš Trojánek, který se tvrdě postavil za své podřízené v kauze Čapí hnízdo a politikům vzkázal, aby neovlivňovali vyšetřování. Po Trojánkovi se nyní podle zjištění Neovlivní.cz chystá odejít další klíčová postava: náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. Tedy další šéf komisaře Pavla Nevtípila, který Andreje Babiše obvinil.

Ivan Smékal už pomalu patří mezi legendy pražské policie. Kdysi vyšetřoval vraždy, posledních osmnáct let dohlíží na vyšetřování trestních kauz z pozice náměstka pražské policie. Nyní se chystá ke konci roku z funkce odejít.

Souvislosti
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i další policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha
 » Úřad vyzval Babišovu firmu: Vraťte dotaci na Čapí hnízdo

“Už se to tady řeší. Po nástupu nového šéfa po Trojánkovi se rozhodl odejít. Mělo by to být ke konci prosince,” uvedl jeden z pražských policistů, který je se Smékalovým plánem obeznámený.

Jeho slova potvrdili i další policisté z pražské správy, které redakce Neovlivní.cz oslovila.

Sám Ivan Smékal na otázku, zda se chystá odejít, odpověděl vyhýbavě. “Řeknu to asi tak, nic jsem si nenapsal. Žádná žádost o odchod nebyla podána,” řekl náměstek Smékal.

Rozhodnutí Smékala se může ukázat jako klíčové pro další vývoj trestní kauzy Čapí hnízdo, v níž pražský komisař Pavel Nevtípil stíhá pro podezření z dotačního podvodu přímo premiéra Andreje Babiše a také jeho manželku, švagra a děti.

Náměstek Smékal – stejně jak bývalý šéf pražské policie Trojánek – za Nevtípilem stál i ve chvíli, kdy Andrej Babiš označil své obvinění za vykonstruované politickými oponenty a naznačil, že Nevtípil pracuje v režii mafie. Miloš Trojánek tehdy dokonce vydal nezvykle ostré prohlášení.

“Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté krajského ředitelství, v jehož čele stojím, byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,” prohlásil a výslovně dodal, že si Nevtípila váží a jde o jednoho z jeho nejlepších lidí.

Komisař Pavel Nevtípil pak v létě po Trojánkově rezignaci před kolegy zmínil, že už mu v policii nezbývá moc lidí, kteří by mu kryli záda a zvažuje také odchod. Nakolik jej ovlivní odchod Ivana Smékala, to zatím není jasné.

Sám Nevtípil s novináři nekomunikuje. “Nebudu s vámi mluvit vůbec o ničem,” odmítl už po několikáté žádost Neovlivní.cz o rozhovor.