Rozvědka chce stovky milionů, ředitel plán ani neobhajoval

Civilní rozvědka předložila Bezpečnostní radě státu žádost o navýšení rozpočtu pro příštích deset let v řádech stovek milionů korun. Samotné projednání žádosti přitom podle zjištění Neovlivní.cz provázela vypjatá scéna mezi šéfem rozvědky Jiřím Šaškem a ministrem vnitra Milanem Chovancem. Ten nese ve vládě za rozvědku odpovědnost.

Ředitel Šašek totiž místo toho, aby žádost o obří finanční injekci pro špiony počátkem června osobně obhajoval, odjel na služební cestu do zahraničí. “Ministr byl rozezlený, ředitele seřval. Fakticky se sice nejedná o žádnou komplikaci, ale patří k jakési kultuře, že u takto důležitého jednání má být šéf služby,” uvedl spolupracovník ministra Chovance.

Oficiálně nechtějí obě strany spor nijak komentovat. Mimo jiné s odkazem na to, že jednání Bezpečnostní rady státu probíhá v utajeném režimu. Tajný je i rozpočet služby.

“Jistě pochopíte, že není možné veřejně diskutovat o pracovním programu ředitele české civilní vnější zpravodajské služby. A stejně tak se ve veřejném prostoru jakkoliv vyjadřovat o hypotetickém bodu jednání Bezpečnostní rady státu k problematice Úřadu pro zahraniční styky a informace,” odmítl komentář Jaroslav Hrbek, ředitel kanceláře ředitele rozvědky.

Emotivním rozhovorem ale spor mezi Chovancem a Šaškem skončil, o jeho odvolání se podle informací Neovlivní.cz neuvažuje. Ostatně – Šašek je ministrův kůň.

Bezpečnostní rada státu s návrhem na zvýšení rozpočtu souhlasila, nyní jeho část pro příští rok musí schválit vláda. A tam lze čekat potíže ze strany ministra financí Andreje Babiše. Peníze pro rozvědku jsou totiž “ukryty” v rozpočtu ministerstva vnitra, pro které Babiš na příští rok plánuje 55,83 miliardy korun. Ministr vnitra Chovanec ovšem požaduje o 2,4 miliardy víc.

A důvod, proč chce rozvědka víc peněz? “Úřad pro zahraniční styky a informace se nemůže zastavit v čase a ani prostoru. Proto již v loňském roce nové vedení zpravodajské služby začalo připravovat koncepci rozvoje ÚZSI pro další období. Tímto dokumentem reagujeme na stále trvající i nové hrozby a na očekávanou predikci vývoje bezpečnostní situace ve světě. A to s jediným cílem. Být plnohodnotným prvkem bezpečnostního systému České republiky, který bude mít významný podíl na zajišťování bezpečnosti a ochraně zájmů českého státu,” napsal ředitel kanceláře Hrbek.