Ruská mafie je zpět v Česku. Jako vedlejší efekt Putinovy války

“Začalo to už dva měsíce před invazí. Pronajali si na rok a víc nejluxusnější hotely v Česku a nastěhovali tam své rodiny.” Investigace v časopise Neovlivní.cz

Po letech relativního klidu jsou ruskojazyčné zločinecké gangy zpátky v České republice. Návrat ruské mafie souvisí s válkou Vladimira Putina na Ukrajiny, kvůli které se dali do pohybu právě i mafiáni.


Ilustrace: Shutterstock

Odhalení přináší březnový časopis Neovlivní.cz, který právě míří k předplatitelům. Redakce sbírala několik měsíců informace pomocí zdrojů v podsvětí i bezpečnostních složkách.

“Začalo to vlastně už dva měsíce před invazí na Ukrajinu,“ vypráví muž, který se dlouhodobě věnuje byznysu s lidmi z postsovětských republik. „Do Prahy, ale i dalších měst, jako je Berlín či Vídeň, v prosinci přišli boháči zejména z Ukrajiny. Ale i Ruska a dalších zemí z téhle oblasti. Evidentně měli informace, co se bude dít. Zaplatili si na rok a více pobyty v nejluxusnějších hotelech, kam nastěhovali celé rodiny.“ A zdůrazňuje, že většinově šlo právě o mafiány.

Situaci zaznamenali i bezpečnostní experti. „Tendence, že se sem znovu začínají stahovat, tu byly už předtím a válka to akcelerovala. Přeskupily se penězovody, zasáhly do toho samozřejmě sankce,” potvrdil například bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity.

“A varování dostali i vládní politici,” stojí v časopise.

Historie se tak opakuje. Poprvé si tu ruskojazyčné gangy rozparcelovaly území po rozpadu Sovětského svazu zkraje devadesátých let minulého století. A od té doby tu mají své vazby. Tentokrát ale bezpečnostní experti i lidé, kteří s ruskojazyčnými gangy osobně přišli do styku, varují: Může to být horší než v devadesátkách.

Jde jednak o to, že v podsvětí je mnohem více zbraní, což souvisí právě s válečným konfliktem. A jde o technologicky mnohem vyspělejší zbraně.

Ruskojazyčné mafie se navíc v posledních třiceti letech staly velmi úzce napojené na Kreml. A v Praze Putinův režim díky masivní vyhošťovací akci po kauze Vrbětice přišel v podstatě o kompletní zpravodajskou síť spojenou s ambasádou. “A pro případné operace Kremlu je můžou nahradit právě lidé z ruskojazyčných klanů,” píše časopis Neovlivní.cz. 

Jména, fotografie a unikátní informace z podsvětí přinášíme v březnovém časopise Neovlivní.cz. A také odpověď na otázku, jak je stát připravený. Časopis je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email