© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Zpravodajské služby prověřují podezření, že se do českých voleb pokusí promluvit agenti z Ruska a Íránu. Penězi, ale také vlivovými operacemi či dezinformačními kampaněmi. Kreml a Teherán cílí na české komunisty a Motoristy, píše časopis Neovlivní.cz.
Byla středa 2. října, když před barokním zámečkem na pražské Hanspaulce přibrzdila diplomatická limuzína. Seděl v ní íránský velvyslanec Sajjed Madžíd Ghafelí Baší a přišel navštívit bývalého českého prezidenta Václava Klause. Jeho Institut VK má právě v dejvické vile své sídlo.
O pár dní později vyrazil za tím samým zástupcem Íránské islámské republiky čerstvý europoslanec Filip Turek, který se hlásí k odkazu Václava Klause. A do politiky vstoupil v dresu Motoristů, jejichž mentorem je právě bývalá hlava státu.
Václav Klaus i Filip Turek schůzky se zástupcem teheránského režimu pro Neovlivní.cz potvrdili, jak jsme popsali nedávno na webu.
Ani jeden z mužů však zjevně netušil, že už v té době setkání monitorovaly tajné služby. A to kvůli podezření, že si oba politiky vyhlédli jako možné spojence Íránci, ale také Rusové. A svou roli v příběhu podle tvrzení služeb hraje někdejší armádní plukovník a přítel Miloše Zemana Zdeněk Zbytek.
„Existuje podezření, že se Rusové společně s Íránci pokusí zasáhnout do českých voleb. Jejich cílem je podporovat antisystémová a extremistická hnutí proti demokratickým stranám. Jde jim o vyvolání sociálně-politického napětí. Zkrátka o to, co nejvíce rozvibrovat společnost,“ potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj ze zpravodajské komunity.
Redakce existenci tohoto podezření následně potvrdila u dalších dvou zdrojů. A přímo u komunistky Kateřiny Konečné ověřila i to, že ona sama se se zástupci íránského teokratického režimu také sešla.
Propojení íránského a ruského režimu není žádnou novinkou, po Putinově invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se však jejich pragmatické sepětí stalo ještě pevnějším. Letos uzavřely Kreml a Teherán smlouvu o strategickém partnerství pro dalších dvacet let. Žene je touha po novém světovém uspořádání, v němž by Západ a USA, zjednodušeně řečeno, hrály druhé housle.
„Jádrem rusko-íránského vztahu je oboustranný zájem napadnout a nakonec převrátit světový řád pod vedením USA. Toto sdílené ideologické jádro umožnilo rusko-íránskému vztahu přetrvat a přežít napětí a výzvy, které se objevily od roku 2022, a nelze čekat, že toto ideologické jádro v příštích letech oslabí,“ popsal ve své lednové analýze motivaci zemí respektovaný americký Institut pro studium války.
Írán a Rusko se podle americké administrativy dokonce pokusily zasáhnout do nedávných prezidentských voleb v USA. Těsně před volbami uvalilo federální ministerstvo financí USA sankce na dvě skupiny spojené s íránským a ruským úsilím ovlivnit americké voliče prostřednictvím dezinformací.
„Vlády Íránu a Ruska se zaměřily na naše volební procesy a instituce a snažily se rozdělit americký lid prostřednictvím cílených dezinformačních kampaní,“ oznámil v poslední den loňského roku zastupující náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Bradley T. Smith.
Obě skupiny, které vyvíjely aktivity v USA, byly podle Američanů napojeny na íránské a ruské zpravodajské služby.
Šlo o Středisko pro produkci kognitivního designu (Cognitive Design Production Center), které americké ministerstvo financí ve své oficiální zprávě označilo za dceřinku Islámských revolučních gard, tedy složky ozbrojených sil Íránu zaměřené na obranu národní bezpečnosti. A dále o moskevské Centrum pro geopolitickou expertizu (Center for Geopolitical Expertise), o kterém ministerstvo napsalo: „Personál spolupracuje přímo s jednotkou GRU (hlavní ruská zpravodajská služba, pozn. red.), která dohlíží na sabotáže, operace politického vměšování a kybernetické války zaměřené na Západ.“
Osobou, která v Česku propojuje Írán, Rusko a české politiky, je podle tajných služeb Zdeněk Zbytek. Právě jeho jméno a jméno Nikolaje Bryakina, prvního tajemníka ruské ambasády v Praze, zaznívají v důvěrných materiálech jako jména těch, kdo mají stát za návštěvou íránského velvyslance u Václava Klause. Není to přitom poprvé, co tajné služby na Zbytka ukazují. Nikdy mu ale nic nezákonného nedokázaly
Jaká je skutečná Zbytkova role? Proč jsou v hledáčku Íránu a Ruska právě komunisté a Motoristé? Detaily přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com