Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Víkendová schůzka Miloše Zemana s Vladimirem Putinem vyvolala silné emoce na tuzemské politické scéně. Zemanův poradce Martin Nejedlý byl u samotného setkání, podílel se i na jeho přípravě. O čem se tedy v Kremlu jednalo? Kdo chystal aranžmá setkání a jak se ruský prezident choval?

“Dlouho jsme si nebyli jisti, že ke schůzce s prezidentem Putinem vůbec dojde. A pokud ano, tak v jakém formátu. Šli jsme do toho s tím, že se vše může měnit jako počasí, že si musíme připravit několik variant,” říká Martin Nejedlý rozhovoru pro Neovlivní.cz.

“Když jsme se dozvěděli, že pan Putin pana Zemana přijme, tak pan prezident začal řešit obsah jednání. Část byla samozřejmě výsostně politická, kterou si pan prezident řešil sám. Věděl ale, že pro Českou republiku a její občany je potřebné otevřít i ekonomická témata. Proto se obrátil na mě jako na svého ekonomického poradce. Řekl mi: Martine, prosím nachystej mi podklady, kdybychom dostali možnost řešit ekonomické věci, abychom věděli, co tam přesně říct.”

Neo: Kdo rozhodl, v jaké sestavě se Zeman s Putinem setkají?

Ruská strana. Až v Moskvě jsme se dozvěděli, že schůzka bude probíhat ve formátu 1+2. Tedy prezident a dva jeho spolupracovníci. Do posledního okamžiku jsme netušili, kdo bude u jednání za ruskou stranu. Schůzka byla naplánována na 17:45. Když jsme dorazili do Kremlu, usadili nás do důstojné přijímací místnosti a omluvili se, že kvůli setkání pana Putina s generálním tajemníkem OSN nastalo malé zpoždění. Poté jsme byli zavedeni do sálu, kde jsme zůstali v pozadí, a pan prezident Zeman se přivítal s panem Putinem. Kromě obou prezidentů se schůzky účastnili za Rusko ministr zahraničních věcí a poradce pana Putina pro zahraniční politiku a za Českou republiku kancléř Mynář a já. Jednání trvalo více než hodinu.

Neo: Vás a kancléře Mynáře si do sestavy vybral Miloš Zeman?

Ano, panu prezidentovi do toho nikdo neměl právo mluvit. To si rozhodl jen a pouze on. Není to mezistátní návštěva, o níž by spolurozhodovalo ministerstvo zahraničí, byla to osobní cesta pana prezidenta do Moskvy.

Neo: Kdo navrhoval témata jednání?

Pan prezident Zeman přišel sám s těmi politickými a já měl za úkol ta čistě ekonomická. Tedy zjistit nejpalčivější problémy česko-ruských ekonomických vztahů. A pan Zeman dokázal svou brilantní rétorikou témata nastolit. Při přivítání řekl panu Putinovi: “Pamatujete si, pane prezidente, jak jsme se potkali v době, kdy jsem byl premiér? Tak mi dovolte, abychom na to navázali a já teď s vámi neřešil jen věci politické, ale i ekonomické. Rád bych s vámi projednal palčivé problémy v našich ekonomických vztazích”. Je obrovský úspěch rétoriky Miloše Zemana, že dokázal při jednání s panem Putinem jako prezident v parlamentní demokracii nastolit nejen témata politická, ale přejít i na ta ekonomická. Tedy velmi důležitá pro naši zemi.

Neo: S Vladimirem Putinem jste řešili pětimiliardový dluh Ruska, který česká strana vyčíslila v souvislosti s výstavbou elektrárny, jenž má zásobovat teplem město Salechard. Paroplynovou elektrárnu za zhruba 8,5 miliardy korun staví česká firma PSG a úvěr na financování projektu poskytla státní Česká exportní banka. Objevily spekulace, proč tuto věc řeší prezident a vy.

Když jsem byl jako poradce požádán nachystat materiál, který by měl nastínit nejpalčivější problémy v česko-ruských ekonomických vztazích a také jejich řešení, požádal jsem o názor ministra průmyslu a obchodu, vedení České exportní banky a naše velvyslanectví v Moskvě. A víte, co se stalo, když jsem dostal odpovědi? Všechny instituce mi daly stejný materiál: stavba paroplynové elektrárny Poljarnaja. Takže proboha, proč se zase píše o mě a spekuluje o nějakých mých osobních zájmech? Jakou mám s tímhle souvislost?

Neo: Říká se, že deblokace státních dluhů mívá velmi nehezké pozadí.

Promiňte, ale my dneska jsme v tom projektu výstavby elektrárny 5,3 miliardy minus. A uvědomte si, že když Rusko nezaplatí a zůstane v České exportní bance nedobytná pohledávka, tak to budou muset zaplatit daňoví poplatníci. My všichni. Prezident Zeman bojoval za všechny občany. A místo uznání je médii pranýřován. Díky panu Zemanovi jsem se na schůzce u pana Putina dostal na řadu já se svým proslovem. Pan Putin byl připraven na úplně jiné téma. Já ale se znalostí ruské mentality a povahy trval na svém, řekl jsem: pane prezidente, prosím vás, vyřešme nejdříve tento problém, který je mnohem složitější. Nemůžete nechávat české exportéry takhle na holičkách. Mě je jedno jak, ale žádám, pane prezidente, o vyřešení.

Neo: A povedlo se?

Prezident Putin dal pokyn ministrovi energetiky tento problém vyřešit. Vytvoří se jasné smlouvy na odběr elektrické energie, bude dofinancováno dlužných 5,3 miliardy korun, naše banka z výnosů prodeje elektřiny bude dostávat splátky úvěru a občané nebudou muset nic ze svých daní platit. A věřte, my budeme důslední, aby se tak stalo. Já nebudu ten, který má být podle médií snad ruský agent, ale naopak budu český občan, který bude říkat: závazky budete plnit.

Neo: Kritiku si vysloužil i výrok prezidenta o tom, že sankce Evropské unie vůči Rusku by v dohledné době mohly skončit.

Pan Putin na jednání jasně řekl, že si nepřeje nic víc, než naplňovat dohody Minsk 2. Zaznělo to opravdu razantním tónem: my nechceme nic jiného než do detailu naplnit dohody Minsk 2. Pokud se tak stane, tak je nějaký důvod, aby sankce pokračovaly? Já myslím, že ne. Sankce mají obrovský dopad na naši ekonomiku, čísla v exportu letí prudce dolů. To není dobré pro naši zemi.

Neo: Jaké pro vás bylo setkání s prezidentem jedné ze svou největších světových velmocí?

Uznávám, že jednání s prezidentem Ruské federace je něco úplně jiného, než jsem dosud zažil, ale ve své podstatě je to jenom člověk s nějakou mentalitou. A já ruskou mentalitu dobře znám.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf