Ruský byznys v Královéhradeckém kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Královéhradeckého kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Královéhradeckého kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Martin Holek z odboru kanceláře hejtmana, odpovědi zaslal za celou krajskou radu

1. V Královéhradeckém kraji nám žádné významnější ruské investice nejsou známy. Za poslední roky nic takového neeviduje dokonce ani Krajská hospodářská komora KHK, či CzechInvest.

3. Žádnou výraznou masovou kritiku jsme nezaznamenali ani v návaznosti na události ve světě. Historicky se ČR (a tedy i náš kraj) nachází v místě, kde se sféry vlivu východu a západu často protínaly. Bylo by podivné, kdyby v ČR obecně žádný vliv nebyl, vždyť Rusko je světová velmoc a velikán v oblasti dodávek zemního plynu.

4. Nic takového jsme v našem regionu nezachytili.

5. Okem hejtmana – musela by se posoudit smysluplnost investice a přínos pro Královéhradecký kraj. Jinak je to obchodní partner jako každý jiný a pokud by to znamenalo například nová pracovní místa pro naše občany, je to vždy třeba uvážit. Žádnou nabídku ale v současné době neevidujeme.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf