Ruský byznys v Libereckém kraji očima místních politiků

Redakce Neovlivní.cz v uplynulých dvanácti měsících mapovala, jak vypadá ruská stopa v Česku. Kdo jsou hlavní šiřitelé ruské propagandy? Kdo jsou mocní Rusové působící v Česku? A jaký byznys tu dělají ruští byznysmeni na lokální úrovni? Dokázali si vytvořit kontakty na místní establishment? Zajímal nás i pohled z druhé strany: Přinášíme vám výsledky ankety mezi krajskými politiky, tentokrát z Libereckého kraje.

Redakce Neovlivní.cz rozeslala do všech tuzemských regionů žádosti o odpovědi na pět anketních otázek.
Předkládáme vám, jak se s nimi popasovali politici z Libereckého kraje.

Otázky:
1. Zaznamenal jste ve vašem regionu ruské investice? Pokud ano, v jakém rozsahu (uveďte příklad)?
2. Jsou tyto investice pro region přínosem? Pokud ano, v čem? Pokud ne, proč?
3. Zaznamenali jste v poslední době ve svém okolí kritiku ruského vlivu v České republice například v souvislosti s ukrajinskou krizím či problematikou ruské propagandy? Jaký máte na ruský vliv v ČR obecně názor?
4. Zachytil jste příklad ruské propagandy přímo ve vašem regionu? Pokud ano, můžete být konkrétní?
5. Pokud by za vámi přišel investor s ruským kapitálem, byl by to pro vás signál k větší obezřetnosti nebo je to pro vás obchodní partner jako každý jiný?

Martin Půta, hejtman, SLK

1. Takový zájem jsme z pohledu Libereckého kraje zaznamenali pouze v minulém volebním období (2008-2012), kdy se ruský investor zajímal o koupi objektu zámku v Doksech, jež byl v majetku Libereckého kraje. Po úvodních jednáních však zájemce od záměru koupě ustoupil.

2. O případných ruských investicích v Libereckém kraji nemáme informace, kraj sám žádnou takovou investici nezprostředkoval ani nerealizoval.

3. Samozřejmě v některých sdělovacích prostředcích jsme kritiku Ruské federace zaznamenali, a to jak výstupy spjaté s ukrajinskou krizí, tak informace z ruských i světových médií např. v souvislosti s kauzou ukrajinské pilotky Savčenkové. Reálný vliv Ruské federace na dění v ČR nedokážeme z pohledu regionální samosprávy objektivně posoudit.

4. Takový případ jsem v Libereckém kraji nezaznamenal.

5. Ke každé nabídce cizího investora, tedy i k případným zájemcům z Ruské federace, by se mělo v principu přistupovat stejně. Je vždy nutné posuzovat takovou investici jak z hlediska obecných zájmů ČR, tak z pohledu jejího přínosu pro region (v tomto případě Liberecký kraj) a jeho obyvatele.

Dále jsme oslovili tyto politiky: Maierová Hana, náměstkyně hejtmana, SLK, Kadlecová Lenka, náměstkyně hejtmana, ČSSD, Jadrný Josef, náměstek hejtmana, ZpLK, Losová Alena, radní, ZpLK, Mastník Vladimír, radní, SLK, Pieter Marek, náměstek hejtmana, SLK, Příkaský Vít, radní, ČSSD, Tulpa Petr, radní, SLK.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf